چه رنگی برای نقاشی ساختمان استفاده کنم؟

 دنیای جذاب رنگ‌ در صنعت ساختمان

زمانی که رنگ‌ها بر روی سطوح قرار می‌گیرند، تشکیل یک لایه‌ی تقریباً جامدی می‌دهند. این لایه، سطح را در برابر فرآیندهایی مانند خوردگی‌ها  و… محافظت می‌کند. رنگ‌ها نه تنها از سطوح محافظت می‌کنند بلکه ظاهری زیبا نیز به آن‌ها می‌دهند. بنابراین رنگ در صنعت ساختمان نقش مهمی در پروژه‌ها می‌توانند داشته باشند. در این مطلب شما را با انواع رنگ و ویژگی هر کدام آشنا می کنیم و در پایان نیز لیستی از قیمت نقاشی ساختمان اعلام شده از طرف اتحادیه در سال ۱۴۰۰ ارائه شده است.

رنگ در ساختمان و سازه

به‌طورکلی  از رنگ به دلیل  محافظت از سطوح در برابر حشرات ، باران ، تابش خورشید و سایر عوامل خارجی، نگهداری آسان سطح رنگ‌شده، افزایش جذابیت دیداری یک سطح، ضد آب بودن، افزایش دوام سطح در ساختمان‌ها استفاده می‌شود. قبل از انتخاب نوع رنگ برای یک کاربرد خاص، باید با ویژگی‌های آن رنگ آشنا بود. یک رنگ خوب با دارای مزیت‌های مانند سهولت استفاده، دوره خشک شدن مناسب، تشکیل یک فیلم نازک و بدون ترک، تشکیل یک پوشش سخت و بادوام و تحت تأثیر قرار نگرفتن تحت آب‌وهوا باشد.

انواع رنگ در صنعت ساختمان

هر رنگی در صنعت ساختمان برای کاربرد یا کاربردهای ویژه‌ای مناسب است و بهتر از پیش از تصمیم‌گیری درباره نوع رنگ اطلاعاتی درباره آن‌ها داشته باشیم. در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

روغنی

در رنگ‌های روغنی از سرب سفید به‌عنوان پایه استفاده می‌شود. رنگ‌های روغنی بادوام و مقرون‌به‌صرفه  هستند و می‌توانند مات یا  براق باشند. از ویژگی‌های این نوع رنگ‌ها می‌توان به سهولت استفاده از آن‌ها اشاره کرد. علاوه بر آن سطوح رنگ‌شده با رنگ‌روغنی به‌راحتی تمیز می‌شوند.از رنگ‌روغن معمولاً در دیوارها ، درها ، پنجره‌ها و سازه‌های فلزی استفاده می‌شود. اما این رنگ‌ها برای شرایط مرطوب مناسب نیستند و خشک شدن کامل آن زمان‌بر است. همچنین ، قبل از استفاده از رنگ‌های روغنی ، روغن و رنگ‌دانه‌های کتان باید  به آن اضافه شود.

رنگ‌روغنی برای دیوار

رنگ پلاستیک

در این نوع رنگ از آب به‌عنوان رقیق‌کننده استفاده می‌شود و در گستره‌ی وسیعی از رنگ‌های گوناگون موجود است. این نوع رنگ به‌سرعت خشک می‌شوند و اجرای آن در ساختمان‌ها آسان است و نیازی به زیرسازی ندارد. برخی از کاربردهای متداول از این نوع رنگ در صنعت ساختمان در دیوارها، سقف‌های سالن‌های نمایش، نمایشگاه‌ها و… است.

 سیمانی

رنگ سیمانی به شکل پودر در بازار موجود است و باید برای دستیابی به قوام پیدا کردن ( مانند رنگ) با آب مخلوط شوند. ماده پایه آن سیمان‌سفید و یا رنگی است. هم‌چنین می‌توانند حاوی رنگ‌دانه‌ها، تسریع‌کننده‌ها و سایر مواد افزودنی باشد. رنگ سیمانی بادوام و ضد آب است و معمولاً برای سطوح ناصاف داخلی و خارجی ناصاف استفاده می‌شود. زمان خشک شدن رنگ سیمان حدود ۲۴ ساعت است و برای جلوگیری از نفوذ رطوبت باید در دولایه استفاده شود.

رنگ قیر یا آسفالت

این نوع رنگ از آسفالت محلول یا قیر ساخته می‌شود و منجر به ایجاد رنگ سیاه می‌گردد. در محیط‌های قلیایی ضد آب بوده و در برابر محیط‌های قلیایی مقاوم است. اما این نوع رنگ برای استفاده در مناطقی که در معرض نور خورشید هستند مناسب نیست. رنگ قیر معمولاً در کارخانه‌های آهن زیرآب ، پی‌های بتونی ، سطوح چوبی ولوله‌های آهنی استفاده می‌شود.  رنگ قیر بر روی فلزات منجر به ایجاد مقاومت در برابر زنگ‌زدگی می‌گردد.

ذرات آلومینیوم و رنگ در صنعت ساختمان

با مخلوط کردن ذرات آلومینیوم با روغن جلا  رنگ آلومینیومی تولید می‌شود. این نوع رنگ به‌طورکلی دارای پوشش نقره‌ای است. در رنگ آلومینیوم ، مواد پایه پودر آلومینیوم است. از این رنگ در صنعت ساختمان برای رنگ‌آمیزی چوب و سطح فلز استفاده می‌شود. این رنگ به دلیل مقاومت در برابر آب‌وهوا و کیفیت ضد آب مناسب در ساختمان‌ها و سازه‌ها کاربرد زیادی دارند. هم‌چنین، این نوع رنگ در برابر حرارت و همچنین در برابر خوردگی مقاوم‌اند. یکی از ویژگی‌های این رنگ درخشندگی آن است که منجر به قابل‌رؤیت شدن آن در تاریکی می‌گردد. رنگ‌های آلومینیومی به‌راحتی قابل‌استفاده هستند و به‌سرعت خشک می‌شوند. از رنگ آلومینیوم معمولاً برای فلزات و چوب استفاده می‌شود و برخی از کاربردهای خاص آن مخازن گاز ، مخازن روغن ، لوله‌های آب و رادیاتورها است.

ضد خوردگی و رنگ در صنعت ساختمان

رنگ ضد خوردگی ترکیبی از رنگ‌دانه‌های مقاوم در برابر خوردگی مانند کرومات سرب، اکسید روی، گردوغبار روی، کرومات روی یا سرب قرمز است. از روغن بذر تیز به‌عنوان چسب در رنگ ضد خوردگی استفاده می‌شود. رنگ ضدزنگ دارای رنگ مشکی است ، و بادوام و مقرون‌به‌صرفه است. به‌طورمعمول برای سطوح ولوله‌های فلزی استفاده می‌شود.

لوله های زنگ زده

 لاستیکی مصنوعی

این رنگ از رزین‌های مصنوعی محلول تشکیل‌شده است و می‌تواند شامل رنگ‌دانه‌ها نیز باشد. ازجمله مزیت‌های اصلی آن مقاومت در برابر مواد شیمیایی ، خشک شدن سریع و مقاومت در برابر هوا است. از رنگ لاستیکی مصنوعی به‌طورکلی برای سطوح بتنی استفاده می‌شود و این شامل بتن تازه است.

رنگ سلولزی

رنگ سلولز از ورق‌های سلولوئید ، آمیل استات و فیلم‌های عکاسی تولید می‌شود. سطوح آغشته به این رنگ پس از خشک شدن به‌سادگی تمیز می‌شوند. رنگ سلولزی به‌سرعت خشک می‌شود و در برابر آب، دود و اسیدها مقاوم است. اما این نوع رنگ بسیار گران‌قیمت است.

 سیلیکات

رنگ سیلیکات از مخلوط سیلیس و مواد صمغی ساخته می‌شود. از ویژگی‌های آن می‌توان به چسبندگی خوب ، سختی ، مقاومت در برابر حرارت و عدم واکنش شیمیایی با فلزات اشاره کرد. بنابراین از این نوع رنگ معمولاً در سازه‌های فلزی استفاده می‌شود.

فناوری نانو و رنگ در صنعت ساختمان

آخرین فناوری در صنعت رنگ، تولید رنگ‌های نانو است که تحول بزرگی ایجاد کرده است. این رنگ‌ها از نظر ظاهری شبیه رنگ‌های معمولی است اما ویژگی‌های منحصربه‌فردی نسبت به رنگ‌های معمولی دارد. این رنگ‌ها مقاومت بالایی در برابر سرما و گرما، عوامل جوی و اشعه فرابنفش خورشید دارند. ( صحبت درباره رنگ‌های نانو را نمی‌توان در این مقاله گنجاند. برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.)

فناوری نانو در رنگ ساختمان

لیست قیمت نقاشی ساختمان

لیست قیمت نقاشی ساختمان از طرف اتحادیه

در پایان:

همان‌گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، رنگ‌های زیادی در صنعت ساختمان و سازه استفاده می‌شوند. انتخاب رنگ مناسب ممکن است اندکی سخت و چالش‌برانگیز باشد اما داشتن اطلاعاتی هرچند کم در رابطه با این موضوع می‌تواند کمک‌کننده باشد. سایت و اپلیکیشن تموک فضایی فراهم کرده است تا بتوانید افراد فعال در حوزه رنگ ساختمان را پیدا کرده و به راحتی با آن ها در ارتباط باشید. شما می توانید با صرف وقت اندک از قیمت رنگ های مختلف با برندهای متفاوت به راحتی آگاه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *