بالابردن طول عمر باتری گوشی های موبایل

افزایش طول عمر باتری در گوشی های اندروید و آ‌یفون

تحقیقات مشخص نموده شبکه ۵G در تلفن های همراه اندرویدی و همچنین آی‌فون باعث مصرف بیشتر شارژ باتری نسبت به شبکه ۴G می گردد.

موبایل ها در یک دهه گذشته بسیار ارتقا یافته و دائماً در حال توسعه اند. گوشی های هوشمند رده بالا اکنون دارای دوربین هایی هستند که به راحتی دوربین های کامپکت کلاسیک را شکست می دهند. این گوشی ها بازی هایی با گرافیک بالا را اجرا کرده و دارای فضای ذخیره سازی مشابه با لپ تاپ های حرفه ای هستند.

اما میزان شارژدهی باتری موبایل ها همچنان به عنوان یک معضل برای مصرف کنندگان است. شارژ باتری بیشتر موبایل ها با استفاده مناسب و معقول نهایتاً یک روز کار می کند. و اگر از اینترنت همراه زیاد استفاده کنید ممکن است با یک بار شارژ گوشی نیز روز را به پایان نرسانید. البته روش هایی برای بهبود عملکرد بیشتر باتری موبایل وجود دارد.

روش هایی برای افزایش زمان شاردهی باتری موبایل

۱) کاهش نرخ تازه‌سازی یا رفرش ریت نمایشگر (اندروید)

صفحه نمایش یا به اصطلاح تاچ بسیاری از موبایل های اندرویدی جدید نرخ تازه‌سازی بالایی دارند. یعنی تصویر صفحه نمایش ۹۰ یا ۱۲۰ بار در ثانیه نسبت به ۶۰ بار در حالت معمول تازه می شود.

نرخ تازه‌سازی بالای نمایشگر باعث می شود پیمایش (اسکرول) بسیار روان تر یا کیفیت تصویر بهتری هنگام انجام گیم های سریع داشته باشید. در صورتی که به میزان مشخصی بر عمر باتری تاثیر دارد. این یکی از موارد مطرح شده اپل در استفاده از صفحه نمایش هایی با میزان تازه‌سازی ۶۰ هرتز در گوشی های آیفون۱۲ بود.

اگر دارای گوشی موبایلی با میزان تازه‌سازی بالا هستید، می توانید آن را روی ۶۰ هرتز تنظیم کنید تا عمر باتری خود را بالا ببرید. دسترسی به این قسمت در گوشی های اندرویدی مختلف متفاوت است، اما احتمالا می توانید از این طریق Settings > Display > Advanced > Refresh rate به آن برسید.

۲) غیرفعال کردن شبکه ۵G (گوشی های اندرویدی و آی‌ او اس)

کاهش طول عمر باطری گوشی

تحقیقات می گوید شبکه ۵Gهم در تلفن های همراه اندرویدی و هم آی‌فون ها موجب مصرف شارژ باتری بیشتر نسبت به شبکه ۴G می شود. میزان مصرف ممکن است بین تراشه های تلفن همراه مختلف متفاوت باشد اما استفاده از شبکه ۴G در روزهای شلوغ که به شارژ باتری خود نیاز دارید می تواند مفید باشد.

در گوشی اندرویدی از طریق Settings > Network > [Select Sim] > Preferred Network Type می توانید شبکه اینترنت خود را تغییر دهید. نام این بخش ها در قسمت تنظیمات گوشی های مختلف ممکن است کمی فرق داشته باشد.

در گوشی آی‌فون نیز از طریق Settings > Mobile > Mobile Date Options > Voice & Data می توانید این تغییر را انجام دهید.

البته این مربوط به مقدار استفاده شما از گوشی در طول روز است. گاهی ممکن است، استفاده از شبکه ۵جی بسیار بهتر باشد. چون سرعت بالاتر در انتقال داده به معنای کاهش زمان دانلود فایل های با حجم بیشتر است.

۳) غیرفعال نمودن پس زمینه ی اپلیکیشن های شبکه اجتماعی (اندروید)

شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، واتساپ، تموک یا تلگرام می تواند توجه شما را جلب کرده و موجب خالی شدن سریع شارژ باتری گوشی شما شوند. در گوشی های اندرویدی می توانید با محدودیت در فعالیت هایی که این اپلیکیشن ها اجازه انجام آنها هنگام فعال بودن در پس زمینه می دهند از این حالت جلوگیری نمائید.

در قسمت Settings > Battery > Battery Optimization/App Battery Management می توانید فهرستی از همه اپلیکیشن های نصب شده روی گوشی و این که دستگاه چگونه به آنها دسترسی دارد را مشاهده نمائید.

انتخاب گزینه بیشترین محدودیت ها می تواند باعث غیرفعال شدن اپلیکیشن در زمانی که از آن استفاده نمی کنید شده و این بر مواردی مانند اعلان های دریافتی تاثیر دارد. با این وصف، از آنجایی که راجع به اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی صحبت می کنیم که می توانند موجب صرف وقت زیاد در آنها شوید، این شرایط احتمالاً به سود شما خواهد بود.

۴) غیرفعال کردن تازه‌سازی اپلیکیشن در پس زمینه اپلیکیشن های غیر ضروری (‌گوشی های آی‌فون)

طول عمر باتری
افزایش طول عمر باطری از راه های مختلف

سیستم عامل آی‌اواس دارای ویژگی تازه‌سازی اپلیکیشن در پس زمینه است که مشخص می کند کدام اپلیکیشن ها می توانند محتوای خود را در پس زمینه بروزرسانی کنند.

در حالت استاندارد این ویژگی برای همه اپلیکیشن ها فعال است اما حذف اپلکیشن های غیرضروری از این فهرست می تواند روش خوبی برای افزایش طول عمر باتری دستگاه باشد. شما می توانید فهرست کامل اپلیکیشن ها را با مراجعه به آدرس Settings > Background App Refresh مشاهده کنید.

۵) استفاده از حالت تیره یا پس زمینه تیره (اندروید و آی‌فون – فقط نمایشگرهای اولد)
افزایش طول عمر باتری

این نکته می تواند حداقل تاثیر کمی روی باتری تلفن های همراه مجهز به نمایشگر اولد (OLED) داشته باشد. اما برای تلفن های همراه مجهز به نمایشگر ال‌سی‌دی تغییر خاصی ایجاد نمی کند. استفاده از یک پس زمینه تیره یا سیاه به جای نمونه های روشن و سفید می تواند به بهبود عمر باتری کمک کند. همچنین، استفاده از حالت تیره (Dark Mode) که بیشتر قسمت های رابط کاربری را به جای سفید به رنگ سیاه/خاکستری تیره در می آورد را می توانید مد نظر قرار دهید. در تلفن های همراه آی‌فون دسترسی به این ویژگی از طریق منو Display & Brightness امکان‌پذیر است. بسیاری از تلفن های همراه اندرویدی نیز دارای حالت تیره هستند.

هر پیکسل نمایشگرهای اولد به صورت جداگانه خود دارای منبع نور است. اگر بخشی از نمایشگر سیاه باشد، پیکسل های آن قسمت غیرفعال بوده که می تواند به کاهش مصرف انرژی باتری شما کمک کند.

تلفن های همراه دارای نمایشگر LCD دارای نور پس زمینه کلی یا بک لایت هستند. که تیره یا روشن بودن تغییر خاصی در مصرف نیرو ایجاد نمی کند.

۶) کاهش زمان روشن ماندن صفحه نمایشگر (اندروید و آی‌فون)

دوره زمان طولانی برای روشن ماندن صفحه گوشی در شرایطی که استفاده ای از آن نشود. می تواند باعث کاهش شارژ باتری دستگاه شود. در گوشی آی‌فون می توانید از طریق Settings > Display & Brightness > Auto-Lock مدت زمان روشن ماندن تاچ را زمانی که از دستگاه استفاده نمی کنید تغییر دهید.

زمان ۳۰ ثانیه معمولا حالت استانداردی است، اما می توان زمان های کوتاههتری را نیز انتخاب انتخاب کرد تا باتری کمتری مصرف شود.

این قابلیت مشابه در گوشی های اندروید نیز وجود دارد.

۷) استفاده از نظارت باتری برای یافتن اپلیکیشن های پر مصرف نیرو (اندروید و آی‌فون)

گوشی های اندرویدی و آی‌فون ها دارای یک ویژگی خوبی هستند که می شود میزان مصرف باتری توسط اپلیکیشن ها را مشاهده کرد. در دستگاه های اندرویدی از طریق Settings > Battery > Phone battery usage می توانید میزان مصرف باتری توسط اپلیکیشن ها و همچنین اپ تموک را مشاهده کنید.

در گوشی های آی‌فون از طریق Settings > Battery می توانید به آن دسترسی پیدا کنید و می توانید درصد افت باتری مورد استفاده هر اپلیکیشن از زمان آخرین شارژ را مشاهده خواهید کرد.

اگر میزان مصرف باتری یک اپلیکیشن با میزان استفاده شما از آن اپلیکیشن سازگار نیست، ممکن است این اپلیکیشن به نوعی دچار مشکل شده باشد. می توانید با مراجعه به اپ استور یا گوگل پلی، ببینید آیا بروزرسانی برای آن اپلیکیشن آمده است یا خیر. اگر بروزرسانی وجود نداشت می توانید اپلیکیشن را حذف و دوباره نصب نمائید. زیرا این کار گاهی اوقات به رفع مشکلات کمک می کند. اگر هم از اپلیکیشنی استفاده نمی کنید می توانید آن را به طور کامل حذف کنید.

۸) جلوگیری از جلوه های حرکتی در تصویرهای زمینه (آی‌فون)

همانطور که می دانید سیستم عامل IOS دارای تصاویر زمینه، از جمله تصاویر متحرک، برای صفحه اصلی و صفحه قفل است. تصاویر متحرک اثری جزئی بر میزان شارژ باتری دارند، چون رندر کردن آنها نسبت به یک تصویر ثابت به نیروی بیشتری نیاز دارد.

می توانید سبک تصویر زمینه خود را از طریق Settings > Wallpaper > Choose a New Wallpaper تغییر دهید.

همچنین، یک جلوه حرکتی برای تصاویر زمینه ثابت به نام Perspective Zoom وجود دارد. تغییر به تصویر زمینه ثابت بدون جلوه حرکتی می تواند ایده خوبی باشد.

۹) استفاده از گزینه تنظیم نور خودکار (آی‌فون و اندروید)

تقریبا همه گوشی ها دارای یک حسگر نور محیط هستند که برای بررسی میزان روشنایی محیط استفاده می شود. لذا، نمایشگر سطح نیروی خود را بر این اساس تنظیم می کند.

می توانید برای استفاده از این ویژگی باید تنظیم نور خودکار (Auto Brightness) را فعال کنید. در گوشی آی‌فون از طریق Settings > Accessibility > Display & Text Size و در اندروید با مراجعه به Settings > Display می توانید به این ویژگی دسترسی پیدا کنید.

۱۰) غیرفعال کردن گزینه پس زمینه (اندروید)

اگر قسمت توسعه دهنده گوشی اندرویدی را فعال کرده باشید، کنترل بیشتری بر آنچه اپلیکیشن ها در پس زمینه انجام می دهند، در اختیار دارید. با فعال کردن این قسمت به تنظیمات بیشتری دسترسی پیدا خواهید کرد که احتمالا به برخی از آنها نباید کاری داشته باشید.

ولی برخی ویژگی های موجود در قسمت توسعه دهنده بر عمر باتری تاثیرگذارند. که می توانید فرایندهای پس زمینه را به یک تا چهار محدود کرده یا حتی آنها را کاملاً غیرفعال کنید. البته ویژگی Don’t Keep Activities زمانی که از اپلیکیشن ها خارج می شوید، آنها را کاملاً غیرفعال می کند.

این موارد محدودیت هایی ایجاد می کند و استفاده از کنترل های قسمت توسعه دهنده برای بیشتر افراد توصیه نمی گردد.

۱۱) بررسی میزان سلامت باتری گوشی(آی‌فون)

سیستم عامل IOS دارای قسمتیبه نام سلامت باتری (Battery Health) است که از طریق Settings > Battery می توان به آن دسترسی پیدا کرد. در این بخش ظرفیت فعلی باتری نسبت به زمانی که کار نکرده (نو) بوده، بررسی می شود.

این ویژگی به نگهداری شارژ باتری شما کمک نمی کند اما اگر مشکلی به دلیل عمر بالای باتری وجود داشته باشد می تواند شما را نسبت به آن آگاه کند.

کمپانی اپل برای افزایش طول عمر باتری آی‌فون حفظ شارژ سطح متوسط در هر زمان ممکن را توصیه کرده. البته این مورد برای بیشتر افراد و آنهایی که این مقاله را مطالعه می کنند غیرممکن است زیرا به ۱۰۰% شارژ باتری خود در طول روز نیاز دارند که به دنبال راهکاری برای برطرف کردن آن می گردند…

۱۲) غیرفعال کردن گزینه داده موقعیت مکانی (اندروید و آی‌فون)

گوشی های هوشمند دائماً در حال بررسی موقعیت مکانی شماهستند. برای مشخص شدن این که در کجا قرار دارید، از وای فای، سیگنال های دکل تلفن همراه، بلوتوث، و GPS استفاده می کنند که می توانند در خالی کردن شارژ باتری گوشی شما نقش زیادی داشته باشند.

معمولاً، آنقدر از ویژگی موقعیت مکانی استفاده می کنیم که غیرفعال کردن موقتی یا منظم آن را در نظر نمی گیریم. توجه داشته باشید در روزهایی که به شارژ باتری گوشی خود نیاز دارید. غیرفعال کردن این مورد می تواند بسیار مفید باشد.

در آی‌فون از طریق Settings > Privacy > Location Services می توانید به این ویژگی دسترسی پیدا کنید.

در گوشی های اندرویدی می توانید به راحتی داده موقعیت مکانی را از منو کشویی اعلان ها در بالای صفحه اصلی غیرفعال کنید. همچنین، دسترسی به این قسمت از منوی تنظیمات نیز امکانپذیر است و در این قسمت اپلیکیشن هایی که از داده های موقعیت مکانی استفاده می کنند را نیز می توانید مشاهده کنید.

۱۳) غیرفعال کردن گزینه “سیری” یا جلوگیری از استفاده آن (آی‌فون)

اگر به استفاده از سیری، دستیار صوتی در اپل، علاقه دارید که این مورد را نادیده بگیرید. اما اگر این دستیار صوتی استفاده نمی پسندید می توانید آن را برای جلوگیری از صرف شارژ باتری بیشتر، غیرفعال کنید.

از آدرس Settings > Siri & Search می توانید به دکمه های غیرفعال کردن ویژگی های سیری دسترسی پیدا کنید. این موارد گوش دادن مداوم سیری به دستورات صوتی و پیشنهادهای سیری هم می شوند. و اگر از این ویژگی ها استفاده نمی کنید با غیرفعال کردنشان می توانید مقداری نیروی بیشتری را ذخیره کنید.

۱۴) بررسی بروزرسانی در سیستم های عامل (اندروید و آی‌فون)

میزان شارژدهی باتری گوشی شما اصولاً با بروزرسانی های سیستم عامل اندکی تغییر می کند. گاهی، بروزرسانی سیستم عامل باعث بدتر شدن و گاهی موجب بهبود وضعیت باتری در گوشی می شود.

اگر مدت طولانی است که دستگاه خود را بروزرسانی نکرده اید. بررسی بروزرسانی های جدید برای سیستم عامل گوشی ایده خوبی برای شما است. با مراجعه به Settings > General > Software Update در آی‌فون ودر گوشی های اندروید در آدرسی شبیه Settings > Software Update می توانید اینکارراانجامدهید. (یا کلمه Update را نیز می توانید در بخش جستجوی تنظیمات وارد کنید).

۱۵) استفاده از گزینه “نیروی کم” (اندروید و آی‌فون)

گوشی های اندروید و آی‌فون ها دارای ویژگی خوبی به نام حالت نیروی کم (Low Power Mode) هستند. این ویژگی بصورت کلی برخی از روش هایی که در بالا به آنها اشاره شد را ترکیب می کند تا به افزایش شارژدهی باتری گوشی کمک کند.

برای مثال، میزان روشنایی نور نمایشگر احتمالا کاهش یافته، نرخ تازه‌سازی صفحه نمایشگر کاهش می یابد، و فعالیت های پس زمینه ای نیز محدود می شوند. این یعنی ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا اعلان ها ظاهر شوند. لذا اگر شارژ باتری گوشی شما کم است و به شارژر یا برق دسترسی ندارید، فعال کردن این ویژگی کمک زیادی در افزایش شارژدهی گوشی به شما خواهد داشت.

برای دسترسی به حالت نیروی کم در آی‌فون از طریق Settings > Battery  و در گوشی های اندرویدی نیز می توانید به آدرسی تقریبا مشابه با آی‌فون مراجعه کنید.

برای یافتن تعمیرکنندگان و یا فروشندگان باتری موبایل می توانید از طریق اپلیکیشن تموک اقدام نمائید.

شما میتوانید اپلیکیشن تموک را از راه های زیر دانلود  و از آن استفاده کنید:

ورود به سامانه :

دانلود اپلیکیشن :


و به زودی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *