تخته فیبر با چگالی متوسط ( ​​(MDF) ام دی اف ) یک محصول چوبی مهندسی شده است. که با شکستن و در واقع له شدن باقیمانده‌های چوب سخت یا نرم به الیاف چوب، که اغلب توسط یک دیفیبراتور، انجام می گیرد. ترکیب MDF با موم و یک چسب رزین، و تشکیل پانل‌هایی طی فرآیندی در دما و فشار بالا، ساخته می‌شود.

MDF به طور کلی متراکم تر از تخته سه لا است. و از الیاف جدا ساخته شده است. اما می تواند به عنوان یک مصالح ساختمانی مشابه در کاربرد تخته سه لا نیز استفاده شود. همچنین MDF از تخته های نئوپان قوی تر و چگال تر است.

تفاوت ام دی اف با تخته سه لایه

چندین تصور اشتباه در مورد تخته های ام دی اف وجود دارد. که اغلب با تخته سه لا و تخته های فیبر اشتباه گرفته می شوند. تخته MDF مخفف تخته فیبر چگالی متوسط ​​است. بیشتر به عنوان جایگزین چوب در نظر گرفته می شود. و به عنوان یک ماده مفید برای محصولات تزئینی و همچنین مبلمان منزل، صنعت دکوراسیون منازل را به نوعی در اختیار خود گرفته است.

اگر با چوب ام دی اف آشنا نیستید، ما با شما به این موضوع می پردازیم، و دغدغه های چوب ام دی اف، و نحوه ساخت تخته های ام دی اف را با هم بررسی می کنیم.

مواد اولیه

همانطور که گفتیم MDF از شکستن چوب سخت و نرم به الیاف چوب درست شده است. ام دی اف معمولاً از ۸۲٪ الیاف چوب، ۹٪ چسب رزین اوره فرمالدئید، ۸٪ آب و ۱٪ موم پارافین تشکیل شده است.

تراکم آن معمولا بین  ۵۰۰kg/m۳(۳۱ lb/ft۳)  و ۱۰۰۰kg/m۳(۳۱ lb/ft۳) است. عنوان محدوده چگالی و طبقه بندی آن به عنوان تخته سبک،  استاندارد یا  با چگالی بالا یک نام اشتباه و گیج کننده است. چگالی تخته، تنها زمانی که در رابطه با چگالی فیبری و در هنگام ساخت پانل بکار می رود. ارزیابی شده و مهم است. پانل ام دی اف با ضخامت در یک تراکم از ۷۰۰kg/m۳-۷۲۰kg/m۳ ممکن است در مورد پانل های الیاف چوب نرم به عنوان چگالی بالا در نظر گرفته شود. در حالی که پانل هایی با تراکم یکسان ساخته شده از الیاف چوب سخت به این صورت در نظر گرفته نمی شوند.

روش ساخت ام دی اف

فیبو استروژن  تولید ام دی اف

مواد اولیه و خرده چوب هایی که یک قطعه ام دی اف را می سازند، قبل از اینکه مناسب این کار شوند باید فرآیند خاصی را طی کنند. یک آهنربای بزرگ برای حذف هرگونه ناخالصی مغناطیسی استفاده می شود و مواد بر اساس اندازه از هم جدا می شوند. سپس این مواد فشرده می شوند تا آبگیری شوند. و سپس به یک خرد کن وارد می شود که آنها را به قطعات کوچک خرد می کند. سپس رزین برای کمک به پیوند الیاف اضافه می شود. در ادامه این مخلوط را در یک خشک کن بسیار بزرگ قرار می دهند. که با گاز یا روغن گرم می شود. این ترکیب خشک از طریق یک کمپرسور درام مجهز به کنترل های کامپیوتری برای تضمین چگالی و استحکام مناسب اجرا می شود. سپس قطعات به دست آمده در حالی که هنوز گرم هستند با اره صنعتی به اندازه مناسب بریده می شوند.

فرآیند فرو دهی به الیاف

الیاف به صورت تکی، اما دست نخورده در مخازن از طریق فرآیند خشک تولید می شوند. سپس تراشه ها با استفاده از یک فیدر پیچی در شاخه های کوچک فشرده می شوند. به مدت ۳۰ تا ۱۲۰ ثانیه حرارت داده می شود تا لیگنین موجود در چوب نرم شود. سپس به یک دیفیبراتور وارد می شود. یک دیفیبراتور معمولی شامل دو دیسک ضد چرخش با شیارهایی در روی آنها است. تراشه ها به مرکز وارد می شوند و با نیروی گریز از مرکز به سمت بیرون بین دیسک ها تغذیه می شوند. کاهش اندازه شیارها به تدریج الیاف را جدا می کند و به نرم شدن لیگنین بین آنها کمک می کند.

از دفیبراتور، خمیر کاغذ وارد یک خط دمنده می‌شود. که بخشی متمایز از فرآیند MDF است. این یک خط لوله دایره ای در حال گسترش است. که در ابتدا ۴۰ میلی متر قطر دارد و در انتها به ۱۵۰۰ میلی متر افزایش می یابد. موم در مرحله اول تزریق می شود. که الیاف را می پوشاند و با حرکت آشفته الیاف به طور یکنواخت توزیع می شود. سپس یک رزین اوره فرمالدئید به عنوان عامل پیوند دهنده اصلی تزریق می شود. موم باعث افزایش و بهبود مقاومت در برابر رطوبت می شود و کار رزین در ابتدا سبب کاهش تجمع می شود. این ماده به سرعت در محفظه انبساط گرم شده نهایی خط دمنده خشک می شود. و به فیبر ریز، کرکی و سبک تبدیل می شود. این فیبر ممکن است بلافاصله مورد استفاده قرار گیرد یا ذخیره شود.

شکل دهی ورق او دی اف

الیاف خشک به بالای یک “پندیستور” مکیده می شود. که به طور مساوی فیبر را در یک تشک یکنواخت در زیر آن، معمولاً به ضخامت ۲۳۰-۶۱۰ میلی متر، توزیع می کند. تشک از قبل فشرده شده است و مستقیماً به یک پرس گرم مداوم فرستاده می شود. یا برای یک پرس داغ چند بازشو به ورقه های بزرگ بریده می شود. پرس داغ رزین باندینگ را فعال می کند و مشخصات استحکام و چگالی را تعیین می کند. چرخه پرس به صورت مرحله‌ای عمل می‌کند، به طوری که ضخامت حصیر ابتدا به حدود ۱.۵× ضخامت تخته نهایی فشرده می‌شود. سپس در مراحل بیشتر فشرده می‌شود و برای مدت کوتاهی نگه‌داری می‌شود. این پروفیل تخته ای از مناطق دارای تراکم بالا افزایش می یابد. بنابراین استحکام مکانیکی، در نزدیکی دو وجه تخته و یک هسته کم تراکم ایجاد می کند.

پس از پرس، ام دی اف در خشک کن ستاره یا چرخ فلک خنک کننده خنک می شود، بریده می شود و سنباده می زند. در کاربردهای خاص، تخته ها نیز برای استحکام بیشتر لمینیت می شوند.