اسباب‌بازی و تأثیرات آن روی کودک

اسباب‌بازی و تأثیرات آن روی کودک:اسباب‌بازی مهم‌ترین راه تفکر و آموزش کودک و ارتباط او با دنیای پیرامون است اما کودکان در هر سنی به یک نوع اسباب‌بازی مناسب باسن خود نیاز دارند که بی‌توجهی به آن می‌تواند بی‌فایده و حتی خطرناک باشد.

فهرست مطالب:

 • اسباب‌بازی‌ و تأثیرات آن روی کودک
 • اسباب‌بازی وتاثیرات آن روی کودکان قبل از مدرسه چیست؟
 • اسباب‌بازی آموزشی کودکان چیست؟
 • اسباب‌بازی آموزشی کودکان چه‌کار می‌کند؟
 • عروسک‌ها
 • اسباب‌بازی‌های نرم و پشمی
 • انواع جورچین‌ها
 • اسباب‌بازی‌های مرتبط با غذا
 • صحبت آخر

اسباب‌بازی و تأثیرات آن روی کودک:

اسباب‌بازی مهم‌ترین وسیله تفکر در کودک است که با آن با جهان خود ارتباط برقرار می‌کند. کودک در طول بازی می‌تواند به آرزوها و خواسته دست‌نیافتنی خود در دنیای واقعی، دست یابد و دنیا را همان‌گونه که دوست دارد می‌سازد.

در حدود ۱۸ ماهگی که تخیل وارد دنیای کودک می‌شود، شکل بازی‌های کودک رنگ و بویی تازه می‌گیرد و تمایل کودکان به سمت استفاده از ابزار و وسایل دربازی‌هایشان بیشتر می‌شود. ابتدا بازی‌های تقلیدی در کودک شکل می‌گیرد. در این مرحله و در حدود سن بیست‌ماهگی تا ۲.۵ سالگی کودکان به تقلید از کاره‌ای بزرگ‌سالان رو می‌آورند. درواقع در این مرحله آن‌ها به اسباب‌بازی‌ها تمایلی نشان نمی‌دهند، زیرا ابزارها و وسایل واقعی خانه به‌خصوص وسایل آشپزخانه مثل قابلمه‌ها و کفگیرها و… برایشان جذابیت دارد.

انتخاب اسباب‌بازی متناسب باسن کودک نقش مهمی در پرورش خلاقیت و هوش کودک دارد اما ما ایرانی‌ها معمولاً قبل از به دنیا آمدن کودک اسباب‌بازی‌های بسیار زیادی را برای کودکمان تهیه می‌کنیم به‌طوری‌که گاهی تعداد زیادی از آن‌ها به درد کودک نمی‌خورد و درواقع برابر سلیقه و آرزوهای ناکام مانده خودمان اسباب‌بازی می‌خریم و در برخی موارد کودک با هیچ‌کدام از این اسباب‌بازی‌ها بازی نمی‌کند.

اسباب‌بازی حتماً باید متناسب باسن کودک باشد. مهم‌ترین مصالح در انتخاب اسباب‌بازی  این است که کودک بر  اسباب‌بازی مسلط باشد مثلاً یک کودک دوساله نمی‌تواند با یک بالگرد کنترلی یا یک ماشین کنترلی بازی کند و حتی ممکن است از سرعت و صدای آن اسباب‌بازی بترسد.

ویژگی دیگر اسباب‌بازی ارزان‌قیمت بودن آن است زیرا اسباب‌بازی گران مطلقاً اسباب‌بازی مناسب یا خوبی برای کودک نیست. بهتر است اسباب‌بازی به دنیای واقعی نزدیک‌تر باشد. اسباب‌بازی‌هایی با فنّاوری‌ای بسیار پیچیده و غیرواقعی کمکی به رشد تخیل کودک نخواهد کرد.

 

اسباب‌بازی و تأثیرات آن روی کودکان قبل از مدرسه چیست؟

یکی از اسباب‌بازی‌های مفید برای سنین قبل از دبستان کودک هم‌چین است. باید توجه داشته باشیم که اندازه هم‌چین متناسب باسن کودک باشد. در این مورد هرچه سن کودک کمتر باشد اندازه هم‌چین باید بزرگ‌تر باشد و از سادگی بیشتری برخوردار باشد.

کودکان از یک تا دو سالگی بیشتر تمایل دارند که اشیا را تکه‌تکه کنند زیرا نمی‌توانند باکلیت یک جسم ارتباط برقرار کنند پس برای برقراری ارتباط بهتر با آن وسیله شروع به تکه‌تکه کردن اسباب‌بازی‌ها می‌کنند، در این مرحله هم‌چین‌هایی با اندازه بزرگ می‌تواند کمک‌کننده باشد.

معمولاً کودک از ۲.۵ سالگی به بعد می‌تواند باکلیت یک جسم ارتباط بگیرد و در این مرحله شروع به چسباندن اشیا به هم می‌کند و انواع چسباندن‌ها برای کودکان در این سن سرگرمی بسیار مهمی می‌شود و در این سن نیز می‌توان از هم‌چین برای چسباندن کمک گرفت.

اسباب‌بازی آموزشی کودکان چیست؟

این وسایل، اسباب سرگرمی و لذت کودک به‌حساب می‌آیند درحالی‌که به‌تدریج و بااحتیاط مهارت‌ها و توانایی‌های جدید و موردنیاز کودک را به او آموزش می‌دهند. این وسایل گاهی اوقات هم برای تقویت و بهبود مهارت‌های کسب‌شده استفاده می‌شود. شاید تعجب کنید که میز موسیقی برای کودکان ۲ تا ۵ ساله هم هیجان‌انگیز است.

اگر کودک خواهر یا برادر بزرگ‌تری داشته باشد که این اسباب‌بازی را دارد، بدون شک او هم در معرض بازی با آن قرار می‌گیرد. به خاطر داشته باشید جهان بازی بچه‌ها به آن‌ها کمک می‌کند خود و اطرافشان را بهتر بشناسند و بازی‌های آموزشی هم ابزاری برای انجام این کار هستند.

امروزه اسباب‌بازی‌ها به‌طور هوشمندانه‌ای طراحی‌شده‌اند که احساس، اندازه، شکل، رنگ، تعاملات و روشی که فرزندتان از آن استفاده می‌کند می‌تواند واکنش‌های فیزیکی و فکری را در کودک تقویت کند. این اسباب‌بازی‌ها واکنش خاصی را در کودک ایجاد می‌کند، دقیقه چیزی که شما می‌خواهید.

اسباب‌بازی آموزشی کودکان چه‌کار می‌کند؟

واکنش‌هایی که ایجاد می‌شود مهارت‌های خاصی هستند که فرزندتان باید یاد بگیرد و در طول سال‌های زندگی‌اش قابلیت کامل آن را به دست آورد. بدیهی است که هر چه کودک بیشتر با اسباب‌بازی‌هایش بازی کند، مسیرهای عصبی مغز او قوی‌تر می‌شود و بهتر توسعه می‌یابد.

انتخاب درست اسباب‌بازی‌های آموزشی می‌تواند علاوه بر سرگرم‌کننده بودن، در این موارد زیر نیز کمک‌کننده باشد:

 • توانایی‌های فیزیکی
 • مهارت‌های ذهنی و شناختی
 • مهارت‌های اجتماعی و زبان

عروسک‌ها

عروسک‌ها اسباب‌بازی‌هایی هستند که معمولاً شبیه انسان‌ها هستند و معمولاً از بخش‌های سر، تنه و یک جفت‌پا و  دست تشکیل می‎شوند. در دوران قدیم عروسک‌ها از چوب و خاک رس ساخته می‎شدند و مردم از آن‌ها برای سرگرمی‌هایی چون نمایش عروسکی استفاده می‎کردند. بچه‌ها از تماشای نمایش‌های عروسکی به‌خصوص هنگامی‌که عروسک‌ها در حال گفتگو و تقلا هستند لذت می‌برند. امروزه متأسفانه این‌گونه در میان مردم جاافتاده است که عروسک‌ها فقط برای دختربچه‌ها مناسب است اما این تفکر و دیدگاه کاملاً اشتباه است. بازی با عروسک موجب رشد بسیاری از مهارت‌ها در کودکان می‌شود. حمل کردن و بازی کردن با عروسک‌ها می‎تواند موجب شود حس مسئولیت‌پذیری، مهربانی، همدردی، پشتیبانی و … در فرزند پسر و دختر به مقدار قابل‌توجهی رشد کند.

اسباب‌بازی‌های نرم و پشمی

بیشتر این نوع اسباب‌بازی‌ها از پنبه و پارچه ساخته می‌شوند و آن‌ها زیبا و نرم هستند. کودکان علاقه زیادی به بغل کردن این نوع از اسباب‌بازی‌ها دارند و بعضی‌اوقات از آن‌ها به‌عنوان بالش استفاده می‌کنند و بدون آن‌ها نمی‌توانند بخوابند. برخی دیگر از بچه‌ها همیشه و در همه‌جا این نوع از اسباب‌بازی خود را در بغلشان حمل می‎کنند زیرا وجود آن باعث ایجاد حس امنیت در کودک می‎شود. بسیاری از این نوع اسباب‌بازی‌ها را، در قالب حیوانات تولید می‎کنند که از آن‌ها برای تمرین شناخت حیوانات و دوستی با آن‌ها می‎توان استفاده کرد. بنابراین بازی با این اسباب‌بازی برای کودکان کم سن و سال‌تر موجب می‎شود که به درک بهتر و وسیع‌تری از دنیای اطراف خود برسند. نکته‎ی مهم این است که والدین باید هنگام بازی کردن کودکان با این نوع از اسباب‌بازی‌ها کنار فرزندشان باشند زیرا ممکن است قطعه‌ای از روی آن کنده‌شده و کودک بخواهد آن را ببلعد.

انواع جورچین‌ها

انواع اسباب‌بازی‌های جورچین یکی از سخت‌ترین و درعین‌حال آموزنده‌ترین و جالب‌ترین بازی‌ها برای بچه‌ها است. با تکمیل کردن جورچین، توانایی کودک در به خاطر سپردن و یادآوری تصاویر، رشد می‎یابد و این موضوع باعث تقویت و حفظ قدرت تخیل او می‌شود. همچنین یکی دیگر از مزایای حل کردن جورچین این است که به کودک کمک می‌کند تا با تلاش برای به پایان رساندن معما و جورچین صبر و قاطعیت بیشتری در زندگی به دست آورد.

اسباب‌بازی‌های مرتبط با غذا

بچه‌ها عاشق غذا خوردن و بازی کردن با غذای خود هستند که معمولاً این رفتار به‌اشتباه از طرف والدین مورد سرزنش قرار می‎گیرد. یکی از راه‌های حل مشکل، این است که برای کودکان خود اسباب‌بازی‌هایی با تم و شبیه به غذا، میوه‌ها، وسایل آشپزی و …  بخرید. زیرا این اسباب‌بازی‌ها نقش مهمی در تربیت کودکان ایفا‎ می‎کنند. معمولاً کودکان با بازی کردن با آن‌ها نسبت به‌رنگ ها شناخت بهتری پیدا می‎کنند و همچنین می‎توانند انواع غذاها را شناسایی کنند. والدین می‌توانند با استفاده از این نوع اسباب‌بازی‌ها از اهمیت و خواص میوه‎ها‎، سبزیجات و انواع غذاها برای کودکان خود صحبت کنند.

صحبت آخر

لازم است بار دیگر به این نکته اشاره‌کنیم که یادگیری کودک بستگی به اسباب‌بازی‌هایی دارد که والدین در اختیار او می‎گذارند و حتماً باید به این موضوع اشاره شود که اسباب‌بازی‌ها باید علاوه بر آموزنده بودن، برای خود کودک هم جذاب باشند.شما برای کودک خود از چه نوع اسباب‌بازی استفاده می‌کنید؟ لطفاً نظرات خود را با ما به اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *