آیا مسواک زبر یا سخت به دندان‌ها آسیب می‌رساند؟

چه مسواکی‌هایی در بازار وجود دارد؟ 

امروزه اکثر افراد خود را ملزم می دانند که حداقل یکبار در طول ۲۴ ساعت دندان های خود را مسواک بزنند تا از آسیب دیدن دندان های خود جلوگیری کنند. مسواک ها با شکل ها، رنگ ها، مدل های مختلفی روانه ی بازار می شوند. تنوع این محصول به قدری زیاد است که ممکن است این سوال برای هر فردی مطرح گردد که چه نوع مسواکی باید خرید؟ مسواک زبر یا سخت نسبت به مسواک نرم بهتر جرم‌ها و پلاک‌های دندانی را برمی‌دارد؟ متفاوت مسواک های موجود در بازار چیست؟ و هزاران سوال دیگر. در این مقاله سعی داریم به معرفی مسواک و انواع آن بپردازیم.

مروری کوتاه بر پیدایش مسواک

مسواک به زبان ساده وسیله ای پلاستیکی با یک دسته و تعدادی کلاف نایلونی مو مانند است. مردمان قدیم نیز نیاز به تمیز بودن و خارج کردن باقی مانده ی غذاها میان دندان های خود را احساس کرده بودند. بنابراین از مسواک، البته نه به شکل امروزی، استفاده می کردند. به عنوان نمونه در تمدن های باستان از یک نوع چوب جویدنی استفاده می کردند.

چوب درخت مسواک که در قدیم به عنوان مسواک از آن استفده می‌شد.

طراحی مدرن مسواک در اواخر قرن هجدهم در انگلستان انجام شد. این طراحی متشکل از دسته ای از جنس استخوان گاو و برسی از موهای خوک بود.

به تدریج با اختراع نایلون، برس مسواک ها از منبع های طبیعی به سمت استفاده از نایلون پیش رفت. هم اکنون، مسواک های دستی و الکتریکی در مدل های مختلف تولید می شوند. اولین مسواک برقی در سال ۱۹۲۹ در کشور سوییس اختراع شد. سپس، در سال ۱۹۶۰ در آمریکا به بازار عرضه گردید. این مسواک ها در ابتدا برای بیماران جسمی- حرکتی یا افرادی که دارای ارتودنسی بودند معرفی شد. اما مورد استقبال عموم قرار گرفت. هم چنین در سال ۱۹۹۱ میلادی نیز مسواک های التراسونیک که قابلیت جرم گیری و خارج نمودن غذا از لا به لای دندان ها را دارد عرضه شد. هم اکنون انواع متنوعی از انواع مسواک ها برای کودکان و بزرگسالان در بازار وجود دارد. هر کدام از آن ها ویژگی منحصر به فرد خود را دارند.

مسواک خوب چی بخرم؟

در مطلب‌های قبلی درباره انواع خمیردندان صحبت کردیم حالا نوبت مسواک است! مسواک را می توان از دیدگاه های مختلفی دسته بندی کرد. به عنوان مثال مسواک ها از نظر نوع نرمی و سختی الیاف برس به مسواک های بسیار نرم، نرم، متوسط و سخت تقسیم می شوند.

مسواک‌های بسیار نرم

این نوع مسواک، چندان متداول نیست. فقط برای افرادی که دچار تحلیل رفتگی لثه، التهاب لثه هستند، مناسب اند. نام‌های دیگر مسواک بسیار نرم، مسواک های پریودنتال و سولکوس است.

مسواک های بسیار نرم برای افرادی با ویژگی های دندانی خاص

مسواک های نرم

مناسب ترین نوع مسواک، مسواک نرم است. مسواک های نرم به اندازه مسواک های متوسط دندان هر فر را تمیز می کنند.

آنچه در مسواک زدن اهمیت دارد مدت زمان کافی برای مسواک زدن است و نه سخت بودن نایلون های برس مسواک!

در برس مسواک‌های نرم،  الیاف انعطاف پذیری به کار برده شده است که به آسانی خم شده و می‌تواند فضای بین دندان‌ها را تمیز کند.

مسواک متوسط

در این نوع مسواک احتمال آسیب رسیدن به لثه  نسبت به دو نمونه قبلی بیشتر است.

مسواک سخت

بدترین نوع مسواک، مسواک سخت است و تعداد کمی از افراد نیز این نوع مسواک را انتخاب و استفاده می کنند. موهای برس در این مسواک بسیار سفت و سخت هستند. این امر منجر به آسیب دیدن لثه و مینای دندان می شود.

موهای سخت فقط مقدار اندکی پلاک را بیشتر از مسواک نرم پاک می کند اما آسیب زدن آن به لثه و مینای دندان جبران ناپذیر است.

مسواک های سخت- مسواک خوب چی بخرم؟

 

انواع دبگر مسواک ها از نظر کاربرد و ساختار نیز می توان به مسواک برقی، مسواک بین دندانی، مسواک زبان شوی دسته بندی کرد.

مسواک برقی

مسواک برقی یا الکتریکی با برق یا باتری کار می‌کند و سر مسواک به شکل نوسانی و ازتعاشی حرکت دارد. سری این مسواک باید هر جند وقت یکبار تعویض شود. حذف پلاک‌های دندانی در مسواک های دستی و برقی تقریبا مشابه است و این باور اشتباه است که مسواک برقی پلاک ها را بیشتر از بین می برد.

مسواک برقی و مسواک دستی

مسواک بین دندانی

این مسواک با نام مسواک ارتودنسی نیز شناخته می شود. افرادی که دارای براکت های ارتودنسی هستند باید بیشتر به مسواک زدن در این زمان اهمیت دهند. مواد غذایی در میان براکت ها باقی می ماند.

این امر منجر به پوسیدگی تدریجی دندان می شود و باید از مسواک های بین دندانی استفاده کنند.

این مسواک به طور خاص برای افراد دارای بلاکت طراحی شده است. بهتر است افراد هر شش ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنند.

انواع مسواک - مسواک بین دندانی برای افراد با ارتودنسی

مسواک زبان شوی

مسواک زبان شوی همان گونه که از نام آن مشخص است، مسواکی است که تمیز کننده ی زبان نیز است. زبان دارای شاخک‌هایی است که به آن ها جوانه های چشایی زبان می گویند. این شاخک ها می توانند محل رشد انواع باکتری در دهان باشند و دهان را بد بو کنند. با تمیز کردن زبان باکتری های روی زبان از بین می رود و راهی موثر برای جلوگیری از رشد میکروب های مضر دهان است.

در پایان

با مسواک و انواع آن تا حدودی آشنا گشتید و متوجه شدید که این باور که مسواک زدن سفت تر منجر به تمیزی بیشتر دندان می شود، اشتباه است !!! امیدوارم با خواندن این مطلب به پرسش: مسواک خوب چی بخرم؟ بتوانید پاسخ دهید و مسواکی مناسب با دندان‌هایتان خریداری کنید. لطفا نظر خودتون را درباره مقاله با ما در میان بگذارید.

از اینجا نیز می توانید اطلاعات زیادی درباره دندان و… بخوانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *