خرید لامپ مناسب برای شما!

خرید لامپ مناسب برای شما!

زمانی که آسمان تاریک می‌شود، منبع اصلی نور در همه‌ی خانه‌ها، کارخانه‌ها، خیابان‌ها و تقریباً همه‌ی مکان‌ها، لامپ‌ است. از زمان اختراع اولین لامپ توسط توماس ادیسون و جوزف سوان حدود دو قرن می‌گذرد. از آن زمان تاکنون لامپ هاپیشرفت‌های چشمگیری کرده اند و انواع مختلفی از آن در بازار پا به عرصه‌ی ظهور گذاشته است.

انواع لامپ

در همه‌ی لامپ‌ها نور توسط انرژی گرمایی کار می‌کنند که در ادامه به معرفی برخی از لامپ‌ها می‌پردازیم.

 رشته‌ای

از قدیمی‌ترین لامپ‌هایی که همه‌ی ما با آن آشنایی داریم، لامپ‌های رشته‌ای هستند که قدمت طولانی دارند. این نوع لامپ ها از نظر ساختاری جزء ساده‌ترین لامپ ها هستند. در آن‌ها از رشته‌های فلز تنگستن استفاده می‌شود و این فلز تا ۴۵۰۰ درجه فارنهایت گرم می‌شود. این لامپ‌ها با جریان AC و DC کار می‌کنند. طول عمر مفید در آن‌ها حدود ۱۰۰ ساعت بوده و دمای رنگ آن‌ها معمولاً از سفید تا زرد تغییر می‌کند. اما در این لامپ‌ها فقط ۱۰ درصد انرژی الکتریکی به نور تبدیل‌شده و ۹۰ درصد باقی ‌مانده به‌صورت گرما هدر می‌رود. این نوع لامپ‌ها به‌سادگی تولید شده و قیمت پایینی دارند.

لامپ رشته ای

 فلورسنت

عملکرد ایجاد نور در این لامپ‌ها نسبت به لامپ‌های رشته‌ای کاملاً متفاوت بوده و بر اساس تحریک بخار جیوه است. لامپ‌های فلورسنت به نام لامپ‌های مهتابی نیز شناخته می‌شود. عبور جریان الکتریکی، تابش نور را به همراه دارد. روشنایی فلورسنت برای ایجاد نور به واکنش شیمیایی درون لوله شیشه‌ای بستگی دارد. این واکنش شیمیایی شامل تعامل گازها و بخار جیوه است که نور ماورا که بنفش نامرئی تولید می‌کند. این نور ماورا بنفش نامرئی، پوشش پودر فسفر را در داخل لوله شیشه‌ای روشن می‌کند و نور سفید “فلورسنت” منتشر می‌کند. این لامپ‌ها نسبت به نوع رشته‌ای، انرژی کمتری تولید می‌کند و دوام بیشتری دارد. باید توجه داشت در صورت به پایان رسیدن عمر این نوع لامپ‌ها، باید با حفظ رعایت نکات خاص دفع شوند زیرا مواد داخل آن‌ها سمی است. این لامپ‌ها در اشکال مختلف در بازار وجود دارند مانند استوانه‌ای و حلقه‌ای. اما آن‌ها اشعه‌ی فرابنفش ساطع می‌کنند که برای سلامتی مضر هستند. این لامپ‌ها در انواع معمولی، فشرده و LEE نیز وجود دارند.

LED

لامپ دیود نورافشان یا LED از لامپ‌های نسل جدید هستند که حدود ۹۰ درصد انرژی الکتریکی را به نور تبدیل کرده و مقدار اندکی از آن را هدر می‌دهند و از جمله لامپ‌های کم‌مصرف اند. LED قطعه‌ای نیمه‌هادی است که در آن برق بر روی دیود اعمال می‌شود و درنتیجه، جریان الکترون و رها شدن فوتون را به دنبال دارد. فوتون‌ها برای انتشار نور از دیود، با هم ترکیب می‌شوند. در ابتدا این لامپ‌ها فقط در وسایل الکتریکی کاربرد داشتند اما امروزه کاربرد آن‌ها گسترش یافته است و به شکل چیپ های کوچکی در یک شیشه گنبدی شکل هستند. عمر مفید این لامپ‌ها حدود ۵۰۰۰۰ ساعت بوده و ۸ تا ۱۱ وات توان دارند. این ظرفیت نسبت به لامپ‌های رشته‌ای تا ۸۰٪ بهره‌وری را افزایش می‌دهد.

لامپ LED

از مزیت‌های این لامپ‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خنک‌تر از لامپ‌های رشته‌ای در حال کار است.
  • طیف گسترده‌ای از امکانات رنگ.
  • چراغ‌های قابل تنظیم را می‌توان از طریق اتصال بلوتوث کنترل کرد.
  •  هزینه کمتر
  • یک لامپ منفرد نشان‌دهنده کاهش صدها پوند CO2 در مقایسه با استفاده از لامپ های رشته‌ای است.

 متال هالید

این لامپ‌ها که با نام MH نیز در بازار شناخته می‌شود، نور خود را از قوس الکتریکی درون یک لوله‌ی تخلیه تأمین می‌کنند که به دلیل کیفیت و کارایی خوب، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

این لامپ‌ها از دو قسمت اصلی تشکیل شده‌اند: لامپ بیرونی و لوله قوس داخلی. وقتی لامپ MH خاموش است، جیوه و هالیدهای فلزی در داخل لوله قوس متراکم می‌شوند. در دو انتهای لوله قوس دو الکترود وجود دارد. هنگامی‌که ولتاژ برقرار می شود، یک جریان برق از یک الکترود شروع شده و به الکترود دیگر منتقل می‌شود. این امر باعث گرم شدن جیوه شده و باعث بخار شدن آن می‌گردد و در واقع به رشد جریان الکتریکی کمک می کند. گرم شدن باعث می شود هالیدهای فلز به گاز تبدیل شوند. اتم‌های متال هالید از قوس دور می‌شوند و با این کار نور سفید ایجاد می‌گردد.

از مزیت‌های متال هالیدها تولید نور سفید خالص، خالص‌تر از لامپ‌ها HPS و نزدیک به فرکانس‌های نور روز است که می‌تواند برای رشد گیاهان مورد استفاده قرار گیرد. هم‌چنین، نسبت به لامپ‌های جیوه‌ای و  هالوژن از بازده بالاتری برخوردار هستند. اما این لامپ‌ها گران‌قیمت بوده و به دلیل نزدیک بودن فرکانس آن به نور روز، آلودگی نوری ایجاد می‌کند. از شناخته‌شده‌ترین کاربردهای آن برای پارکینگ‌ها و استادیوم‌ها و زمین‌های ورزشی، روشنایی خیابان‌ها در بخش‌های مختلف شهر است.

لامپ متال هالید

اگرچه لامپ در نگاه اول ساده و پیش‌پاافتاده به نظر می‌رسد اما در جهان امروز اهمیت ویژه‌ای داشته و جزء جدایی‌ناپذیری از زندگی شده است. نسل جدید لامپ‌ها به سمت بازدهی بیشتر پیش می روند تا حداکثر استفاده از جریان الکتریکی برای تولید نور انجام شود.

تموک راهی برای خرید و ارائه انواع لامپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *