راه‌های موجود برای خرید و فروش مواد شیمیایی

خرید و فروش مواد شیمیایی در ایران

مواد شیمیایی از عناصر ضروری در بسیاری یا بهتر بگوییم در همه‌ی صنایع امروز است از صنعت پوشاک تا صنعت نفت و گاز و پتروشیمی. یکی از اصلی‌ترین معضلات فعالان صنعتی چه در حوزه‌ی خرید و چه در حوزه‌ی فروش این مواد یافتن بستری مناسب برای انجام این کار است. در این مطلب اندکی درباره مواد شیمیایی و کاربردهای آن صحبت کرده و سپس به معرفی راه‌های موجود برای خرید و فروش در ایران می‌پردازیم.

مواد شیمیایی چیست؟

به‌طورکلی هر ماده‌ای با ترکیب شیمیایی به‌عنوان ماده شیمیایی شناخته می‌شود. این ماده شیمیایی می‌تواند عنصری خالص یا ترکیبی شیمیایی باشد. ماده‌ی شیمیایی عنصری، از یک عنصر خاص ساخته‌ شده‌اند بنابراین نمی‌تواند با واکنش شیمیایی تجزیه یا به عنصر دیگری تبدیل شود ( البته بدون در نظر گرفتن واکنش‌های هسته‌ای). زیرا همه‌ی اتم‌های یک نمونه از یک عنصر دارای تعداد پروتون یکسانی هستند اگرچه ممکن است ایزوتوپ‌های متفاوتی با تعداد نوترون متفاوت داشته باشند. اما یک ماده‌ی شیمیایی از مجموعه خاصی از اتم‌ها یا یون‌ها تشکیل شده است. در حقیقت، دو یا چند عنصر به‌واسطه‌ی واکنش‌های شیمیایی در یک ماده ترکیب‌شده و تشکیل ترکیب شیمیایی را می‌دهند.

مواد شیمیایی سنتز شده در آزمایشگاه

به‌طورکلی مفهوم ماده‌ی شیمیایی در اواخر قرن هجدهم میلادی معرفی شد. مواد شیمیایی در دو دسته‌ی آلی  و معدنی طبقه‌بندی می‌شوند:

مواد آلی

مواد آلی موادی هستند که عنصر اصلی تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها هیدروژن است و البته در همه‌ی این مواد عنصر کربن نیز وجود دارد. این مواد در محیط‌های مختلفی یافت می‌شوند و قابل سنتز نیز هستند و از طریق واکنش‌های شیمیایی قابل‌دستیابی اند.

مواد معدنی

مواد معدنی ترکیبات شیمیایی فاقد هرگونه پیوندهای کربن- هیدروژن اند که معمولاً در پوسته‌ی زمین یافت می‌شوند. البته باید توجه داشت که مواد معدنی می‌توانند حاوی مقدار اندکی کربن باشند. به‌طورکلی مهندسان شیمی، شیمیدانان، مؤسسات شرکت‌ها، مدیران و بازرگانان در ساخت مواد شیمیایی ممکن است فعالیت داشته باشند.

کاربرد مواد شیمیایی در صنعت

همان‌گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد همه‌ی صنایع در فرآیندهای تولید محصولشان از مواد شیمیایی استفاده می‌کنند. در ادامه به بررسی برخی از  این صنایع می‌پردازیم:

صنایع مواد شوینده

تنوع بالای مواد شوینده منجر به ایجاد و تولید مواد شیمیایی گوناگونی شده است. اگرچه در همه‌ی موارد مکانیزیم یکسان است یعنی جداسازی چربی و آلودگی از منسوجات یا…. و حل شدن آن‌ها در آب، اما سورفکتانت های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر کارخانه معمولاً فرمول سورفکتانت مخصوص به خود را دارد که گاها این فرمول‌ها جزء اسرار کارخانه‌ها محسوب می‌شوند. یکی از رایج‌ترین سورفکتانت های مورد استفاده در مواد شوینده صابون‌های مول هستند که به‌صورت صابون ۱۰، ۲۰ و ۳۰ مول مورد استفاده قرار می‌گیرند همچنین از بهدامین و پلی اتیلن گلیکول نیز به‌عنوان ماده اولیه در این صنایع استفاده می‌شود.

استفاده از مواد شیمیایی در صنایع مواد شوینده

 صنایع تصفیه آب

آب یکی از موادی است که برای حیات انسان ضروری است. کمبود آب آشامیدنی همواره یکی از معضلات موجود در کل دنیا است. از مهم‌ترین زمینه‌هایی که از مواد شیمیایی مختلف استفاده می‌شود برای تصفیه آب است. تصفیه آب مراحل مختلفی دارد و در هر مرحله نیز مواد شیمیایی مخصوصی کاربرد دارند مانند سدیم متا بی سولفیت و ایزوتیازولین اشاره نمود که به ترتیب برای حذف کلر اضافی موجود در آب و ضدعفونی کردن آن استفاده می‌شوند.

صنایع آرایشی و بهداشتی

با افزایش روز افزون افراد به مواد آرایشی و بهداشتی مصرف مواد شیمیایی در این حوزه نیز افزایش یافته است. در ساخت لوازم‌آرایشی از مواد شیمیایی گوناگونی همچون استئاریک اسید، ایزونیازولین، آب اکسیژنه، سود، کربنات سدیم، گلیسیرین و…  استفاده می‌شود. این مواد تنها بخش کوچکی از انواع مواد شیمیایی هستند که در صنایع آرایشی و بهداشتی کاربرد دارد.

کاربرد مواد شیمیایی در صنایع آرایشی و بهداشتی

معرفی روش‌های خرید و فروش مواد شیمیایی در ایران

به‌طورکلی خرید و فروش مواد شیمیایی در بازارهای جهانی در طی دهه‌های اخیر به مقدار قابل‌ملاحظه‌ای افزایش یافته است. بر اساس آمارهای معتبر در مراجع و منابع پیش‌بینی می‌شود که مقدار فروش مواد شیمیایی تا سال ۲۰۳۵ به بیش از دو برابر از مقدارهای امروز برسد.

با توجه به این موضوع لازم است که فعالان در این حوزه از راه‌های مناسبی برای فروش محصولات خود و برقراری ارتباط آسان با مشتری استفاده کنند. از طرق دیگر نیز به دلیل حجم بالای فروشنده با انواع مختلف مواد شیمیایی صنایع و افرادی که از مواد شیمیایی برای تولیدات یا تحقیقات یا هر زمینه‌ی دیگری استفاده می‌کنند باید امکان دسترسی آسان و به دست آوردن اطلاعاتی کامل برای هر ماده را داشته باشند.

در گذشته افراد برای خرید مواد شیمیایی مورد نیاز خود می‌بایستی به‌صورت حضوری به فروشگاه‌ها و… مراجعه می‌کردند و محصول مورد نیاز خود را سفارش می‌دادند. معمولاً در هر منطقه یا شهری تعداد محدودی از افراد به خرید و فروش مواد شیمیایی می‌پرداختند. اما امروزه این روش، روش مناسبی نیست. زیرا نیاز به‌صرف انرژی و وقت زیادی دارد. با گسترش فناوری و دسترسی به اینترنت راه‌های نوینی نیز برای خرید و فروش ایجاد شده است. یکی از این راه‌ها، جستجوی مراکز فروش این مواد و وارد شدن به سایت‌های فروش است. بنابراین سر زدن به این سایت‌ها می‌تواند کمک فراوانی به فرد برای اطلاع از قیمت به‌روز داشته باشد. هم‌چنین بسیاری از این سایت‌ها علاوه بر اعلام قیمت روز بازار، فروش محصولات شیمیایی نیز دارند.

خرید و فروش مواد شیمیایی در ایران

برای فعالان در حوزه فروش نیز علاوه بر جذب مشتری از طریق وب‌سایت‌هایی که می‌توانند راه‌اندازی کنند در چند سال اخیر اپلیکیشن هایی برای این کار نیز طراحی شده است. عرضه کننده‌ها با معرفی محصول خود در این اپلیکیشن ها می‌توانند فرصت فروش خود را چندین برابر کنند.

یکی از این سایت‌ها و اپلیکیشن هایی که در حوزه‌ی مواد شیمیایی فعالیت دارند تموک نام دارد. تموک توانسته است با فراهم آوردن بستری مناسب برای فعالان در امر خرید و فروش، این فرآیند را ساده کند تا افراد بتوانند با صرفه‌جویی در وقت و انرژی راحت‌تر به خرید و فروش بپردازند. پس راه‌های خرید و فروش مواد شیمیایی در ایران به طور خلاصه عبارتند از: روش‌های سنتی، استفاده از وب سایت ها و استفاده از اپلیکیشن هایی مانند تموک.

در پایان

در این مقاله برخی از راه های خرید وفروش مواد شیمیایی در ایران مورد بررسی قرار گرفت. اگر سوالی در این ارتباط دارید با ما در میان بگذارید تا در کوتاه ترین زمان شما را راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *