چند کاربرد آب‌ژاول که تا به حال نشنیده‌اید!

آب‌ژاول چیست و کاربردهای آن کدام است؟

آب‌ژاول لغت متداولی است که برای سفید کردن، گندزدایی و ضدعفونی کردن پارچه‌های و لباس‌ها در مقیاس‌های صنعتی و خانگی استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با آب‌ژاول که یکی از محصولات پتروشیمی است آشنا کنیم.

آب‌ژاول چیست؟

آب‌ژاول با نام عمومی وایتکس و نام علمی هیپو کلریت سدیم مایعی بی‌رنگ یا متمایل به زردرنگ است که از رایج‌ترین و قدیمی‌ترین مواد سفیدکننده است. آب‌ژاول ماده‌ای معدنی بوده و دارای ویژگی‌های بازی است. نام آب‌ژاول از محل زندگی مخترع آن‌، که در ژاول پاریس زندگی می‌کرد گرفته‌شده است.

اولین شرکتی که این ماده را به بازار معرفی نمود شرکت ژاول بود و آن را ( eau de Javel) نامید.

آب‌ژاول

ویژگی‌های آب‌ژاول

آب‌ژاول ماده‌ای ناپایدار در برابر نور و حرارت است و با سرعت تبخیر می‌شود و به همین دلیل در ظرف‌های مات تولید و نگهداری می‌شوند. این ماده زمانی که مورد استفاده قرار می‌گیرد ممکن است باعث سوزش چشم و پوست شود که ناشی از ویژگی‌های اکسیدکنندگی است. هم چنین به دلیل داشتن کلر خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارد. به بیان بهتر، ماده فعال آن، هیپوکلریت سدیم، پروتئین موجود در میکروارگانیسم‌ها را از بین می‌برد و بنابراین در از بین بردن باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها مؤثر است. این ماده دارای قدرت بالای خورندگی است.

باید توجه شود که مخلوط کردن این ماده با مواد شیمیایی دیگر خطرناک بوده و ممکن است سلامت مصرف‌کننده را به خطر بیاندازد زیرا گازهای سمی تولید کرده و ریه‌های فرد را درگیر می‌کند. بهتر است این ماده در محیط‌های بسته استفاده نشود. استفاده نادرست از سفیدکننده ممکن است اثر آن را در ضدعفونی کاهش دهد و همچنین منجر به حوادثی شود که می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. استفاده بیش‌ازحد از سفیدکننده یا استفاده از محلول سفیدکننده به شدت قوی منجر به تولید مواد سمی می‌شود که باعث آلودگی محیط و تعادل اکولوژیکی می‌گردد.

کاربردهای آب‌ژاول

تصفیه آب و فاضلاب

از کاربردهای صنعتی این ماده می‌توان به کاربرد در تصفیه آب و فاضلاب اشاره کرد. آب‌ژاول نسبت به کلر میزان سمیت کمتری دارد بنابراین برای تصفیه آب آشامیدنی گزینه‌ی خوبی است. همان‌گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد این ماده دارای ویژگی ضدعفونی بالایی بوده و قادر به حذف بسیاری از آلاینده‌های شیمیایی است.

در عملیات تصفیه، از این ماده برای تصفیه پسماند حاوی سیانید غلیظ مانند محلول‌های آبکاری سیانید نقره استفاده شده است.

هم‌چنین از آن در پسماندهای صنعتی برای کنترل تشکیل لجن و باکتری در سیستم آبی نیروگاه‌ها استفاده می‌شود.

آب‌ژاول و تصفیه آب

باغ و گلخانه

آب‌ژاول برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن گلدان‌ها به‌کاربرده می‌شود. با ضدعفونی کردن گلدان‌ها از انتقال کپک‌ها و بیماری‌ها از گیاهان قدیمی به گیاهان جدید جلوگیری می‌گردد.

لباس

معمول‌ترین و کاربردی‌ترین ماده که برای شفاف کردن و ضدعفونی کردن لباس‌ها مورد استفاده قرار می گیرد، آب‌ژاول است. این ماده برای پاک کردن لکه‌ خون، قهوه، آب‌میوه، تنباکو، کپک‌ها و بسیاری دیگر از لکه‌ها مناسب است. هم چنین، محلولی مناسب برای استفاده در هتل‌ها و بیمارستان‌ها است. باید توجه داشت که آب‌ژاول به‌طورکلی علاوه بر رنگ‌دانه‌های رنگی موردنظر، با بسیاری از مواد آلی دیگر نیز واکنش نشان می‌دهد، بنابراین می‌تواند مواد طبیعی مانند الیاف، پارچه و چرم را تضعیف کرده یا به آن‌ها آسیب برساند.

ضد بو

از این ماده برای دفع‌کننده بو در لبنیات، مخزن‌های آب و دفع فاضلاب‌ها استفاده می‌شود.

دندانپزشکی

در دندانپزشکی و برای درمان‌های کانال ریشه، از سدیم هیپوکلریت برای جلوگیری از عفونت باکتریایی و انحلال بافت مرده استفاده می‌شود.

کاغذسازی

آب‌ژاول برای رنگ‌زدایی و سفید کردن خمیر چوب مورداستفاده در صنعت کاغذسازی نیز کاربرد دارد. اولین محصولی که از خمیر چوب به دست می‌آید، کاغذ نام دارد که دارای سطحی سفید و درخشان است. این دو عامل، مهم‌ترین ویژگی‌های کاغذهای مرغوب در کارخانه به شمار می‌روند.

آب‌ژاول و فرآیند کاغذسازی

چگونه از آب‌ژاول استفاده کنیم؟؟؟

استفاده از آب‌ژاول به‌صورت مداوم می تواند برای فرد خطرناک باشد. هنگامی‌که هیپوکلریت سدیم به آب اضافه می‌شود و بسیاری مواد شیمیایی مختلف تجزیه می‌شود مانند شیمیایی یون‌های اسید هیپوکلروز و هیپوکلریت هستند که هر دو باکتری‌ها را از بین می‌برند و آب را اکسیده می‌کنند. پیش‌تر نیز اشاره شد که آب‌ژاول را نباید با مواد دیگری مخلوط کرد از جمله سرکه که گاز کلر ایجاد می‌کند یا مخلوط شدن آن با آمونیاک کلرآمین تولید می‌کند که شبیه به گاز کلر است.

به دلیل خورنده بودن آب‌ژاول نباید آن را بر روی سطوح فلزی استفاده کرد زیرا سطح فلزی را از بین می‌برد.

هم‌چنین، استفاده بیش‌ازحد از آب‌ژاول در سینک ظرف‌شویی و توالت منجر به پوسیده شدن آن‌ها می‌شود.

در پایان

آب‌ژاول یکی از تولیدان کاربردی پتروشیمی است که و بیشتر افراد آن را به‌عنوان  ضدعفونی‌کننده می‌شناسند. اما این ماده علاوه بر این ویژگی مهم، خواص دیگری نیز دارد که به آن‌ها اشاره شد. منتظر مقالات بعدی ما درباره محصولات پتروشیمی باشید…

انواع مواد شیمیایی و پتروشیمی را در تموک جستجو کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *