همه‌چیز درباره انواع بسته‌بندی

همه‌چیز درباره انواع بسته‌بندی

بسته‌بندی مرحله‌ی مهمی برای ارائه محصول به بازار پس از تولید آن است. طراحی و نوع بسته‌بندی به‌اندازه‌ای مهم است که تأثیر مستقیم روی فروش محصول می‌گذارد و ممکن است فروش آن را تا چند برابر افزایش یا کاهش دهد. روش‌های مختلفی بر اساس نوع محصول تولیدشده وجود دارد به‌عنوان‌مثال مواد، طرح و… در بسته‌بندی داروها نسبت به مواد غذایی متفاوت است. در این مطلب قصد داریم به بررسی انواع بسته‌بندی بپردازیم.

بسته‌بندی شیشه‌ای

اگرچه تولید شیشه از گذشته‌های بسیار دور انجام می‌شده است اما بسته‌بندی مواد و محصولات با شیشه در اواخر قرن نوزدهم آغاز شد. در آن زمان محصولاتی مانند آب‌معدنی، ترشی و… را در ظرف‌های شیشه‌ای بسته‌بندی و جابه‌جا می‌کردند. روش بسته‌بندی شیشه‌ای در طول جنگ جهانی رشد چشمگیری داشت و انواع روش‌های تولید نوین روی کار آمدند. یکی از ویژگی‌های مهم شیشه‌ها خنثی بودن آن‌ها است. آن‌ها هیچ واکنش شیمیایی با محصولی که در تماس با آن‌ها است نمی‌دهند. به‌عنوان‌مثال اگر مواد غذایی در شیشه بسته‌بندی شوند طعم و بوی آن‌ها تغییر نمی‌کند. هم‌چنین گزینه مناسبی برای بسته‌بندی داروها به‌حساب می‌آیند. آن‌ها مواد را از آلودگی‌های خارجی حفظ می‌کنند. علاوه بر این موارد، شیشه‌ها را در شکل‌های مختلف قابل‌دستیابی بوده و بازیافت آن نیز امکان‌پذیر است (برای اطلاعات بیشتر از چگونگی بازیافت شیشه اینجا را کلیک کنید).

بسته بندی شیشه ای

البته بسته‌بندی‌های شیشه‌ای معایبی نیز دارد از جمله آن‌که وزن شیشه‌ها به نسبت دیگر مواد بسته‌بندی زیاد بوده و حمل‌ونقل آن‌ها سخت است. شیشه ها در حمل‌ونقل فضای زیادی را اشغال می‌کنند و باید به شکل خاصی جابه‌جا شوند. شیشه‌ها شکننده هستند و احتمال شکسته شدن آن‌ها نیز زیاد است. پس باید دقت زیادی در جابه‌جایی آن‌ها داشت تا محصول بسته‌بندی ‌شده در آن سالم به دست مشتری برسد. محدودیت دیگر استفاده از شیشه هزینه‌های بالای آن نسبت به دیگر بسته‌بندی‌هاست.

بسته‌بندی کاغذی  و مقوایی

از دیگر انواع بسته‌بندی که از گذشته‌های دور مورد استفاده قرار می‌گرفته است بسته‌بندی کاغذی و مقوایی است. برخی مواد غذایی مانند گوشت یا خواروبارها در کاغذها پیچیده و به دست مشتری داده می‌شده است. تکنولوژی بسته بندی را نیز متحول کرد و طرح‌ها و کاغذهای مختلف بسته‌بندی برای کاربردهای مختلف پا به عرصه‌ی ظهور گذاشتند. بسته‌بندی کاغذی مانند نوع شیشه‌ای قابلیت بازیافت را دارند. علاوه بر آن، کاغذ بسیار منعطف است و می‌توان آن را تقریباً به هر شکلی درآورد و ایده‌های خلاقانه را بر روی آن پیاده کرد. رنگ‌پذیری بالای آن‌ها، این بسته‌بندی را برای چاپ طرح‌های مختلف مناسب می‌کند. از دیگر مزیت‌های این نوع بسته‌بندی حمل‌ونقل آسان آن‌ها است. بسته‌بندی کاغذی وزن چندانی به محصول بسته‌بندی‌شده اضافه نمی‌کند زیرا بسیار سبک است.

بسته بندی کاغذی

اما در کنار همه‌ی این مزیت‌ها، استفاده از این بسته‌بندی‌ها شامل معایبی نیز هستند. در این نوع بسته‌بندی رطوبت به‌سادگی نفوذ می‌کند و مقاومت چندانی در برابر حرارت نیز ندارد. هم‌چنین، گاز و روغن نیز می‌توانند به‌راحتی از آن عبور کرده و ماده درون آن را در صورت حساسیت به این موارد آلوده کنند. در چند سال اخیر نیز به دلیل بالا رفتن قیمت کاغذ استفاده از آن برای بسته‌بندی چندان مقرون‌به‌صرفه به نظر نمی‌آید.

در این نوع بسته‌بندی کاغذهای زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند که متداول‌ترین آن‌ها کاغذ کرافت است.

بسته‌بندی پلاستیکی

یکی دیگر از رایج‌ترین انواع بسته‌بندی، بسته‌بندی پلاستیکی است که در میان بسته‌بندی‌های دیگر از طرفداران بیشتری برخوردار است. در این نوع بسته‌بندی از انواع فیلم‌های پلی‌اتیلنی و پلی پرپپیلنی مانند نایلون و سلفون استفاده می‌شود. از ویژگی‌های مهم در بسته‌بندی‌های پلاستیکی محافظت از محصول یا کالای بسته‌بندی‌شده در برابر فشار، ضربه، حرارت و نور است. علاوه بر آن، قابلیت چاپ و رنگ‌پذیری بالایی دارد و بنابراین می‌توان به‌راحتی طرح‌های مختلف مانند برخی اطلاعات و حتی لوگوی شرکت را بر روی آن حک کرد. بسته‌بندی‌های پلاستیکی مانند نوع کاغذی وزن سبکی دارند که کار حمل‌ونقل را آسان می‌کند.

[caption id="attachment_2998" align="alignnone" width="2560"]بسته‌بندی پلاستیکی Composition with plastic bottles of body care and beauty products[/caption]

در صنایع مختلف از پلاستیک‌های متفاوت برای بسته‌بندی استفاده می‌شود ازجمله صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی، کشاورزی و… از معروف‌ترین پلاستیک‌ها و نایلون‌های بسته‌بندی می‌توان استرچ پالت، سلفون، OPP ،CPP، ترس، نایلون شیرینگ، و نایلون حبابدار را نام برد. بعضی از آن‌ها از جنس پلی‌اتیلن و برخی دیگر بر پایه پروپیلن هستند.

بسته‌بندی فلزی

بسته‌بندی فلزی نیز امروزه برای بسیاری از محصولات و کالاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. فلزی که بیشتر برای بسته‌بندی‌ها کاربرد دارد، آلومینیوم و قلع  هستند. از این نوع بسته‌بندی برای مواد غذایی و گهگاه برخی داروها استفاده می‌شود. از ویژگی‌های این نوع بسته‌بندی‌ها استحکام بالا و مقاومت در برابر ضربه را می‌توان ذکر کرد. علاوه بر آن، برخلاف بسته‌بندی‌های کاغذی، نوع فلزی در برابر حرارت مقاوم بوده و مقاومت در برابر نفوذ رطوبت، نور و اکسیژن را نیز از خود نشان می‌دهند. بنابراین استفاده از آن‌ها در صنعت مواد غذایی طعم و بوی اضافی ایجاد نکرده و ارزش غذایی محصول نیز حفظ می‌شود. بااین‌وجود فلزات با برخی مواد وارد واکنش می‌شوند و باید این مورد حتماً در نظر گرفته شود. هم‌چنین، حمل‌ونقل محصولات در این نوع بسته‌بندی سخت بوده و فضای زیادی را اشغال می‌کنند. از دیگر محدودیت‌ها نیز نیاز به تکنولوژی خاص و دانش فنی بالا برای ساخت این نوع بسته‌بندی‌ها است.

بسته‌بندی فلزی

در پایان

بسته‌بندی از پارامترهای مهم در بازارهای داخلی و بین‌المللی است. تولیدکنندگانی که قادر به بسته‌بندی محصولات خود به‌خوبی نباشند و نتوانند آن را سالم به دست مشتری برسانند اندک‌اندک بازار خود را از دست خواهند داد. هم‌چنین اگر بسته‌بندی طراحی خوبی نداشته باشد یا اطلاعات محصول به‌خوبی به آن منتقل نشود مشتری‌های زیادی جذب نخواهند شد. به‌طورکلی بسته‌بندی یک محصول نیاز به مشورت با افراد متخصص در این زمینه را دارد. یکی از راه‌های ساده برای یافتن این افراد سایت و اپلیکیشن تموک است!

پس با تموک همراه باشید.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *