ابزارهای دندانپزشکی را بشناسیم ؟

ابزار دندانپزشکی را بشناسیم ؟

دندانپزشکی شاخه‌ای از علوم پزشکی است که به تشخیص و درمان بیماری‌ها و مشکلات دهان و دندان می‌پردازد. همه ما تابه‌حال یک‌بار به دندانپزشکی مراجعه کرده ایم و از نزدیک ابزار و تجهیزات دندانپزشکی را دیده‌ایم اما دقیقا با کاربرد آن‌ها آشنا نیستیم. در این مقاله سعی بر این است که خواننده را با برخی ابزارهای متداول دندانپزشکی آشنا کنیم.

ابزار دندانپزشکی

دستگاه ساکشن یا مکنده‌ی بزاق، ابزار دندانپزشکی متداول 

بیمار در دندانپزشکی مجبور است که در تمام مدت‌، دهانش را باز نگه دارد. این امر باعث می‌شود که نتواند بزاق دهانش رو فرو برد و بزاق دهان سرازیر خواهد شد. برای جلوگیری از این اتفاق، دندان‌پزشکان از دستگاهی به نام ساکشن یا مکنده‌ی بزاق استفاده می‌کنند که  لوله‌ای مکنده است که بزاق دهان را پس از جمع شدن بزاق دهان خارج می‌کند.

ساکشن دندانپزشکی

قدرت مکش در این دستگاه می‌تواند تغییر کند. در جراحی‌های دندان که نیاز به مکش خون ناشی از جراحی است دستگاه مکش باید قدرت بیشتری داشته باشد.

آینه‌ی دهان 

آینه دهان یا آینه دندانپزشکی، آینه‌ای کوچک با دسته‌ای فلزی است.

 آینه دندانپزشکی

آینه‌های به دو شکل تخت و مقعر وجود دارند. سر این آینه‌ها دایره‌ای شکل هستند و حالت گرد دارند.

این آینه‌ها در اندازه‌های مختلف هستند که متداول‌ترین آن آینه شماره ۵ است.

آینه‌ها به دندان‌پزشکان کمک می‌کند که به‌طور غیرمستقیم بخش‌های مختلف دهان را موردبررسی قرار دهد. علاوه بر آن، برای جابه‌جا کردن زبان برای دادن دید غیرمستقیم به دندان‌پزشکان نیز به کار می‌رود. اگرچه این وسیله، بسیار ساده به نظر می‌رسد اما مفید و کاربردی است.

انبرک دندانپزشکی

انبرک‌های دندانپزشکی متشکل از یک دسته‌ی بلند و یک قلاب تیز است. این قلاب تیز دارای ضخامت‌های مختلفی است. این ابزار برای پیدا کردن پوسیدگی‌ها و بیماری‌های لثه استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال نوک تیز این ابزار برای بررسی حفره یا پوسیدگی است. هم‌چنین برای تراشیدن جرم و پلاک های دندانی نیز بسیار مفیداند.

دریل دندانپزشکی

دریل دندانپزشکی مته‌ای کوچک با سرعت ‌بالا است که انجام کارهای مختلفی در دندانپزشکی ازجمله از بین بردن پوسیدگی، برای انجام دندانپزشکی زیبایی و تغییر پروتز استفاده می‌شود. در اولین دریل‌های برقی از یک موتور الکترومغناطیسی استفاده می‌شد که عملکرد خوبی داشت اما بسیار جاگیر بودند. در اوایل قرن بیستم که برای مطب‌های دندانپزشکی سیم‌کشی برق  انجام‌شد، دریل‌های الکتریکی اختراع و استاندارد شدند. امروزه دریل‌های الکتریکی با سرعت ۲۵۰ هزار دور در دقیقه می‌چرخند و هم‌زمان آب به داخل دهان پاشیده می‌شود.

حضور آب مانع آسیب‌دیدگی دندان در حین فرآیند دریل می‌شود.

دریل دندانپزشکی

سرنگ دندان

ابزار دندانپزشکی دیگری که کاربرد زیادی دارد، سرنگ دندان است. سرنگ دندان نوعی سرنگ است که توسط دندان‌پزشکان برای تزریق استفاده می‌شود. دندان‌پزشکان از این ابزار برای بی‌حس کردن و  آماده‌سازی مراحل مراقبت از دهان و دندان استفاده می‌کنند. این نوع ابزار دارای چندین قسمت است که به دستگاه اجازه می‌دهد جریان نازکی از یک ماده بی‌حس‌کننده شناخته‌شده به‌عنوان بی‌حسی موضعی تولید کند. چنان چه از سرنگ‌ها به‌درستی استفاده نشود، سرنگ‌ها می‌تواند خطرناک باشد.

انبر دندانپزشکی، یک ابزار دندانپزشکی ترسناک!

انبر دندانپزشکی، یکی ابزار دندانپزشکی دستی است که برای گرفتن و نگه‌داشتن اشیاء بکار برده می‌شود. دندان‌پزشکان از این وسیله برای گرفتن و کشیدن دندان استفاده می‌کنند.

انبر وسیله‌ای مناسب هنگام عمیق بودن ناحیه‌ی عمل است زیرا  دسته‌ای بلند و جا انگشتی برای فیکس کردن انگشتان دارد.

دندان‌پزشک معمولاً انواع مختلف آن را در دسترس خواهد داشت، که هرکدام طرحی خاص خود را دارند که برای هدف مشخصی ساخته‌شده‌اند و کاربرد متفاوتی دارند. انبر دندانپزشکی از جنس فولاد کربنی است و می‌توان آن را در دمای بالا استریلیزه کرد.

پنس

این وسیله‌ی فلزی به شکل مستقیم یا با سری کج در اندازه‌های مختلف وجود دارند که به کمک آن می‌توان مواد و گاز داخل دهان را جابه‌جا یا خارج کرد. هم‌چنین برای جداسازی بافت ها، نگه‌داشتن بافت ها در کنار هم، بخیه زدن نیز کاربرد دارد. پنس‌ها انواع مختلفی دارند ازجمله پنس جراحی، پنس بندبند، پنس هموستاتیک و…

اسکیلر

اسکیلر وسیله‌ای دستی و دارای انتهایی فلزی به شکل قلاب یا تیغه‌ی خمیده است و برای برداشتن جرم‌های و پلاک‌های بزرگ به‌کاربرده می‌شود. اسکیلرهای برقی نیز در دو نوع سونیک و التراسونیک وجود دارند.

جرم‌گیری دندان

دستگاه‌های سونیک به یونیت دندانپزشکی وصل می‌شوند، زیرا به هوای فشرده نیاز دارند. این دستگاه‌ها در بسامد ۲۰۰ تا ۶۵۰۰ دور در ثانیه کار می‌کنند. وسایل اولتراسونیک معمولاً به‌ صورت دستگاه‌های جداگانه‌ای با مولد الکتریکی می‌باشند.

در پایان

ابزارهای معرفی‌شده در بالا تنها بخش بسیار کوچکی از ابزارهایی است که توسط دندان‌پزشکان مورداستفاده قرار می‌گیرد. در مقاله‌های بعدی شما را با وسایل بیشتری آشنا خواهیم کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *