اسپلیت چیست و انواع آن کدام است؟

اسپیلت چیست و انواع آن کدام است؟

امروزه استفاده از اسپلیت بسیار متداول شده است. تحول چشمگیری در سیستم سرمایش و گرمایش در خانه‌ها، اداره‌ها، مکان‌ها عمومی و… ایجاد کرده است. تمایل به استفاده از این سیستم در مقابل کولرهای آبی افزایش یافته است. روزبه‌روز نیز مدل‌های جدیدی از آن به بازار عرضه می‌شود. بسیاری از افراد نام اسپلیت را شنیده‌اند اما اطلاعاتی درباره آن ندارند و با آن آشنا نیستند. در این مقاله قصد داریم اسپلیت را معرفی کرده و انواع آن را بررسی کنیم.

اسپلیت چیست؟

اسپلیت درواقع نسل جدید کولرگازی است. این سیستم از یک واحد داخلی و یک واحد خارجی تشکیل شده است. واحد خارجی بر روی دیوار خارجی یا نزدیک آن نصب شده است. یعنی در مکانی که می‌خواهید آن را خنک کنید و شامل کمپرسور، سیم‌پیچ کندانسور و سیم‌پیچ انبساط یا لوله مویرگی را در خود جای داده است. واحد داخلی با ظاهری زیبا شامل سیم‌پیچ خنک‌کننده، دمنده بلند و فیلتر هوا است. برخلاف دستگاهی که به مجموعه‌ای از کانال‌های متصل به شبکه در سراسر سقف نیاز دارد، کولرهای گازی اسپلیت به مجموعه‌ای از لوله‌ها متصل می‌شوند.

اسپلیت در محیط خانه

در این صورت، فضای خارجی را به واحد هوا داخلی متصل کنند و به همین دلیل از آن‌ها به‌عنوان یک سیستم تهویه مطبوع مینی اسپلیت بدون کانال یاد می‌شود. مبرد از طریق لوله‌های مسی پراکنده می‌شود که در سیستم چرخش می‌یابد تا هوای گرم یا سرد تولید کند. اسپلیت ها انواع مختلفی دارد: دیواری، سقفی کاستی، ایستاده، سقفی کانالی

  • دیواری: اپراتور در این نوع بر روی دیوار نصب می‌شود. برق ورودی در انواع دیواری تک فاز است.
  • سقفی کاستی: همان‌گونه که از نام آن نیز مشخص است بر روی سقف نصب می‌شوند.
  • ایستاده: این نوع به‌صورت ایستاده و بر روی زمین نصب می‌شود. این نوع اسپلیت بیشتر در مکان‌های بزرگ مانند بانک‌ها، اداره‌ها و … به‌کاربرده می‌شود.
  • سقفی کانالی: اسپلیت سقفی کانالی مانند نوع سقفی کاستی بر روی سقف نصب می‌شود با این تفاوت که می‌توان از مقابل آن کانال‌هایی به نقاط مختلف ساختمان که دریچه خروج هوا دارد تعبیه کرد.

مزیت‌های اسپلیت

۱-نصب آسان اسپلیت

نصب و کار کولرهای گازی با سیستم اسپلیت بدون مجاری بسیار آسان است، که به شما امکان نصب ارزان و سریع سیستم را می‌دهد.

فقط با یک لوله مسی کوچک و مقداری کابل‌کشی برای نصب واحد، کولرگازی سیستم اسپلیت به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که با یک اتاق مخلوط می‌شود و نصب زیادی ندارد. اگر به آشپزخانه یا محل زندگی یا اتاق‌خواب خنک یا گرم شده نیاز دارید، یک کولرگازی با سیستم اسپلیت می‌تواند ظرف چند ساعت نصب شود. تنها مقدار کمی از پول شما را در مقایسه با دستگاه‌های بزرگ‌تر کنترل می‌شود که به‌صورت مرکزی کنترل می‌شوند و ازنظر منطقه بندی می‌شوند.

نصب آسان

۲- حذف منظره‌های ناخوشایند ناشی از نصب

دستگاه‌های تهویه مطبوع سیستم اسپلیت دارای واحدهای بیرونی هستند که می‌توانند در نزدیکی دیوار خانه، اداره و… قرار گیرند تا کمپرسور بیرونی به‌راحتی پنهان شود. فاصله کمپرسور باید حدود ۳۰ متر یا کمتر باشد تا اطمینان حاصل شود که مطابق نیاز کار می‌کند. کولرهای گازی سیستم اسپلیت دارای اجزای بسیار کمتری نسبت به دستگاه‌های بزرگ‌تر هستند. به‌راحتی توسط تکنسین تهویه مطبوع  در مدت کوتاهی قابل‌نصب هستند.

۳- به پنجره نیاز ندارد!

برخی از واحدهای تهویه مطبوع برای نصب به یک پنجره احتیاج دارند ، اما سیستم اسپلیت به پنجره نیاز ندارد و می‌تواند در بالای یک دیوار یا هر مکانی که می‌خواهید در یک واحد یا ملک نصب شود. برخلاف واحدهای تهویه مطبوع داکت که دارای متر مجاری سیستم داخلی در دیواره‌ها و حفره‌ها هستند، کولرهای گازی سیستم اسپلیت نیازی به حفره دیواره داخلی ندارند و در یک مکان کوچک در هر اتاق قرار می‌گیرند.

۴- هزینه کمتر در اسپلیت

سیستم اسپلیت دیواری به دلیل هزینه اندک در خرید و نصب و همچنین صرفه‌جویی در هزینه طولانی‌مدت برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند.

وقتی اسپلیت دیواری روی دمای صحیح و مناسب تنظیم شود، می‌توان هزینه‌ها را کنترل کرد و مصرف انرژی را به حداقل رساند.

۵- نگهداری آسان اسپلیت

این دستگاه ها به‌راحتی قابل نگهداری است و این ویژگی برای دارندگان املاک و مستأجران ایده آل است و میانگین نگهداری و سرویس‌دهی به حداقل می‌رسد. برخی از فیلترها را می‌توان تمیز کرد و دوباره وارد سیستم کرد و برخی دیگر را می‌توان کنار گذاشت و فیلترهای جدید نصب کرد. علاوه بر این، در ماه‌های زمستان سیستم نسبت به برخی از بخاری‌های سنتی مانند بخاری‌های میله‌ای ایمن‌تر است که می‌تواند برای کودکان کوچک خطرناک باشد و می‌توان گرمایش را روی یک تایمر خاص تنظیم کرد.

نگهداری آسان

۶- کارکردن بدون صدا

دستگاه‌های تهویه مطبوع در حالت کار بی‌صدا هستند. موتورهای بزرگ عاری ندارند بنابراین به گزینه‌ای ساکت‌تر برای دستگاه‌های تهویه مطبوع بزرگ‌تر تبدیل می‌کند. این واحدها را می‌توان در اتاق‌خواب و محل مطالعه نصب کرد. زیرا خواب و تمرکز را مختل نمی‌کند.

تهویه مطبوع سیستم اسپلیت علاوه بر بی‌صدا بودن می‌تواند بر روی تایمر تنظیم شود تا در صورت لزوم برای حفظ دمای خاص برای راحتی مطلوب روشن یا خاموش شود.

در پایان

اسپیلت ها نسل جدید کولرهای گازی و دارای مزیت‌های زیادی نسبت به کولرهای گازی معمولی هستند. در کشور ما نیز که مشکل کمبود آی همواره وجود دارد می‌تواند جایگزین مناسبی به‌جای کولرهای آبی باشد.

باکیفیت‌ترین اسپیلت ها را در تموک خریدوفروش کنید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *