انواع دستگاه چاپ

دستگاه چاپ چیست:صنعت چاپ در دنیای امروزی توانسته است توجه همه کسب و کار های موجود را به خود جذب کند. در این مقاله به صورت کامل انواع دستگاه چاپ را معرفی می کنیم و به کاربرد های آن می پردازیم.

فهرست مطالب:

  • دستگاه چاپ چیست؟
  • تاریخچه دستگاه چاپ
  • تاریخچه انواع دستگاه چاپ در ایران
  • انواع دستگاه چاپ امروزی
  • بهترین دستگاه چاپ
  • نتیجه گیری

دستگاه چاپ چیست؟

فرایندی که در طی آن می‌توانیم طرح , متن یا اثری را روی یک سطح ایجاد کرده و تکثیر نماییم چاپ می‌گوییم. سطح موردنظر ما می‌تواند کاغذ , مقوا , پلاستیک , سلفون, چوب , چرم یا هر چیز دیگری باشد. کلمه چاپ یا چهاپ را برگرفته از کلمه چاو می‌دانند که در زبان مغولی به معنی فشردن سطحی بر سطح دیگر است. کلمات مترادفی که برای چاپ در نظر گرفته‌شده است شامل باسمه،طبع، و تافت می‌باشد.

به صنعت تکثیر نقش و صورت‌های دوبعدی همچون ارقام،حروف، خط‌ها، تصویرها، و… توسط ایجاد این نقوش روی کاغذ , مقوا , پارچه یا هر ماده دیگر با یا بدون تصویر عمل چاپ گفته می‌شود. امروزه تکنیک‌های چاپ پیشرفت شایانی داشته است و عملیات چاپ را می‌توان روی سطوح متعدد و متنوعی همچون مواد پارچه‌ای، نایلونی، سلولزی، فلزی، مواد شیمیایی،چرمی، شیشه‌هایی با اشکال صاف یا ناهموار، محدب یا مقعر و …انجام داد.

چاپخانه نیز در لغت به معنای محلی برای چاپ است و در واقع کارگاه یا موسسه‌ای محسوب می‌شود که در آن کارهای چاپی روی کاغذ و دیگر اشیا توسط انواع دستگاه چاپ صورت می‌گیرد. از مهم‌ترین مواردی که در چاپخانه تولید می‌شود می‌توان به چاپ کتاب , چاپ نشریات و مانند آن اشاره نمود.

تاریخچه دستگاه چاپ

تاریخچه دستگاه چاپ در جهان به هزاران سال پیش و زمانی که چاپ روی خشک و گل انجام می‌شد برمی‌گردد. اما اولین دستگاه چاپ با جوهر توسط گوتنبرگ اختراع شد که قابلیت چاپ تصویر و متن را داشت. یوهانس گوتنبرگ را به‌عنوان مخترع دستگاه چاپ و پرچم‌دار صنعت چاپ در اروپا می‌دانند که برای اولین بار یک دستگاه مکانیزه برای انجام روش‌های چاپ باسمه‌ای و استفاده از حروف چاپی ارائه نمود. درواقع روشی که در این دستگاه به کار گرفته شده قرن‌ها پیش توسط چینی‌ها مورداستفاده بود که گوتنبرگ آن‌ها را در قالب یک ماشین چاپ کاربردی نمود. چاپ سنگی یا لیتوگرافی نیز توسط یک نمایشنامه‌نویس آلمانی به نام آلوئیس زنه فلدر در سال ۱۷۹۶ میلادی یعنی ۳۰۰ سال پس از اختراع دستگاه چاپ توسط گوتنبرگ اختراع شد.

از مهم‌ترین مزایای این روش چاپ کاهش قابل‌توجه هزینه‌های چاپ و رواج صنعت چاپ در جهان بود. در این زمان انواع دستگاه چاپ دچار تغییر و تحولات اساسی گردید. پس‌ازآن دستگاه چاپ مضاعف سیلندری اختراع شد که قابلیت چاپ دو رو را داشت. پس‌ازآن ماشین چاپ با کاغذ رول طراحی و ساخته شد. در سال ۱۹۱۲ کاسپار هرمان توانست ماشین چاپ پشت‌ورو زن ‌افست را طراحی کرده و بسازد. انواع دستگاه چاپ پدالی از مدل ماشین‌های مسطح اولیه است که با فشار روی پدال پایی کار می‌کرد. در این دستگاه تغذیه کاغذ به‌صورت تک‌برگی بود و با دست انجام می‌شد از این دستگاه برای چاپ در تیراژهای پایین استفاده می‌شد. اولین روزنامه تایمز در ۱۸۱۴ توسط دستگاهی به چاپ رسید که سیلندر آن با فشار بخار کار می‌کرد.

تاریخچه انواع دستگاه چاپ در ایران

تاریخچه انواع دستگاه چاپ در ایران نیز با ورود وسایل تیبوگرافی یا چاپ حروفی در سال ۱۲۳۳ توسط شخصی به نام زین‌العابدین تبریزی آغاز گردید و پس‌ازآن در اوایل سال ۱۲۳۵ه.ق دومین دستگاه چاپ توسط میرزا صالح شیرازی وارد ایران شد. میرزا جعفر تبریزی نیز در سال ۱۲۴۰ه.ق، دستگاه چاپ سنگی را از مسکو به ایران آورد و یک چاپخانه سنگی در ایران راه‌اندازی نمود. امروزه انواع دستگاه چاپ افست و چاپ دیجیتال در بازار وجود دارند که هرکدام نیز انواع مختلفی دارند اما برای یک چاپ با کیفیت تنها به دستگاه چاپ نیاز نیست بلکه انواع ماشین‌آلات و دستگاه‌های دیگر موردنیاز است که شامل دستگاه‌های برش کاغذ و دستگاه‌های موردنیاز پس از انجام مراحل چاپ می‌باشد.

انواع دستگاه چاپ امروزی

دستگاه چاپ امروزه مدل های مختلفی دارد که در ادامه به برسی آن می پردازیم.

دستگاه چاپ افست

دستگاه چاپ افست یکی از بهترین و معمول ترین دستگاه های چاپ است ، این دستگاه مخصوص چاپ با کیفیت بالا ، آن هم با تیراژ نسبتا خوب است.

اما به شما پیشنهاد می شود که برای چاپ های تیراژ پایین از این دستگاه استفاده نکنید زیرا انرژی بیشتری را مصرف می کند و بیشتر متناسب با چاپ هایی با تیراژ بالا است.

برای چاپ با تیراژ کم بهتر است که از دستگاه های چاپ اسکرین یا دیجیتال استفاده کنید که به صورت نسبی از انرژی کمتری استفاده می کند.

این دستگاعه به دلیل این که برجستگی و فرورفتگی ندارد به آن چاپ مسطح هم گفته می شود.

در حالت کلی این ماشین چاپ ، می تواند برای چاپ هایی با تیراژ کم ولی با کیفیت کاملا مناسب است.

دستگاه چاپ هلیوگراور

این دستگاه دارای سیلندر های خاصی است و سرعت چاپ بالایی دارد.

این دستگاه معمولا برای تیراژ های میلیونی استفاده می گردد. و انرژی زیادی را مصرف می کند.

همانطور که مشخص است از این دستگاه برای چاپ هایی با کیفیت خوب استفاده می شود و اصلا به صرفه نیست که از آن برای چاپ تیراژ پایین استفاده کرد زیرا مصرف انرژی بسیار بالایی دارد.

دستگاه چاپ فلکسو

دستگاه چاپ فلکسو از سری دستگاه های جالب در صنعت چاپ است، این دستگاه با استفاده از کلیشه های فتو پلیمر ها یا لاستیک های انعطاف پذیر قدرت های جالبی را در خوب جای داده است و به همین دلیل هم است که به آن دستگاه فلکسو گفته می شود.

از سری امکانات این دستگاه چاپ می توان به سرعت بالای آن در چاپ که می تواند تعداد چاپ بالایی را در زمان کم انجام داد اشاره کرد.

این دستگاه می تواند به صورت رول چاپ کند و عملیات چاپ را می تواند بر روی مواد متنوعی مانند نایلون و متالایز انجام داد که هر دستگاهی قادر به انجام این کار نیست!

با توجه به امکاناتی دارا است و همچنین تعداد بالای چاپ آن ، جالب است بدانید که این دستگاه چاپ هزینه بالایی را نمی خواهد.

دستگاه چاپ سیلک اسکرین

این دستگاه نیز مانند دستگاه چاپ افست ، از پرکاربردترین دستگاه های چاپ در جهان محصوب می شود.

با جرعت می توان گفت که شما چیزی را پیدا نمی کنید که دستگاه سیلک اسکرین نتواند بر روی آن فرایند چاپ را انجام دهد.

این دستگاه به دلیل ساختاری متفاوتی که با انواع دستگاه چاپ دیگر دارد جایگاه ویژه ای در دستگاه های چاپ دارد.

این دستگاه قابلیت چاپ بر روی همه اشکال دارد : صاف ، گرد و بی نظم و … اشاره کرد.

دستگاه چاپ تامپو

این دستگاه مخصوص چاپ برروی اشکال گود است.

یکی از دلایل متفاوت بودن دستگاه چاپ تامپو ، قابلیت چاپ کردن بر روی سطوح های مختلف مانند ، منحنی ، گرد ، محدب و حتی کره است.

این روش به دلیل اینکه خیلی خاص است از تجهیزات و تکنولوژی جدایی استفاده می شود.

دستگاه چاپ افست روی فلز

این روش همانطور که از نامش پیداست ، چاپ را بر روی فلز انجام می دهد.

دستگاه چاپ افست روی فلز از معدود دستگاه های چاپ است که قابلیت چاپ بر روی سطح های غیر کاغذ و مقوا دارد و مخصوص چاپ بر روی فلز است.

از نمونه های چاپ این دستگاه را می توان هر روز در زندگی روزمره مشاهده کرد.

چاپ بر روی سطح های فلزی ماندن ، آب میوه ها ، قوطی رنگ ، تن ماهی ، و بسیار محصولات دیگر مشاهده کرد.

دستگاه چاپ مخمل

در این روش چاپ با دستگاه چاپ مخمل ، متریال در طول مقطع چسب کاری شده به کار می رود.

با کمک این دستگاه و روشی که برای خود دارد ف دست طراحان بسیار بیشتر باز شده است و می توانند طرح های جذاب دیگری را چاپ کنند.

دستگاه چاپ لترپرس

این روش چاپ ، چاپ ملخی نام دارد که با دستگاه چاپ لترپرس انجام می شود و از قدیمی ترین روش های چاپ است که انجام می گردد.

این نوع ماشین ها در دنیایی که هر روز در حال پیشرفت و نوآوری می باشد جایگاه خاصی ندارد و کم کم استفاده از آن تمام می شود ، در حالی که در همین حال هم استفاده از این دستگاه همچنین جایگاه مناسبی ندارد.

از سری نمونه کار هایی که می توان با این دستگاه انجام داد : چاپ کارت ویزیت ، چاپ سربرگ ، چاپ اعلامیه و… اشاره کرد.

انواع دستگاه چاپ ایچینگ

توضیح کاربرد روش دستگاه چاپ ایچینگ شاید کمی گمراه کننده باشد.

این روش برای چاپ های خوردگی بر روی فلز می باشد.

نوشته ها و لوگو هایی که به صورت فرورفتگی بر روی فلز انجام می گردد را چاپ ایچینگ می گویند.

این آرم ها و لوگو ها و نوشته ها مانند کاغذ نیستند که از بین بروند و ماندگار می مانند.

بهترین دستگاه چاپ

در واقع باید به شما بگوییم که بهترین دستگاه چاپ عبارتی اشتباه است.

هر دستگاهی بر اساس نیاز هایی ساخته شده است که و ویژگی های خود را دارد.

افرادی که به تازگی وارد صنعت چاپ شده اند باید متناسب با کسب و کار خود نسبت به خرید دستگاه اقدام کنند.

در برخی از کسب و کار ها دستگاه لترپرس مناسب است و در برخی نیز خیز.

نتیجه گیری

در این مقاله به صورت کامل انواع دستگاه چاپ را مورد بررسی قرار دادیم و گفتیم که هرکدام چه کاربرد هایی دارند.

اگر قصد خرید دارید میتوانید به اپلیکشن تموک مراجعه کنید و متناسب با کسب وکار خودتان دستگاه مورد نیازتان را تهیه کنید،امیدواریم که از این مطلب لذت برده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *