۵ ماده‌ی شمیایی مرگبار در خانه

خطرناک ترین مواد شیمیایی در خانه که سلامت فرد را به خطر می‌اندازد.

امروزه مواد شیمیایی زیادی در اطراف ما وجود دارد و با زندگی روزمره ما آمیخته شده است. از مصالح به‌کار رفته در ساختمان تا مواد غذایی ما حاوی ترکیبات شیمیایی هستند. احتمالاً با این دید به محیط اطراف خود توجه نکرده بودید! لازم است بدانید که مواد شیمیایی خطرناک فقط در آزمایشگاه‌ها وجود ندارند. بلکه این مواد می‌توانند در نزدیکی شما و یا کودک شما در آشپزخانه‌ یا حمام یا هر مکانی از خانه شما وجود داشته باشند که از آن بی‌خبرید! در این مطلب خطرناک ترین مواد شیمیایی در خانه به شما معرفی می‌شود تا اگر نیاز به استفاده از آن‌ها را دارید با آگاهی کامل و احتیاط‌های لازم از آن‌ها استفاده کنید. زیرا این مواد سلامتی شما و خانواده‌تان را به خطر می‌اندازد.

شیشه‌پاک‌کن

شیشه‌پاک‌کن از محلول‌هایی است که خانم‌های خانه‌دار برای تمیز کردن شیشه زیاد از آن استفاده می‌کنند. این محلول طرفداران زیادی دارد. غافل از آن محلول‌های شیشه‌پاک‌کن در گروه محلول‌های خطرناک قرار دارد زیرا این محصول حاوی آمونیاک و ایزوپروپیل الکل هستند. این مواد شیمایی چشم، بینی، گلو و پوست  تحریک‌ می‌کنند. هم‌چنین در شیشه شوی ها، از ماده‌ی شیمیایی دی اتیل گلایکول نیز استفاده شده است که خون، کلیه‌ها و سیستم عصبی را مسموم می‌کند. در صورت خورده شدن این مواد توسط کودک، کودک دچار تشنج شده و ممکن است جان خود را از دست بدهد.

شیشه پاک کن ماده شیمیایی خطرناک در خانه

محصولات معطر

شاید زمانی که برای خرید محصولات بهداشتی به مارکت ها می‌روید، محصولات معطر بیشتر توجه شما را به خود جلب کنند و تمایل بیشتری به خرید آن‌ها داشته باشید. اما باید بدانید در محصولات خانگی معطر مانند خوشبوکننده‌های هوا، صابون‌های معطر، دستمال‌های معطر و… فتالات وجود دارد. فتالات ماده‌ی شیمیایی آلی است. که اثرات مضری روی سلامت انسان‌ها می‌گذارد مانند اختلال هورمون‌ها، ایجاد سرطان، مشکلات قلبی  بنابراین همانطور که آنها خوشبو هستند. در عین حال می توانند جزء خطرناک ترین مواد شیمیایی نیز باشند. و… البته هیچ شرکتی نام این ترکیب را روی محصول خود ثبت نمی‌کند. زیرا شرکت‌ها مجبور به افشای فرمول شیمیایی رایحه‌های خود نیستند. اما درج کلمه عطر بروی محصول به‌احتمال‌زیاد نشان‌دهنده‌ی وجود فتالات است.

محصولات معطر حاوی مواد شیمیایی مضر برای سلامت انسان

سفیدکننده

از دیگر مواد تمیزکننده موردعلاقه‌ی خانم‌ها، سفیدکننده‌ها مانند آب ژاول هستند که در گروه خطرناک ترین مواد شیمیایی اند. اما این ماده از خطرناک‌ترین مواد موجود در خانه به‌حساب می‌آید زیرا حاوی سدیم هیدروکلریت است. با تنفس این ماده دستگاه تنفسی تحریک‌شده و به ریه‌ها آسیب وارد می‌شود و در صورت تماس با پوست دست نیز، باعث ایجاد خارش و حساسیت می‌گردد. سفیدکننده‌ها به دلیل آن‌که حاوی کلر هستند ویژگی خورندگی دارند و آسیب جدی به بافت ها وارد می‌کنند. معمولاً پیشنهاد می‌شود زمان استفاده از این مواد از ماسک و دستکش استفاده شود. افرادی که در تماس زیادی با این مواد هستند متأسفانه ممکن است دچار سرطان ریه شوند. زنان باردار باید دقت داشته باشند که به دلیل حساسیت زیاد این دوران نباید در معرض مواد انواع شوینده حاوی مواد شیمیایی قرار گیرند.

سفیدکننده ماده ی شیمیایی کشنده

پاک‌کننده فرش و مبلمان نیز از خطرناک ترین مواد شیمیایی به حساب می آیند

همه‌ی ما برای از بین بردن برخی از لکه‌های ایجاد شده روی فرش و مبل از پاک‌کننده‌های مخصوص آن‌ها که در بازار وجود دارد استفاده می‌کنیم اما نمی‌دانیم چه ماده‌ی شیمیایی خطرناکی را وارد خانه‌ی خود کرده‌ایم. ماده‌ی اصلی این پاک‌کننده‌ها، پروکلرواتیلن  یا PERC است که در گروه نوتروکسین ها قرار دارد. این ماده از طریق بوییدن، بلعیدن و تماس پوستی جذب بدن می‌شود و فرد را آلوده می‌کند. این ماده در گروه مواد سرطان‌زا قرار دارد. پروکلرواتیلن قابلیت جذب بالا توسط سیستم گردش خون را دارد و می‌تواند پس از آن در بافت های مختلف به‌ویژه کبد و مغز جذب زیادی داشته باشد. افرادی که با مقادیر بیش‌ازاندازه‌ی این ماده سرکار دارند دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیر مغزی، کلیه، کبد و سیستم ایمنی می‌شوند. در برخی از گزارش‌ها عارضه‌ی کوررنگی نیز مشاهده شده است.

پاک کننده های فرش و مبلمان و خطرات آن

از دیگر خطرناک ترین مواد شیمیایی حشره‌کش‌ها هستند

از دیگر مواد شیمیایی خطرناک در خانه‌ها، حشره‌کش ها هستند. حشره‌کش‌ها برای از بین بردن حشره‌ها در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد اما همین حشره‌کش‌ها می‌توانند به‌تدریج باعث بیماری و در نتیجه مرگ انسان‌ها شوند. بر اساس تحقیقات انجام شده بروی حشره‌کش‌ها و تأثیر آن بروی سلامت کودکان، مشخص شده است که حشره‌کش‌ها می‌توانند منجر به بروز آسیب‌های عصبی در کودکان شوند. اثر سموم موجود در حشره‌کش‌ها بسته به‌نوعی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند تا مدت‌ها روی در و دیوار خانه باقی بماند و در صورت تماس فیزیکی افراد خانه، وارد گردش خون و بروز اختلالات گوارشی شود.

مواد شیمیایی خطرناک در حشره کش ها

در پایان

حال با آگاهی از اثرات مخرب و مضر برخی محصولات موجود در خانه‌ی خود به چه چیزی فکر می کنید؟ به نظر می رسد با دانستن این مطالب باید تصمیم جدیدی برای استفاده از این محصولات بگیرید یا به طور کلی از خرید این محصولات منصرف شده و انواع طبیعی آن‌ها را مصرف کنید یا با احتیاط زیاد از آن‌ها استفاده کنید! تصمیم با شماست.

آیا شما جایگزینی برای این مواد شیمیایی که با مواد‌ غیرشمیایی و طبیعی ساخته شده باشد، می شناسید؟ اگر جواب شما مثبت است لطفا آن را به اشتراک بگذارید.

برای تهیه مواد شوینده و شیمیایی و نیز خرید و فروش بصورت آنلاین می توانید از سامانه تموک استفاده نمایید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *