انواع کاغذ

با انواع کاغذ آشنا شوید!

تاریخچه کاغذ تقریباً به ۲۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد. در آن زمان، چینی ها برای ثبت نقاشی‌ها و نوشته‌های خود، ورق‌های از جنس پارچه می‌ساختند. پیش از پارچه نیز، انسان‌ها، تصاویر و نمادها را بر روی سنگ، استخوان حیوانات، دیواره‌های غار یا لوح‌های سفالی حک می‌کردند. کاغذ با مفهوم کنونی توسط لی یانگ در چین ساخته شد. در قرن هشتم با تصرف کارخانه کاغذ به دست مسلمانان، این تکنولوژی به آن‌ها منتقل و توسط آن‌ها به اروپا برده شد. به‌هرحال امروزه انواع مختلفی از آن با کاربردهای گوناگون هرروزه به بازار عرضه می‌شود. در این مطلب شما را با برخی از متداول‌ترین آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

انواع کاغذ

کاغذ روکش‌دار

در این نوع جوهر به‌خوبی خشک می‌شود، نیازی به لاک آب‌بندی نیست زیرا جوهر از بین نمی‌رود. این ویژگی این امکان را فراهم می‌آورد که چاپی واضح بروی عکس‌ها ایجاد گردد.

کاغذ روکش شده با درزگیری سطحی، به‌طورمعمول رس، پوشش داده‌شده است تا کیفیت خاصی از جمله وزن، براقیت سطح، صافی و یا کاهش جذب جوهر را به کاغذ منتقل کند.

نوع روکش‌دار گزینه‌های مختلفی دارند:  براق، ساتن و مات.

روکش‌دار براق

کاغذ روکش‌دار براقیت زیادی را ایجاد می‌کند که نتیجه آن کنتراست و طیف رنگی بالاتر از انواع دیگر است. این کاغذها بسیار براق بوده و تیرگی کمی دارند. ضخامت آن‌ها نسبت به نمونه مات با ضخامت مشابه کمتر است. این پوشش‌های براق باعث کاهش جذب جوهر می‌شوند. چاپ کتاب متداول‌ترین موردی است که از آن استفاده می‌شود.

ساتن

این پوشش‌ها نسبت به نمونه‌ی قبلی از براقیت کمتری برخوردار اد. اما مات نیز نیستند. اغلب آن‌ها رنگ‌هایی تیز دارند. از این نوع می‌توان برای موارد بسیاری مانند مجله، کتاب و کاتالوگ استفاده کرد.

مات

نوع مات دارای یک پوشش سبک است که باعث افزایش کنتراست تصاویر می‌شود، اما درخشش کمی دارد. این کاغذها مسطح و درجه‌ی براقیت کمی دارند. ورق‌های مات عاری از نور خیره‌کننده پوشش‌های براق هستند.  این امر منجر به بهبود طرح‌های بصری می‌گردد. جوهر قلم روی پوشش مات لکه نمی‌زند و همین امر آن را به گزینه‌ای ایده آل برای مجلات و تقویم‌ها تبدیل می‌کند.

کاغذ مات و مجله

کاغذ بدون روکش

به‌طورمعمول در بیشتر چاپگرهای اداری یافت می‌شود، کاغذ بدون روکش فاقد روکش است و این امر منجر به جذب عالی جوهر  می گردد. کاغذهای بدون روکش توسط چاپگر و قلم می‌تواند مورد استفاده قرار گیرند و برای برگه‌ها، سربرگ و کاغذهای یادداشت مناسب است. کاغذهای بدون روکش تعداد زیادی از انواع کاغذ را در برمی‌گیرد. این کاغذها برای فتوکپی استاندارد کاربرد دارند. بعضی از کاغذهای بدون روکش پرداخت لطیف فوق‌العاده‌ای داشته و می‌توانند به لطافت و نرمی کاغذهای روکش‌دار باشند، اما فاقد درخشش و براقی نوع روکش‌دار هستند.

کاغذ بازیافتی

تا پیش از کوتاه شدن الیاف سلولزی کاغذ می‌توان چرخه‌ی بازیافت را تا ۴ یا ۵ بار تکرار کرد. این چرخه عمر، منجر شده است که کاغذهای بازیافتی سبزترین محصول در حوزه‌ی چاپ باشد. این فرآیند باعث صرفه‌جویی در محیط می‌شود مانند: انرژی کمتر، آب کمتر، گازهای گلخانه‌ای کمتر، تولید زباله‌ی کمتر و قطع کمتر درختان. علاوه بر این، بازیافت در مقایسه با ارسال زباله به محل دفن زباله، فرصت شغلی بیشتری ایجاد می‌کند.

کاغذهایی با واترمارک

واترمارک علامتی است که بر روی کاغذهای چاپ‌شده قرار می‌گیرد و می‌تواند علامت تجاری کارخانه یا نام تجاری و… باشد. برای اینکه وجود این علامت روی تصویر، مزاحمِ دیدن تصویر نشود، یا شفافیت زیادی دارد یا در گوشه‌های تصویر قرار می‌گیرد. واتر مارک بودن به دلیل حفظ کپی‌رایت، حفاظت از داده‌ها در مقابل هکرها و تبلیغات و برندینگ از اهمیت بالایی برخوردار است. واترمارک به دو شکل معمولی و لیزری وجود دارد. نخستین بار در سال ۱۲۸۲ و در ایتالیا استفاده از واترمارک ابداع شد. در آن زمان برای تولید واتر مارک از یک مهر فلزی پوشیده شده با آب استفاده می‌شد که در حین فرآیند تولید کاغذ درون خمیرکاغذ قرار می‌گرفت تا طرح بر روی ورقه‌ها نقش بندد.

در حال حاضر امن‌ترین نوع کاغذ، کاغذهای ماترمارک هستند.

کاغذ پشت چسب‌دار

یک طرف این نوع کاغذها از یک لایه چسب پوشانده شده است و طرف دیگر کاغذ گلاسه به‌صورت مات یا شفاف است. این نوع  از سه جزء اصلی تشکیل شده که رویه Front stock، زیره Release line و چسب Adhesive می‌باشد. از این کاغذها علاوه  بر علامت‌گذاری، یاداشت و طراحی برای چسب زدن و برچسب زدن استفاده می‌شود. نوع پشت چسب‌دار، دوام بالا، قیمت مناسب و چاپی باکیفیت دارد.

کاغذ ‌پشت چسب دار

این نوع به چسب آغشته شده که چسب آن دائمی می‌باشد و یک روکش سیلیکونی و پلاستیکی در زیر آن قرارگرفته تا به‌راحتی پاره نشود. زیرا در ماشین‌های بزرگ صنعتی این لایه زیربن به‌سرعت به‌صورت خودکار جدا می‌شوند و سپس بعد از چاپ این روکش برداشته‌شده تا کاغذ بر روی سطوح مختلف قابل چسباندن شود. سطوح سیلیکونی زیر کاغذ به رنگ زرد و سفید وجود دارد.

تنوع وسیع و مختلف  این نوع  با تفاوت در رنگ، وزن کاغذ، سایز، موقعیت چسب و جنس خود را نشان می دهد.

در پایان

کاغذ و صنعت آن بخشی ضروری از زندگی همه ما است. اگرچه در این مقاله چند نوع آن توضیح داده شد اما هم چنان می‌توان درباره کاغذ، صنعت کاغذ و چاپ صحبت کرد. منتظر مقاله‌های بعدی ما باشید….

سامانه‌ی هوشمند تموک بستری را فراهم کرده است که بتوانید انواع کاغذ را عرضه و تقاضا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *