همه آنچه باید درباره رنگ اتومبیل بدانید!

دنیای جذاب رنگ‌ها: رنگ اتومبیل

یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که زیبایی خاصی به اتومبیل می‌بخشد، رنگ‌های اتومبیلی یا ماشینی است. رنگ خودرو جزء پارامترهای مهمی است که باید هنگام خرید یک ماشین جدید در نظر داشت، رنگ ماشین است. در برخی از اتومبیل‌ها علیرغم طراحی چشمگیر، انتخاب رنگ نامناسب می‌تواند از جذابیت آن بکاهد و می‌تواند تأثیر مستقیم روی قیمت خودرو نیز داشته باشد رنگ‌های محبوب و پرطرفدار  اتومبیل در کشورهای مختلف بر اساس فرهنگ و نوع آب‌وهوا متفاوت است.

رنگ اتومبیل چیست؟

رنگ اتومبیل رنگی است که در اتومبیل برای محافظت و به‌نوعی تزیین آن استفاده می‌شود. در سال‌های اولیه صنعت اتومبیل، رنگ به‌صورت دستی استفاده می‌شد و برای خشک شدن در دمای اتاق به هفته‌ها زمان نیاز داشت زیرا این رنگ‌های اولیه، رنگ‌های تک جزئی بودند و حلال می‌بایستی به‌صورت کامل تبخیر می‌شد تا رنگ به‌طور کامل خشک شود. ازآنجاکه این روند برای تولید انبوه اتومبیل بسیار دشوار بود، خشک شدن رنگ آن‌ها در کوره‌ها آغاز شد و صنعت اتومبیل به عرصه‌ی جدیدی وارد شد.

تولید خودرو با رنگ های متنوع

امروزه ، رنگ دو جزئی (کاتالیز شده) معمولاً توسط بازوهای رباتیک اعمال می‌شود و فقط در چند ساعت خشک می‌شود. تا چند دهه پیش از سرب ، کروم و سایر فلزات سنگین در رنگ خودرو استفاده می‌کردند.  هم‌اکنون قوانین محیط‌زیست به‌کارگیری این رنگ‌ها را ممنوع کرده است. این امر منجر به حرکت به سمت رنگ‌های پایه آب شده است. به‌طورکلی امروزه، رنگ‌های اتومبیل را می‌توان در دو دسته طبقه‌بندی کرد: رنگ آکریلیک، رنگ متالیک

رنگ خودرو آکریلیک

رنگ‌های آکریلیک عموماً پایه‌ی آب دارند.  بدان معنی است که رزین با استفاده از آب ،به‌عنوان عامل اصلی، به محصول می‌چسبد.  انواع رنگ‌های آکریلیک  عبارت‌اند از: رنگ لاک آکریلیک، رنگ مینای دندان آکریلیک و آکریلیک  اورتان. رنگ‌های خودکار لاک آکریلیک می‌توانند هزینه بیشتری نسبت به مینای دندان‌های آکریلیک داشته باشند.از رنگ لاک آکریلیک بیشتر در دهه ۱۹۲۰ تا دهه ۱۹۶۰ استفاده می‌شده است. این رنگ ارزان‌قیمت بوده و به‌سادگی قابل کاربرد بوده است و از درخشندگی و براقی خوبی برخوردار بوده است. رنگ لاک آکریلیک ماندگاری زیادی ندارد. کاربرد اصلی رنگ لاک آکریلیک برای ترمیم ماشین‌های عتیقه یا کلاسیک است و کاربرد دیگر آن، در بخش‌هایی از اتومبیل که نیاز به براقت و درخشش بیشتری دارد، می‌باشد.

حداکثر ۸۵ درصد رنگ لاک آکریلیک می‌تواند در هوا تبخیر شده و جو را آلوده کند. رنگ مینا برای محیط‌زیست بهتر است و در اواخر قرن ۲۰ جایگزین رنگ لاک آکریلیک شد. هم‌چنین ،رنگ اتوماتیک مینای دندان آکریلیک مقرون‌به‌صرفه تر از لاک آکریلیک است. جدیدترین نوع رنگ آکریلیک، اورتان آکریلیک است. رنگ اورتان آکریلیک، رنگ استاندارد صنعتی برای خودرو است. در طی دو دهه گذشته، این رنگ جایگزین رنگ‌های آکریلیک شده و محبوبیت زیادی در میان خودروسازان پیدا کرده است. رنگ اورتان در برابر خراش مقاوم‌اند و در صورت نگهداری صحیح ، ماندگاری خوبی دارد.

تصویری از مراحل انجام رنگ بدنه خودرو

رنگ ساده

رنگ اکثر اتومبیل‌ها  از نوع ساده بوده و در رنگ‌های سفید ، قرمز ، آبی یا سیاه قابل‌دسترس هستند. رنگ ساده اتومبیل‌ها با روکشی بدون رنگ پوشیده می‌شود که آن را در برابر تراشه‌ها ، خراش‌ها و شرایط جوی نامناسب محافظت می‌کند. رنگ‌های ساده ارزان‌قیمت نیستند اما با خراشیده شدن بدنه خودرو به‌راحتی قابل‌ترمیم هستند و هزینه‌ی زیادی نیز ندارد و می‌توان با کمترین هزینه خسارت را برطرف کرد. این نوع رنگ محدود به رنگ‌های سفید، قرمز، آبی و سیاه است و اندکی کسل‌کننده به نظر می‌رسد.

رنگ متالیک

رنگ‌های فلزی نور را منعکس می‌کنند و از تنوع بیشتری در رنگ برخوردارند. درخشش رنگ متالیک به دلیل حضور مقدار اندکی پودر آلومینیوم است که به رنگ اضافه شده است. ذرات فلزی موجود در آن، نور منعکس کرده و رنگ از درخشش خاصی برخوردار می‌شود. فلزات در زیر نور مستقیم و طبیعی به بهترین شکل ممکن به نظر می‌رسند و می‌درخشند.

به دلیل دستیابی به یکنواختی در رنگ، ترمیم رنگ فلزی دشوار است. رنگ‌های متالیک بر اساس اندازه  و نوع پودر فلزی افزوده‌شده متفاوت هستند.

رنگ خودرو صدفی

اگرچه رنگ صدفی گران‌تر از رنگ فلزی است اما جلوه‌ای رؤیایی دارد. در رنگ‌های صدفی به‌جای به‌کارگیری از ذرات فلزی، از کریستال‌های سرامیکی ساخته می‌شوند که علاوه بر منعکس کردن نور، نور در برخورد با آن‌ها شکسته می‌شود و طیف رنگ‌های زیبایی را ایجاد می‌کند. در این نوع رنگ میکا جایگزین ذرات فلزی شده است. اتومبیل‌هایی با رنگ صدفی با سایه‌های رنگی عمیق و متنوع می‌درخشند و رنگ آن‌ها  با زاویه دید تغییر می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مزایای این رنگ، ایجاد ظاهری شگفت‌انگیز و لوکس به اتومبیل است. علاوه بر آن، فرورفتگی‌ها و خمیدگی‌های و . . . اتومبیل با این رنگ چندان مشخص نمی‌شود و این رنگ می‌تواند به‌خوبی آن‌ها را پوشش دهد. اما ترمیم این نوع رنگ‌ها دشوار است.

رنگ صدفی که زیبایی خاصی به خودرو داده است.

در پایان

دنیای رنگ خودرو، دنیای رنگارنگی است و امروزه اتومبیل‌ها با رنگ‌های متنوع و مختلفی تولید شده و به دست خریداران می‌رسد.  در این میان خریداران انتخاب‌های زیادی می‌توانند برای خرید اتومبیل خود داشته باشند و  آن‌ها هستند که بر اساس استانداردهای موجود در بازار و استانداردهای و سلیقه شخصی خود، محصول موردنظر را برمی‌گزینند. اگر علاقه‌مند به دانستن اطلاعاتی درباره نانو رنگ‌ها هستید، اینجا را کلیک کنید.

برای خرید و فروش خودرو و لوازم جانبی آن می توانید وارد سامانه تموک شوید و دنیایی متفاوت را در عرصه کسب و کار آنلاین تجربه کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *