خریدوفروش ماشین‌آلات حفاری- انواع ماشین‌آلات حفاری

خرید و فروش ماشین‌آلات حفاری- انواع ماشین‌آلات حفاری

امروزه ماشین‌آلات صنعتی نقش حیاتی در گردش صنایع مختلف دارد و عدم حضور آن‌ها منجر به نابودی بسیاری از صنایع بزرگ می‌گردد. طراحان مکانیک و ماشین‌آلات همواره به دنبال خلق ماشین‌ها و دستگاه‌های جدید صنعتی هستند تا نیازهای مختلف در زمینه‌های گوناگون برطرف گردد. در این مطلب قصد داریم انواع ماشین‌آلات حفاری را مورد بررسی قرار داده و شما را با روشی ساده برای خرید و فروش ماشین‌آلات حفاری آشنا خواهیم کرد.

ماشین الات حفاری

مقدمه

ماشین‌آلات حفاری از جمله ماشین‌آلاتی هستند که در مهندسی حفاری و استخراج معادن به کار برده می‌شوند و نقش اساسی در این‌گونه فعالیت‌ها دارند. به‌طور حتم طراحی این ماشین‌ها از ابتدا تاکنون تغییرات زیادی کرده و بهبود پیدا کرده است. در این ماشین‌ها تکنولوژی بالایی ایجاد شده است و قابلیت‌ها و توانمندی‌های آن‌ها روزبه‌روز نیز در حال افزایش است.

انواع ماشین‌آلات حفاری

DTH سری SWD‌ سانوارد

یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های قوی این نوع ماشین‌آلات کشور چین است. از جمله ماشین‌آلاتی که در این زمینه تولید کرده است نوع DTH‌سری SWD‌سانوارد است. این ماشین، علاوه بر ایران به کشورهای دیگری از جمله استرالیا، روسیه، مغولستان، کانادا و… صادر می‌شود. این امر نشان می‌دهد که این ماشین قابلیت کار در محیط‌های مختلف با درجه حرارت‌های متفاوت از ۳۰- تا بیش از ۴۵ درجه را دارد. از دیگر ویژگی‌های آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تنظیم سطح حفاری در جهت‌های مختلف
  • تنظیم عملکرد چرخش، تنظیم راد، تنظیم ارتفاع و جابه‌جایی دریل‌ها با استفاده از فرمان‌ها الکتریکی و سیستم‌های هیدرولیکی.
  • کابین ارگونومیک مجهز به صندلی قابل تنظیم، سیستم تهویه هوا، گرمایش و سرمایش و سیستم نظارتی یکپارچه
  • سیستم مکش پیشرفته با عملیات چرخش مناسب هوا
DTH سری SWD‌ سانوارد

ماشین TBM

از مهم‌ترین دستگاه‌های حفاری ماشین‌آلات TBM‌هستند. این ماشین‌ها در دسته ماشین‌آلات غول‌پیکر قرار می‌گیرند و می‌توان آن‌ها را برای همه‌ی حفاری‌ها مورد استفاده قرار داد. در این دستگاه‌ها از تکنولوژی‌های پیشرفته استفاده شده است و هزینه‌ی ساخت‌شان زیاد است. هم‌چنین امکان جابه‌جایی آن‌ها نیز وجود ندارد. بنابراین از نظر اقتصادی برای پروژه‌های کوچک مقرون‌به‌صرفه نیست اما در پروژه‌های بزرگ که نیاز به‌دقت فراوانی در حفر تونل است به دلیل سرعت و دقت انجام کار هزینه‌های آن جبران شده و برای مدیران پروژه منفعت نیز دارد.

از ویژگی‌های این دستگاه می‌توان به سیستم جابه‌جایی خودکار برای انتقال خرده‌سنگ‌ها و خاک‌های ناشی از حفر اشاره کرد که اغلب برای ساخت بتن برای همان پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این امر هزینه‌های پروژه را نیز کاهش می‌دهد. هم‌چنین از دیگر مواردی که در دیگر ماشین‌آلات حفاری نمی‌توان مشاهده کرد اما ماشین‌های TBM از آن قابلیت برخوردارند، امکان حفر تمام مقطع تونل به یک‌باره است. به‌طور خلاصه مزیت‌ها و محدودیت‌های این ماشین در موارد زیر خلاصه می‌شود:

مزیت‌ها عبارت‌اند از:

سرعت پیشروی بالاتر، عملیات پیوسته، تخریب کمتر سنگ، نیاز به تکیه‌گاه کمتر، ایمنی بیشتر، توان عملیاتی مکانیزه، اندازه‌های یکسان خاک‌های حفاری‌شده

و محدودیت‌ها عبارت‌اند از:

مقطع دایره‌ای ثابت، انعطاف‌پذیری محدود در برابر مشکلات زمین، زمان تجهیز طولانی‌تر، سرمایه زیاد

ماشین TBM

رودهدر

این ماشین از دیگر ماشین‌های حفاری است که برای ایجاد تونل‌های بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر برای انجام پروژه‌های کوچک مناسب است. از مزیت‌های این دستگاه می‌توان به انعطاف‌پذیری این دستگاه در پروژه‌های مختلف اشاره کرد. هم‌چنین، این ماشین از قدرت بالایی برخوردار بوده و به نسبت دیگر ماشین‌آلات حفاری دچار آسیب نمی‌گردد. بنابراین هزینه‌های تعمیر کمتری نیز دارد.

دو نوع رودهدر به بازار عرضه می‌شود بازویی و کله‌گاوی.

در نوع بازویی همان‌گونه که از نام ماشین نیز مشخص است، بازویی همراه با یکسر برش بروی دستگاه تعبیه شده است. سر برشی تعبیه‌شده بروی بازو قسمت‌های دندانه‌دندانه دارد. با حرکت بازو و قدرت این دندانه‌ها عملیات حفاری انجام می‌شود. اما در نوع کله‌گاوی نسبت به بازویی نیز متداول‌تر است، حفاری به کمک دستگاه TBM‌ انجام می‌گیرد.

رودهدر

در ماشین‌های رودهدر دو نوع سستم برشی مختلف نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد: سیستم‌های برشی مخروطی و سیستم‌های برشی طبلکی. قدرت دستگاه رودهر با سیستم برشی مخروطی نسبت به طبلکی بیشتر بوده و زمان انجام حفاری در آن‌ها کاهش می‌یابد. بنابراین از نظر زمان و هزینه مقرون‌به‌صرفه تر است. اما سیستم‌های طبلکی وزن سبک‌تری دارند و حتی در شرایط سخت می‌توانند خود را با شرایط تطبیق کنند. هم‌چنین قادر به برش سطح مقطع‌های بزرگ‌ترند و قابلیت ظرفیت برش زیادی را دارند.

خرید و فروش ماشین‌آلات حفاری

این‌گونه ماشین‌ها با کاربردهای خاص  در مکان‌های ویژه نیز به فروش می‌رسند که در کل کشور پخش شده‌اند. امروزه راه‌های دسترسی جدیدی برای خرید و فروش ماشین‌آلات حفاری در دسترس افراد فعال در این حوزه‌های قرار گرفته است تا با صرف هزینه‌ی کمتر بتوانند ارتباط بهتر و موثرتری در این رابطه داشته باشند. یکی از این روش‌های به‌روز و ساده استفاده از سایت و اپلیکیشن تموک است که توانسته در میان افراد مختلف جامعه که قصد خرید و فروش عمده محصولی را دارند ارتباط برقرار کند.

در پایان

هر کدام از ماشین‌آلات حفاری قابلیت‌های ویژه‌ای داشته و برای کاربردهای خاصی نیز مناسب است. پس می‌بایستی بر اساس شرایط ماشین مناسب انتخاب گردد تا از نظر زمان و هزینه مقرون‌به‌صرفه باشد. در این مسیر تموک می‌تواند شما را همراهی کند.  پس تموک را به ذهنتان بسپارید.

تموک همراه همیشگی شما در تأمین انواع ماشین‌آلات!

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *