با پرورش شترمرغ می توانم درآمد بالایی کسب کنم؟

آشنایی با پرورش شترمرغ

افراد همواره به دنبال روشی سودآور و درآمدزا هستند تا بتوانند سطح اقتصادی خود را بالا ببرند. پرورش طیور به‌ویژه شترمرغ یکی از گزینه‌هایی است که ممکن است به ذهنشان خطور کند. اما آیا واقعاً در این کار سود فراوانی نهفته است؟ مشکلات و معضلات این کار چیست؟ چالش‌های کار با شترمرغ و پرورش آن کدام‌اند؟ در این مقاله سعی بر آن است که خواننده با شترمرغ و پرورش آن آشنا شود.

شترمرغ

شترمرغ یکی از بزرگ‌ترین پرندگان  جهان  است که پرواز نمی‌کند. این پرنده در ساوانای آفریقا و سرزمین‌های بیابانی پراکنده است بیشتر آب خود را از گیاهانی که تغذیه می‌کنند، تأمین می‌شود. شترمرغ‌ها گرچه قادر به پرواز نیستند اما دونده‌های قوی هستند.

سرعت آن‌ها ۴۳ مایل در ساعت است و در یک ساعت مسافت ۳۱ مایل را طی می‌کنند.

آن‌ها ممکن است از بال های خود به‌عنوان “سکان” استفاده کنند تا به آن‌ها در تغییر مسیر در هنگام دویدن کمک کند. پاهای قدرتمند و بلند شترمرغ می‌تواند ۱۰ تا ۱۶ فوت را در یک گام بپیمایند. این پاها همچنین می‌توانند سلاح‌های قدرتمندی باشند. پاهای شترمرغ دو انگشت پنجه مانند تیز و بلند دارد.

مزرعه شترمرغ

شاید شگفت‌آور به نظر برسد که پاهای نازک شترمرغ می‌تواند بدن بزرگ آن‌ها را به حالت قائم نگه دارد. پاهای شترمرغ به‌گونه‌ای به بدن متصل است که بدن  به‌طور کامل در مرکز ثقل  قرار دارد.

برخلاف تصور عمومی ، شترمرغ‌ها سر خود را در ماسه دفن نمی‌کنند ، اما وقتی احساس خطر می‌کنند سر خود را در مقابل زمین قرار می‌دهند. فقط به نظر می‌رسد شترمرغ سر خود را دفن کرده است زیرا سر و گردن آن با رنگ شن و ماسه مخلوط می‌شود.

پرهای شترمرغ  نیز کرکی به نظر می‌رسند زیرا حالت آویزان دارند و مانند پرهای دیگر پرندگان به هم نمی‌چسبند.

شترمرغ گونه‌های مختلفی دارند مانند شترمرغ جنوبی، شترمرغ شمال آفریقا، شترمرغ ماسائی، شترمرغ عربی و شترمرغ سومالی.

مزایای پرورش شترمرغ

ممکن است این سؤال را از خود بپرسید که چرا باید پرورش شترمرغ را به‌عنوان یک تجارت کوچک شروع کنم؟ پرورش شترمرغ مزایای زیادی دارد که عبارت‌اند از:

  • پرورش شترمرغ تجاری قطعاً یک تجارت سودآور است. بسیاری از افراد در حال حاضر این تجارت را برای کسب سود شروع کرده‌اند.
  • شترمرغ‌ها بسیار مقاوم هستند و با بسیاری از شرایط مختلف آب و هوایی سازگار هستند.
شترمرغ با هر آب و هوایی سازگار است.
  • آن‌ها معمولاً به مراقبت کمتری نیاز دارند و روند مراقبت بسیار آسان است.
  • بیماری‌ها و سایر مشکلات مربوط به ‌سلامتی در این پرندگان کمتر است.
  • تولید تجاری آن به سرمایه‌گذاری بالایی نیاز دارد. اما میزان بازگشت سرمایه نسبتاً خوب است و به‌زودی پول سرمایه‌گذاری بازگشته خواهد شد.
  • شترمرغ‌ها غذاهای مختلفی می‌خورند.
  • تقاضای محصولات شترمرغ در حال افزایش است. قیمت محصولات نیز بسیار بالا است.
  • تولید شترمرغ تجاری می‌تواند تجارت بسیار خوبی باشد. این صنعت منبع اشتغال مناسبی به‌ویژه برای جوانان است.

معرفی مراحل اولیه برای پرورش شترمرغ

پرورش شترمرغ تاریخچه‌ای قدیمی دارد و اولین بار در قرن ۱۲ میلادی توسط امپراتوری بارباروسا ابداع شد. اولین مزرعه تجاری شترمرغ نیز در آفریقای جنوبی تأسیس گردید. مزارع پرورش شترمرغ به‌تدریج به سایر کشورها ، به‌ویژه مصر، استرالیا، نیوزیلند، ایالات‌متحده و آرژانتین گسترش یافت تا اینکه تعداد کل شترمرغ‌های پرورش‌یافته تجاری تا سال ۱۹۱۳ به بیش از ۱ میلیون رسید.

امروزه، پرورش شترمرغ تجاری به‌عنوان یک تجارت سودآور به‌تدریج در حال گسترش است.

اگر پول کافی داشته باشید می‌توانید این تجارت را آغاز کنید. مراحل پرورش شترمرغ به‌صورت زیر دسته‌بندی می‌شود:

آموزش برای پرورش شترمرغ

اولین و مهم‌ترین بخش برای راه‌اندازی مزرعه، آموزش است. توصیه می‌شود که آموزشی کوتاه / کامل در مورد پرورش شترمرغ و مدیریت آن داشته باشید.

افراد بدون آموزش مناسب، قادر به پرورش موفق این پرندگان نخواهند بود.

اگر آموزش به‌طور عملی از یک کشاورز باشد بسیار مفید خواهد بود.

انتخاب مکان مناسب برای پرورش شترمرغ

انتخاب مکان مناسب برای راه‌اندازی این تجارت بسیار حساس است. چنانچه ناحیه‌ای بدون آلودگی و صدا باشد، بهتر است. ناحیه موردنظر نباید به‌گونه‌ای انتخاب شود که به مناطق مسکونی نزدیک باشد. از منبع آب تمیز و شیرین در ناحیه موردنظر باید اطمینان داشت. علاوه بر آن سیستم حمل‌ونقل خوب نیز باید از ویژگی‌های آن ناحیه باشد.

انتخاب نژاد مناسب

به‌طورکلی پنج نوع گونه مختلف برای شترمرغ شناخته‌شده است که باید بر اساس میزان دسترسی به آن‌ها در منطقه خود انتخاب شوند.

ایجاد پناهگاه مناسب برای پرورش شترمرغ

ساختن یک سرپناه مناسب برای پرورش شترمرغ امری ضروری است. شترمرغ‌ها پرندگان بزرگی هستند و تقریباً می‌توانند انواع شرایط آب و هوایی و محیطی را تحمل کنند.

اندازه پناهگاه بر اساس تعداد پرندگان متفاوت خواهد بود. به‌طورکلی، هر پرنده بالغ به فضایی بین ۶۰ تا ۸۰ فوت مربع نیاز دارد.

شترمرغ‌ها پرندگان بلندی هستند. بنابراین خانه باید به‌قدری بلند باشد که بتواند پرندگان را به‌راحتی در خود جای دهد. قد متوسط ​​پرندگان بالغ حدود ۷-۸ فوت است. بنابراین، پناهگاه باید ۱۰-۱۲ فوت ارتفاع داشته باشد. شترمرغ‌ها مکان شنی را برای زندگی ترجیح می‌دهند و بهتر است داخل پناهگاه مقداری شن اضافه شود. همواره باید پناهگاه تمیز نگه‌داشته شده و اطمینان حاصل شود که خانه برای پرندگان بسیار راحت است.

حصارکشی برای پرورش شترمرغ

ایجاد حصار در اطراف منطقه مزرعه بسیار مؤثر خواهد بود. حصار خوب به پرندگان کمک می‌کند تا در داخل خانه بمانند و پرندگان قادر به فرار و خارج شدن از منطقه مزرعه نیستند.

حصارکشی مزرعه شترمرغ

حصار کشی مناسب کمک خواهد کرد تا مزرعه از حیوانات شکارچی و حیوانات مضر دور باشد. همچنین از ورود افراد ناخواسته به داخل مزرعه شما جلوگیری می‌شود.

تغذیه خوب

تغذیه پرندگان باکیفیت بسیار خوب و مواد غذایی مغذی در پرورش شترمرغ از اهمیت بالایی برخوردار است.

غذای خوب نه‌تنها سلامتی پرندگان را تضمین می‌کند بلکه به رشد بهتر و تولید بیشتر آن‌ها نیز کمک می‌کند.

شترمرغ‌ها به‌طورکلی گیاه، علف، میوه، برگ، گل، غلات و غیره می‌خورند. همچنین گه گاهی از حشرات نیز تغذیه می‌کنند.

تولیدمثل

به‌طورکلی شترمرغ‌ها در سن ۲ تا ۴ سالگی به بلوغ می‌رسند. در این میان، ماده‌ها حدود ۶ ماه زودتر از نرها بالغ می‌شوند. فصل تولیدمثل از مارس یا آوریل آغازشده و تا سپتامبر ادامه دارد. البته این زمان ‌براساس شرایط آب و هوایی می‌تواند متفاوت باشد. یک پرنده نر با ۲ تا ۷ ماده می‌تواند وارد عمل تولیدمثل شود. یک شترمرغ می‌تواند در یک‌ فصل بین ۱۵ تا ۴۵ تخم بگذارد. تخم‌گذاری تخم‌ها حدود ۳۵ تا ۴۵ روز طول می‌کشد. نرها از جوجه‌ها مراقبت می‌کنند و همه‌چیز را به آن‌ها آموزش می‌دهند. میزان بقای جوجه شترمرغ بسیار کم است. به‌هرحال، با مراقبت مناسب می‌توان این میزان را افزایش داد.

تخم گذاری و تولید مثل شترمرغ ها

نگهداری و مراقبت

شترمرغ‌ها پرندگان بسیار قوی و مقاومی هستند و معمولاً نیاز به مراقبت کمتری دارند. به‌هرحال، مراقبت‌های اضافی به رشد بهتر پرندگان و تولید بیشتر آن‌ها کمک می‌کند. بنابراین باید به‌موقع واکسینه شوند و نباید هرگز به آن‌ها خوراکیهای آلوده یا آب آلوده خورانید.

بازاریابی

حتماً باید قبل از شروع این کار، استراتژی‌های بازاریابی مشخص باشد.

در پایان:

امروزه افراد زیادی با شترمرغ و محصولات آن آشنا شده اند و بازار مصرف این محصولات در حال گسترش و رشد است. در ایران نیز این پرنده در میان مردم شناخته‌شده است و استفاده از گوشت سالم و بی‌ضرر آن رو به افزایش است.

اگر به دنبال افراد با تجربه در این زمینه هستید می توانید وارد سایت تموک شده یا اپلیکیشن آن را روی گوشی نصب نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *