انواع کاغذ

با انواع کاغذ آشنا شوید!

تاریخچه کاغذ تقریباً به ۲۰۰۰ سال پیش برمی‌گردد. در آن زمان، چینی برای ثبت نقاشی‌ها و نوشته‌های خود، ورق‌های از جنس پارچه می‌ساختند. پیش از پارچه نیز، انسان‌ها تصاویر و نمادها را بر روی سنگ، استخوان حیوانات، دیواره‌های غار یا لوح‌های سفالی حک می‌کردند. کاغذ با مفهوم کنونی توسط لی یانگ در چین ساخته شد. در قرن هشتم با تصرف کارخانه کاغذ به دست مسلمانان، این تکنولوژی به آن‌ها منتقل شد و توسط آن‌ها به اروپا برده شد. به‌هرحال امروزه انواع مختلفی از کاغذ با کاربردهای گوناگون هرروزه به بازار عرضه می‌شود. در این مطلب شما را با برخی از انواع کاغذ آشنا خواهیم کرد.

انواع کاغذ

کاغذ روکش‌دار

در این کاغذها جوهر به‌خوبی خشک می‌شود، نیازی به لاک آب‌بندی نیست زیرا جوهر از بین نمی‌رود. این ویژگی این امکان را فراهم می‌آورد که چاپی واضح بروی عکس‌ها ایجاد گردد.

کاغذ روکش شده با درزگیری سطحی، به‌طورمعمول رس، پوشش داده‌شده است تا کیفیت خاصی از جمله وزن ، براقیت سطح ، صافی و یا کاهش جذب جوهر را به کاغذ منتقل کند.

کاغذهای روکش‌دار گزینه‌های مختلفی دارند: جلای براق ، مات ، مات و ساتن.

کاغذ روکش‌دار براق

کاغذروکش‌دار براقیت زیادی را ایجاد می‌کند که نتیجه آن کنتراست و طیف رنگی بالاتر از سایر کاغذها است. این کاغذها بسیار براق بوده و تیرگی کمی دارند. قسمت آن‌ها نسبت به نمونه مات با ضخامت مشابه کمتر است. این پوشش‌های براق باعث کاهش جذب جوهر می‌شوند. چاپ کتاب متداول‌ترین موردی است که از کاغذ براق استفاده می‌شود.

کاغذساتن

این پوشش‌ها نسبت به نمونه‌ی قبلی از براقیت کمتری برخوردار هستند. اما مات نیز نیستند. اغلب آن‌ها رنگ‌هایی تیز و زنده دارند. از این نوع را می‌توان برای موارد بسیاری مانند مجله ، کتاب و کاتالوگ استفاده کرد.

کاغذ مات

کاغذ مات دارای یک پوشش سبک است که باعث افزایش کنتراست تصاویر می‌شود ، اما درخشش کمی دارد. این کاغذها مسطح و با درجه‌ی براقیت کمی هستند. ورق‌های مات عاری از نور خیره‌کننده پوشش‌های براق هستند.  این امر منجر به بهبود طرح‌های بصری می‌گردد. جوهر قلم روی پوشش مات لکه نمی‌زند و همین امر آن را به گزینه‌ای ایده آل برای مجلات و تقویم‌ها تبدیل می‌کند.

کاغذ مات و مجله

کاغذبدون روکش

به‌طورمعمول در بیشتر چاپگرهای اداری یافت می‌شود، کاغذبدون روکش فاقد روکش است و این امر از نظر جذب و جذب جوهر بسیار عالی است. کاغذهای بدون روکش توسط چاپگر و قلم می‌تواند مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای برگه‌ها، سربرگ و کاغذهای یادداشت مناسب است.

کاغذهای بدون روکش تعداد زیادی از انواع کاغذها را در برمی‌گیرد. این کاغذها برای فتوکپی استاندارد کاربرد دارند. بعضی از کاغذهای بدون روکش پرداخت لطیف فوق‌العاده‌ای دارند و می‌توانند به لطافت و نرمی کاغذهای روکش‌دار باشند، اما فاقد درخشش و براقی کاغذ روکش‌دار هستند.

کاغذبازیافتی

تا پیش از کوتاه شدن الیاف سلولزی کاغذ می‌توان چرخه‌ی بازیافت کاغذ را می‌توان ۴ یا ۵ بار تکرار کرد. این چرخه عمر منجر شده است که کاغذهای بازیافتی سبزترین محصول در حوزه‌ی چاپ است. این فرآیند باعث صرفه‌جویی در محیط می‌شود مانند: انرژی کمتر، آب کمتر، گازهای گلخانه‌ای کمتر، تولید زباله‌ی کمتر و قطع کمتر درختان. علاوه بر این، بازیافت در مقایسه با ارسال زباله به محل دفن زباله، فرصت شغلی بیشتری ایجاد می‌کند.

کاغذهایی با واترمارک

واترمارک علامتی است که بر روی کاغذهای چاپ‌شده قرار می‌گیرد و می‌تواند علامت تجاری کارخانه یا نام تجاری و… باشد. برای اینکه وجود این علامت روی تصویر، مزاحمِ دیدن تصویر نشود، یا شفافیت زیادی دارد یا در گوشه‌های تصویر قرار می‌گیرد. واتر مارک بودن به دلیل حفظ کپی‌رایت، حفاظت از داده‌ها در مقابل هکرها و تبلیغات و برندینگ از اهمیت بالایی برخوردار است. واترمارک به دو شکل معمولی و لیزری وجود دارد. نخستین بار در سال ۱۲۸۲ و در ایتالیا استفاده از واترمارک بر روی کاغذ ابداع شد. در آن زمان برای تولید واتر مارک از یک مهر فلزی پوشیده شده با آب استفاده می‌شد که در حین فرآیند تولید درون خمیرکاغذ قرار می‌گرفت تا طرح بر روی ورقه‌های کاغذ نقش بندد. در حال حاضر مطمئن ترین نوع کاغذ، کاغذهای ماترمارک هستند.

کاغذپشت چسب‌دار

یک طرف این نوع کاغذها از یک لایه چسب پوشانده شده است و طرف دیگر آن ها گلاسه به‌صورت مات یا شفاف است. این نوع از سه جزء اصلی تشکیل شده که رویه Front stock، زیره Release line و چسب Adhesive می‌باشد. از این کاغذها علاوه  بر علامت‌گذاری، یاداست و طراحی برای چسب زدن و برچسب زدن استفاده می‌شود. کاغذ پشت چسب‌دار، دوام بالا، قیمت مناسب و چاپی باکیفیت دارد.

کاغذ ‌پشت چسب دار

این نوع به چسب آغشته شده که چسب آن دائمی می‌باشد و یک روکش سیلیکونی و پلاستیکی در زیر آن قرارگرفته تا به‌راحتی پاره نشود. زیرا در ماشین‌های بزرگ صنعتی این لایه زیرین به‌سرعت به‌صورت خودکار جدا می‌شوند و سپس بعد از چاپ این روکش برداشته‌ شده تا بتواند بر روی سطوح مختلف قابل چسباندن شود. سطوح سیلیکونی زیرین به رنگ زرد و سفید وجود دارد. تنوع وسیع و مختلف از این نوع کاغذ با تفاوت در رنگ، وزن کاغذ، سایز، موقعیت چسب و جنس کاغذ وجود دارد.

در پایان

این صنعت بخشی ضروری از زندگی همه ما است. اگرچه در این مقاله چند نوع کاغذ توضیح داده شد اما هم چنان می‌توان درباره صنعت کاغذ و چاپ صحبت کرد. منتظر مقاله‌های بعدی ما باشید…

سامانه‌ی هوشمند تموک بستری را فراهم کرده است که بتوانید در آن درخواست های خرید کاغذ خود را تقاضا و انواع کاغذ خود را برای فروش عرضه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *