چرا باید قطعات الکترونیکی را بازیافت کنیم؟ اهمیت این کار چه قدر است؟

چرا بازیافت قطعات الکترونیکی از اهمیت بالایی برخوردار است؟

شاید این سوال ذهن شما را هم درگیر کرده باشد که چرا باید قطعات الکترونیکی را بازیافت کنیم؟ اگر قطعات الکترونیکی بازیافت نشوند آسیبی به محیط زیست وارد می شود؟ از دهه ۱۹۸۰، با توسعه فناوری‌های  الکتریکی و الکترونیکی، تعداد زیادی از تجهیزات الکترونیکی در دسترس افراد قرار گرفت. عمر مفید این دستگاه‌ها چندان طولانی نبوده و به نسبت کوتاه است. بنابراین، جریان زباله بزرگی از تجهیزات الکترونیکی منسوخ ایجاد شده و می شود. بنابراین بازیافت قطعات الکترونیکی امری الزامی است.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) زباله‌های الکترونیکی را  هر وسیله‌ای که با انرژی الکتریکی تأمین می‌شود و به پایان عمر خود رسیده است، تعریف می‌کند. 

از جمله زباله های الکترونیکی عبارتند از: یخچال، فریزر و سایر تجهیزات خنک‌کننده، رایانه و تجهیزات مخابراتی، دستگاه‌های الکترونیکی و صفحه‌های خورشیدی، تلویزیون، مانیتور و صفحه‌نمایش، لامپ‌های  LED و دستگاه فروش خودکار.

بازیافت قطعات الکترونیکی

دستگاه‌ها الکترونیکی در بردارنده مواد شیمیایی و مواد سمی مختلف و خطرناک هستند. چنانچه زباله‌های الکترونیکی به‌صورت صحیح و دقیق دفع نشوند، این مواد در محیط آزاد شده و مشکلات زیادی را برای بشر ایجاد می‌کند. تا آنجا که امروزه آلودگی‌های تکنولوژیکی در قرن جدید، یکی از مشکلات اساسی به‌حساب می‌آید. بنابراین بازیافت این زباله‌های الکترونیکی از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌عنوان‌مثال، به‌طور متوسط یک شهروند آمریکایی بیش از ۱۰ دستگاه الکترونیکی در خانه خود دارد. دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های همراه، تلویزیون، کامپیوتر، لپ‌تاپ و تبلت به‌سرعت از رده خارج می‌شوند. و درنهایت به محل دفن زباله منتقل شده که منجر به افزایش روزافزون زباله‌های الکترونیکی می‌گردد.

سالانه حدود ۵۰ میلیون تن ضایعات تکنولوژیکی تولید می‌شود که مقدار اندکی از آن‌ها قابل بازیافت هستند.

بهبود فرآیند بازیافت قطعات الکترونیکی، برای کاهش سرعت تغییرات آب و هوایی و جلوگیری از آسیب رساندن به محیط‌زیست حیاتی است.

بازیافت قطعات الکترونیکی

قطعات الکترونیکی معمولاً از ۳۰ درصد پلاستیک، ۳۰ درصد اکسیدهای دیرگداز و ۴۰ درصد فلزات مانند طلا، نقره، تیتانیوم، پلاتین و…  تشکیل شده‌اند. بنابراین بازیافت قطعات الکترونیکی از ارزش بسیار زیادی برخوردار اند. به‌عنوان‌مثال با بازیافت یک‌میلیون تلفن همراه، بیش از ۳۵۰۰۰ پوند مس، ۳۳ پوند پالادیوم، ۷۷۲ پوند نقره و ۷۵ پوند طلا قابل بازیابی می‌شود. بنابراین بازیافت زباله‌های الکترونیکی ما را قادر می‌سازد که انواع مختلفی از فلزات با ارزش و سایر مواد را از به دست آوریم. این امر منجر به‌صرفه جویی در منابع طبیعی (انرژی)، کاهش آلودگی، صرفه‌جویی در فضای دفن زباله و ایجاد مشاغل می‌گردد.

فلزات گرانبها و بازیافت قطعات الکترونیکی

فرآیند بازیافت قطعات الکترونیکی

بازیافت قطعات الکترونیکی می‌تواند امری چالش‌برانگیز باشد. زیرا دستگاه‌های الکترونیکی فرسوده و  دور ریخته شده، دستگاه‌هایی با ساختار پیچیده هستند و ترکیبی از نسبت‌های مختلف از شیشه، فلزات و پلاستیک‌ها را در خود دارند.

روند بازیافت بر اساس مواد بازیافتی و فناوری‌های به‌کاررفته می‌تواند متفاوت باشد. به‌طورکلی این فرآیند شامل سه بخش اصلی است: ۱-جمع‌آوری و حمل‌ونقل ۲- خرد کردن، مرتب‌سازی و جداسازی ۳- آماده‌سازی برای فروش به‌عنوان مواد بازیافتی

۱- جمع‌آوری و حمل‌ونقل

جمع‌آوری و حمل‌ونقل دو مرحله اولیه از فرآیند بازیافت، از جمله برای زباله‌های الکترونیکی است. بازیافت کنندگان، سطل‌های جمع‌آوری و یا غرفه‌های استفاده از وسایل الکترونیکی را در مکان‌های خاصی قرار می‌دهند. پسماندهای الکترونیکی جمع‌آوری‌شده را از این مکان‌ها به کارخانه‌ها و تأسیسات بازیافت منتقل می‌کنند.

۲- خرد کردن، مرتب‌سازی و جداسازی

پس از جمع‌آوری و حمل‌ونقل به تأسیسات بازیافت، مواد موجود در جریان پسماندهای الکترونیکی باید پردازش و به کالاهای تمیز و قابل‌استفاده برای تولید محصولات جدید تفکیک شوند.

تفکیک مناسب، پایه بازیافت الکترونیک است.

خرد کردن زباله‌های الکترونیکی، مرتب‌سازی و جدا کردن پلاستیک‌ها از فلزات و مدارهای داخلی را تسهیل می‌کند. سپس، مواد زائد به قطعاتی به‌اندازه ۱۰۰ میلی‌متر خرد شده تا برای مرتب‌سازی بیشتر آماده شوند. یک آهنربای هوایی قدرتمند آهن و فولاد را از جریان زباله موجود در نوار نقاله جدا می کند. سپس آن را به‌عنوان فولاد بازیافتی برای فروش آماده می‌کند. پردازش مکانیکی بیشتر صفحات آلومینیوم، مس و مدار را (که اکنون بیشتر پلاستیکی هستند) از جریان مواد جدا می‌کند. سپس از فناوری جداسازی آب برای جداسازی شیشه از پلاستیک استفاده می‌شود. مرحله آخر در فرآیند جداسازی، فلزی باقی‌مانده را از پلاستیک‌ها استخراج می‌کنند تا تصفیه بهتری انجام شود.

جدا کردن قطعات در بازیافت الکترونیکی

۳- آماده‌سازی برای فروش به‌عنوان مواد بازیافتی

پس از مراحل پیشین، مواد جداشده برای فروش به‌عنوان مواد اولیه قابل‌استفاده برای تولید محصولات الکترونیکی جدید یا سایر محصولات آماده می‌شوند.

در پایان

امروزه زباله‌های الکترونیکی و بازیافت آن‌ یکی از موضوع‌های مهم و قابل‌بررسی در سرتاسر دنیا است. زیرا نیاز بشر به استفاده از مواد و قطعات  الکترونیکی روزبه‌روز در حال افزایش است. به همین ترتیب زباله‌های الکترونیکی گسترش‌ یافته‌اند و کشورها باید برای بازیافت و کاهش این زباله‌های خطرناک برنامه‌های مشخصی داشته باشند. متأسفانه، تنها درصد اندکی از این زباله‌ها، بازیافت می‌شود و امید است با پیشرفت علم و تکنولوژی و هم‌چنین آگاهی مردم، درصد بازیافت آن‌ها افزایش یابد.

با افراد فعال در بازیافت قطعات الکترونیکی در تموک آشنا شوید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *