جوهر رسانا الکتریکی چیست؟ انقلابی در مدارهای الکترونیکی

جوهر رسانا الکتریکی چیست؟ انقلابی در مدارهای الکترونیکی

دنیای علم دنیای عجیبی است و هرروز مواد جدیدی که ویژگی‌های خیره‌کننده دارند ظهور می‌کنند. دستگاه‌های الکترونیکی چاپی پیشرفتی در نفوذ فناوری اطلاعات به زندگی روزمره ارائه می‌دهند. امکان چاپ مدارهای الکترونیکی باعث گسترش بیشتر برنامه‌های کاربردی اینترنت اشیا می‌شود. جوهر رسانا نیز یکی از همین مواد است که انقلابی بزرگ در مدارهای الکترونیکی ایجاد کرده است. جوهرهای مبتنی بر گرافن می‌توانند بر این فناوری تسلط داشته باشند، زیرا می‌توانند ارزان‌قیمت بوده و مستقیماً روی موادی مانند نساجی و کاغذ اعمال شوند. در این مطلب به سوال «جوهر رسانا الکتریکی چیست؟» پاسخ خواهیم داد.

جوهر رسانا الکتریکی چیست؟

جوهر رسانا الکتریکی، همان‌طور که از نامش مشخص است، نوعی جوهر است که می‌تواند الکتریسیته را هدایت کند. در بیشتر موارد جوهر با یک ماده رسانا مانند گرافیت یا نقره تزریق می‌شود تا هدایت الکتریکی را فعال کند. جوهر رسانا یک ماده فوق‌العاده است که در واقع به شما امکان می‌دهد مدارهای کار را روی مواد مختلف مانند کاغذ یا منسوجات بکشید. در مهروموم‌های اخیر بحث‌های زیادی درباره نحوه جایگزینی مدارهای سنتی مطرح‌شده است.

جوهر رسانا در مدارهای الکتریکی

در حال حاضر چند مدار ساده با استفاده از جوهرهای رسانا الکتریکی ساخته شده است. به‌عنوان‌مثال، برخی از سیستم‌های مترو و قطار از آن‌ها برای چاپ مدار روی کارت‌های یک‌بارمصرف استفاده می‌کنند.

اما نقطه‌ضعف مدارهای جوهر رسانا مقاومت آن‌هاست.

فلزات جامد و خالص همیشه رساناتر از پرک‌ها یا پودرهای جوهر رسانا هستند، بنابراین مدارهای مسی جامد باانرژی الکتریکی کارآمدتر بوده و حرارت کمتری تولید می‌کنند.

پیشرفت‌های اخیر در زمینه فناوری منجر به تولید جوهر گرافن شده است، که در صنایع متکی به لوازم الکترونیکی چاپ‌شده مورد استقبال قرار گرفته است – و هنوز هم همچنان مورد استقبال قرار می‌گیرد. از بین تمام مواد مورد استفاده، محبوب‌ترین نوع جوهر رسانای کربنی است که عمدتاً در زمینه چاپ لوازم الکترونیکی استفاده می‌شود. مانند دیگر جوهرهای رسانا، از جوهر گرافن می‌توان برای ایجاد مواد چاپی که حرارت و الکتریسیته را هدایت می‌کنند، استفاده کرد.

به‌طورمعمول، جوهر به دو گروه طبقه‌بندی شده است: جوهر چاپ و جوهر نوشتن. جوهرهای نوشتاری اغلب از رنگ‌های روغن تشکیل شده‌اند و برای سهولت استفاده با قلم و برس طراحی‌شده‌اند تا خاصیت تنظیم سریع داشته باشند. در مقابل، جوهرهای چاپی برای استفاده با روش‌های چاپ تولید می‌شوند که می‌توان آن‌ها را در پاپ‌های معمولی و پاپ‌های بدون ضربه طبقه‌بندی کرد. چاپ معمولی به فرآیند انتقال تصویر یا متن از صفحه به سطح اشاره دارد ، درحالی‌که چاپ بدون ضربه تصویری بدون تماس بین دو سطح ایجاد می‌کند. نمونه‌هایی از چاپ بدون ضربه ممکن است شامل فناوری‌های چاپ لیزری، حرارتی و جوهرافشان باشد.

کاربرد جوهر رسانا الکتریکی

جوهرهای رسانا کاربردهای گوناگونی دارند. به‌عنوان‌مثال ، جوهرهای رسانا نقره‌ای برای چاپ برچسب‌های RFID که در بلیت‌های حمل‌ونقل مدرن استفاده می‌شود ، تمایل دارند. همچنین می‌توان آن‌ها را برای بداهه سازی یا تعمیر مدارهای روی تابلوهای مدار چاپی استفاده کرد. این جوهرها همچنین می‌توانند در صفحه‌کلیدهای رایانه‌ای که دارای غشایی با مدار چاپی هستند که هنگام فشار دادن کلید “حس” می‌شوند ، استفاده شوند .یخچال‌های شیشه‌ای شامل آثار مقاومتی که بر روی شیشه اعمال می‌شوند نیز می‌توانند شامل جوهرهای رسانا باشند.

بسیاری از خودروهای جدید  نیز چاپ های رسانایی روی شیشه عقب دارند و به عنوان آنتن رادیو عمل می‌کنند. از دیگر کاربردهای آن عبارت‌اند از:

 • فتوولتائیک
 • الکترونیک قدرت
 • محافظ EMI
 • وسایل الکترونیکی درون قالب (خودرو ، لوازم‌خانگی و غیره)
 • نساجی الکترونیکی و لوازم الکترونیکی پوشیدنی
 • آنتن سه‌بعدی و چاپ مطابق
 • الکترونیک ترکیبی انعطاف‌پذیر (FHE)
 • الکترودهای لبه صفحه ، خودرو (ضد یخ‌زدگی، سنسورهای اشغال صندلی ، بخاری صندلی و غیره)
 • لوازم الکترونیکی چاپ سه‌بعدی
 • خازن‌های سرامیکی چندلایه (MLCC)
 • پیزورزیتی چاپ‌شده

مزیت‌های جوهر رسانا

مزایای بی‌شماری برای استفاده از جوهر رسانا الکتریکی برای صنایع مختلف وجود دارد. آن‌ها در زیر توضیح داده شده است:

 • در مقایسه با استانداردهای سنتی صنعتی، جوهر رسانا نه‌تنها یک روش برتر بلکه اقتصادی برای تعیین آثار رسانای مدرن است. اگرچه برای اهداف زیادی مورداستفاده قرار می‌گیرد، اما مهم‌ترین جزء و همچنین بهترین جایگزین برای چاپ سازه‌های فلزی است.
 • در ابتدا، بزرگ‌ترین عامل توسعه سریع آن فناوری پوشیدنی آن و مشارکت آن در صنایع نساجی الکترونیکی بود. امروزه ، این روش بسیار بیشتر از هر راه‌حل سنتی موجود ترجیح داده می‌شود زیرا به‌راحتی قابل تنظیم است، که به آن اجازه می‌دهد طیف وسیعی از نیازهای صنعت را برآورده کند.
 • در منسوجات الکترونیکی، یکی از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود زیرا می‌توان آن را حتی پس از تولید محصول اصلی، بدون وقفه در روند تولید نساجی، اضافه کرد. این امر تنها به این دلیل امکان‌پذیر است که این جوهرها لمینت شده و حرارت منتقل شوند. چندین نوآوری مداوم در استفاده از لایه‌های قربانی در حال انجام است.
کاربرد جوهرهای رسانا

در پایان

جوهر رسانا الکتریکی برای عملکرد بهتر در بسیاری از صنایع تبدیل به یک نیاز ضروری شده است. از بین همه انواع موجود، جوهر رسانای کربنی طرفداران بیشتری دارد. این ماده‌ی جادویی در ایران نیز ساخته و توسط برخی از شرکت‌ها ساخته می‌شود. یکی از روش‌های ساده برای خریدوفروش جوهر رسانا استفاده از سایت یا اپلیکیشن تموک است. با وارد شدن به این فضاها می توانید محصول تولیدی یا وارداتی خود را معرفی و به فروش رسانید یا اگر نیاز به مواد، محصول یا خدماتی دارید آن را مرتفع سازید.

۲ دیدگاه

 1. با سلام
  لطفا درباره روش ساخت جوهر رسانا نیز توضیح دهید.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *