جدیدترین مصالح ساختمانی در بازار

تحولی بزرگ با مصالح ساختمانی جدید در صنعت ساختمان

بشر با داشتن ذهنی خلاق و جستجوگر به دنبال بهتر شدن در همه‌ی زمینه‌هاست. دنیای امروز مدام در حال تغییر و تحول در صنایع مختلف است. معرفی مواد و ماشین‌های جدید برای استفاده‌ی بهتر از وقت و انرژی نه به‌صورت روزانه بلکه در هر ساعت در جریان می‌باشد. صنعت ساختمان یکی از بزرگ‌ترین صنایع در هر کشوری بوده که نیاز به مواد و مصالح متفاوتی دارد. افزایش و ارتقای کیفیت ساختمان‌ها و استانداردهای ساختمانی دغدغه‌ی افراد فعال در این صنعت است. با به‌کارگیری جدیدترین مصالح ساختمانی می‌توان انتظار افزایش کیفیت را داشت. زیرا طراحی مصالح جدید به‌گونه‌ای است که مشکلات پیشین مصالح قدیمی را به‌طور کامل از بین برده یا بهبود داده است. این امر باعث افزایش عمر ساختمان‌ها و سازه‌ها نیز می‌شود. در این مطلب با چند ماده از جدیدترین مصالح ساختمانی آشنا خواهید شد.

بتن‌های خودترمیم شونده

بتن یکی از پرکاربردترین مصالحی است که در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد و ترکیبی از سیمان (اگر دوست دارید درباره نانوسیمان‌ها که نسل جدیدی از سیمان‌ها هستند بیشتر بدانید اینجا را کلیک کنید)، آب و سنگدانه است. ترک خوردن بتن از مشکلات شایع در صنعت ساختمان بوده که منجر به آسیب دیدن میلگرد می‌شود. پس نگهداری و ترمیم بتن کاری ضروری و لازم است. مهندسان و محققان همواره به دنبال روشی برای بهتر کردن ویژگی‌های بتن‌ها بوده و هستند.

بتن‌های آسیب دیده در سازه

بتن‌های خودترمیم شونده از جمله مصالح جدیدی است که کاربردی شده است. این بتن‌ها با استفاده از دو روش می‌توانند در صورت ایجاد ترک به ترمیم آن بپردازد:

روش اول

در این بتن‌ها کپسول‌های سیلیکات سدیم به کار برده شده است. این میکرو کپسول‌ها حین برخورد با ترک شکسته شده، عامل ترمیم داخل ترک رها می‌شود و با کاتالیزور برخورد می‌کند. به این ترتیب عمل پلیمرزاسیون صورت گرفته و با تشکیل ماده‌ای سخت، ترک ترمیم می‌شود. عکس‌العمل شیمیایی بین عامل ترمیمی و کاتالیزور ماده را ترمیم و از رشد ترک جلوگیری می‌کند.

روش دوم

البته مکانیسم دیگری نیز برای بتن‌های خودترمیم شونده وجود دارد که کاملاً متفاوت از استفاده از کپسول است و در آن باکتری‌ها کار ترمیم بتن را انجام می‌دهند. باکتری موسوم به باسیلوس است که در دریاچه‌هایی با خاصیت قلیایی در کشورهای روسیه و مصر به مدت طولانی قادر به زیست بوده‌اند. این باکتری‌ها به همراه منبع تغذیه‌شان در گلوله‌های کوچک از جنس سرامیک تعبیه شده و به‌صورت سوسپانسیون در آب بتن قرار داده می‌شوند تا از فعال‌سازی نابهنگام در مخلوط بتن خیس جلوگیری شود.

بتن‌های خودترمیم شونده از چدیدترین مصالح ساختمانی که به بازار عرضه شده است.

این بتن با کمک باکتری موجود در میکرو کپسول و در صورت تزریق آب قابلیت خودترمیمی پیدا می‌کند. میکرو کپسول با در میان گرفتن و محافظت از باکتری مواد مغذی و لاکتات کلسیم را برای رشد آن تأمین می‌کند. باکتری‌ها تا زمان شکل‌گیری ترک، به‌صورت پیش فعال یا به‌اصطلاح خواب در بتن باقی می‌مانند و سپس در اثر گسترش ترک و نفوذ آب به مقطع، فعال‌شده و در اثر واکنش با ترکیبات بتن، رسوب سخت کربنات کلسیم تولید و به‌وسیله آن منافذ ترک بسته خواهد شد. زمانی که این باکتری‌ها فعال می‌شوند به‌سرعت آب را بلعیده و مقدار زیادی سنگ‌آهک بلورین تولید می‌کنند.

بتن اسفنجی

از دیگر انواع مصالح ساختمانی که اخیراْ به بازار آمده است، بتن اسفنجی است. بتن اسفنجی ظاهری شبیه به بتن دارد. ویژگی خاص آن سبک بودن است. حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد فضای این ماده خالی بوده و حالتی متخلخل دارد. از بتن‌های اسفنجی غیر سازه‌ای بیشتر برای ساخت پانل‌های جداکننده، کف سازی و شیب بندی استفاده می‌کنند. آن‌ها هم‌چنین عایق صوتی و حرارتی نیز هستند. نوع سازه‌ای آن بیشتر برای ساخت قطعات ساختمانی، انواع بلوک و قطعات پیش ساخته مسلح به کار برده می‌شود.

برای ساخت این بتن از آب کمتری استفاده می‌شود که در دنیایی که خشک‌سالی در بیشتر مناطق وجود دارد مزیت بزرگی به شمار می‌آید. بتن‌های اسفنجی در دو دسته‌ی بتن اسفنجی گازی و کفی وجود دارند. البته ذکر این نکته لازم است که این بتن‌ها مقاومت بالایی ندارند. اما مقاومت زیادی در برابر یخ‌زدگی آب دارند که در مناطق سردسیر اهمیت دارد. مواد را می‌توان به‌جای سیمان به بتن اسفنجی اضافه نمود که شامل گاز سیلیس، خاکستر بادی و روباره می‌باشند. این متریال ها بر نفوذپذیری، گیرش، میزان تخلخل و مقاومت بتن اثرگذار هستند و عملکرد بتن را ارتقاء می‌دهند.

نمایی از بتن های اسفنجی

آجرهای خنک‌کننده

یکی از جدیدترین تکنولوژی‌ها در صنعت ساختمان آجرهای خنک‌کننده هستند. این آجرهای توخالی نقش مهمی را در تنظیم دما ایفا می‌کنند. این آجرها متخلخل بوده و در ابعاد مختلفی تولید می‌شود. آجر خنک‌کننده همان آجر رسی است با این تفاوت که شکل آن نامنظم بوده و هوا را از سطح مقطع نامنظم خود عبور می‌دهد. این اجرها مسلماْ هزینه‌های انرژی گرمایشی و سرمایشی را کاهش می‌دهند. آجرهای خنک کننده قدرت کاهش دمایی بالایی دارند و خانه را به‌سرعت خنک می‌کنند. این آجرها توسط چاپگرهای سه‌بعدی ساخته شده و در بافت متخلخل آن‌ها پر از آب است. آب درون آجرها نیز به‌صورت دستی، با استفاده از پمپ و یا اسپری تأمین می‌شود. تخمین زمان تأمین آب مجدد نیز به شرایط آب و هوایی و اندازه آجرها بستگی دارد. طراحی این آجرها به‌گونه‌ای است که بخشی از آن مانند سایبان بوده و شدت نور را کاهش می‌دهد و گرمای کمتری منتقل می‌کند.

آجرهای خنک کننده

در پایان

دنیای تکنولوژی و محصولات جدید در صنعت ساختمان دنیای بزرگی است و هر روزه محصولات جدیدتری نیز به بازار عرضه می‌شوند.  در مطالب بعدی به بررسی مواد و مصالح ساختمانی جدید باز هم می‌پردازیم و شما را در جریان آخرین پیشرفت‌ها قرار خواهیم داد. اگر به دنبال به‌روزترین مصالح موجود در بازار ایران هستید می‌توانید وارد سایت تموک شده یا اپلیکیشن آن را روی گوشی‌تان نصب کنید و افراد فعال در این زمینه را بیابید و با آن‌ها در ارتباط باشید.

جدیدترین محصولات ساختمانی را در تموک بیابید!

انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *