فولادهای کربنی چه نوع فولادهایی هستند؟

خرید و فروش فولاد کربنی-فولادهای کربنی چه نوع فولادهایی هستند؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که همه‌ی فولادها در بازار مشابه بوده و تفاوتی با یکدیگر ندارند اما واقعیت چیز دیگری است! فولاد آلیاژی است که از آهن و کربن و برخی عناصر کمیاب دیگر ساخته شده است. دارای استحکام کششی بالا بوده و مقرون‌به‌صرفه است. این فلز توسط بسیاری از شرکت‌های تولیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فولادهای مختلفی در بازار وجود دارد که هرکدام ویژگی منحصربه‌فرد و کاربردهای خاص خود را دارند. در ادامه به بررسی فولادهای کربنی می پردازیم و در پایان راهی ساده برای برقراری ارتباط با فعالان در خرید و فروش فولاد کربنی را به اختصار معرفی می کنیم.

فولاد کربنی

فولادهای کربنی

این نوع فولاد از مقدار غلظت کربن بیشتری نسبت به دیگر فولادها دارد. درصد کربن در انواع مختلف فولاد از ۰/۰۵ تا ۰/۳ درصد متفاوت است. در نوع کربنی این درصد، حدود ۲/۵ است. اگرچه به نظر درصد کمی است اما ویژگی‌های خاصی به آهن داده و مزیت‌های زیادی دارد.

انواع فولاد کربنی

انواع فولادهای کربنی بر اساس درصد کربن به کار رفته به سه دسته‌ی فولاد کم‌کربن، فولاد کربن متوسط و فولاد کربن بالا دسته بندی می شوند.

فولاد کم‌کربن

فولاد کم‌کربن از پرکاربردترین فولادهای کربنی است. مقدار کربن کمتر از ۰/۲۵ درصد وزنی است. این نوع فولاد نرم بوده و مقاومت اندکی دارند. اما از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار بوده و برای ماشین‌کاری و جوشکاری مناسب است. علاوه بر این، فولادهای HSLA در گروه فولادهای کم‌کربن دسته‌بندی می‌شوند. این فولادها حاوی عناصر دیگری مانند مس، نیکل، وانادیوم و مولیبدن هستند و تا ۱۰ درصد وزنی فولاد را تشکیل می‌دهند. این نوع فولادهای کم‌کربن دارای مقاومت بالا ناشی از عملیات حرارتی اند. آن‌ها شکل‌پذیری را حفظ کرده و قابلیت شکل‌پذیری زیادی داشته و قابل‌پردازش هستند. فولادهای HSLA نسبت به فولادهای ساده کم‌کربن مقاومت به خوردگی بالایی دارد. از فولادهای کم‌کربن اغلب در اجزای بدنه اتومبیل، اشکال ساختاری (تیرهای I ، آهن کانال و زاویه)، لوله‌ها، اجزای سازه و پل و قوطی‌های مواد غذایی استفاده می‌شود.

فولاد کم کربن و سازه های پل

فولاد با کربن متوسط

درصد وزنی کربن در این فولادها ۰/۲۵ تا ۰/۶ درصد وزنی و مقدار منگنز ۰/۶ تا ۱/۶۵ درصد وزنی است. ویژگی‌های مکانیکی فولاد با کربن متوسط از طریق عملیات حرارتی و ایجاد ساختاری مارتنزیتی بهبود داده می‌شود. هم‌چنین افزودن عناصر آلیاژی اضافی مانند کروم، مولیبدن و نیکل قادر به اصلاح توانایی فولاد در عملیات حرارتی و در نتیجه سخت شدن هستند. فولادهای سخت شده با کربن متوسط ​​مقاومت بیشتری نسبت به فولادهای کم‌کربن دارند. در نتیجه مقاومت بالا، مقاومت در برابر سایش و سختیداشته و اغلب آن ها را برای ریل‌های راه‌آهن ، چرخه‌ای قطار ، میل‌لنگ و چرخ‌دنده‌ها و قطعات ماشین‌آلات مناسب می کند.

فولاد با کربن بالا

درصد وزنی کربن در فولاد با کربن بالا بین ۰/۶ تا ۱/۲۵ و این درصد برای منگنز بین ۰/۳ تا ۰/۹ است. بیشترین سختی را نسبت به دو گروه دیگر دارند اما شکل‌پذیری آن‌ها مشکل‌تر است.  هم‌چنین، آن‌ها بسیار مقاوم هستند. فولاد ابزار از گروه فولاد با کربن بالا بوده که حاوی عناصر آلیاژی اضافی مولیبدن، کروم، وانادیوم و تنگستن است. افزودن این عناصر منجر به ایجاد فولاد بسیار مقاوم در برابر سایش می‌شود که در نتیجه ی تشکیل ترکیبات کاربید مانند کاربید تنگستن (WC) است. از فولادهای با کربن بالا به دلیل مقاومت در برابر سایش و سختی بالا، در ابزارهای برش، سیم‌های با مقاومت بالا و قالب‌ها استفاده می‌شود.

سیم فولادی

مزیت‌ها و محدودیت‌ها

مزیت‌ها

برگزیدن فولاد کربنی نسبت به فولاد معمولی دارای مزیت‌های زیادی است. از مهم‌ترین این مزیت‌ها می‌توان به مقاومت بالای آن‌ها نسبت به فولاد معمولی اشاره کرد. حضور کربن در آهن باعث می گردد شبکه بلوری آهن یا فولاد تقویت شود و احتمال شکسته شدن آن‌ها تحت‌فشار کمتر گردد. این امر منجر می شود که فولاد کربنی برای کاربردهایی که به مقاومت بالا نیاز دارند مناسب باشند. به‌عنوان‌مثال، تیغ سازهای ژاپنی از قرن‌ها پیش شمشیرهایی را از فولاد پرکربن تولید می‌کردند که به فولاد تاماهاگان معروف است. امروزه از فولاد کربن برای ساخت همه‌چیز، از مصالح ساختمانی گرفته تا ابزار، اجزای خودرو و سایر موارد استفاده می‌شود.

محدودیت‌ها

اگرچه فولاد کربنی مزیت‌های زیادی دارد اما در مقایسه با فولاد معمولی دارای محدودیت‌هایی نیز هست. به دلیل مقاومت بالای این نوع فولاد کار با آن دشوار می‌باشد. به‌راحتی خم نمی‌شود و به شکل قالب‌های مختلف درنمی‌آید. بنابراین برای کاربردهای خاصی مناسب هستند. همچنین فولاد کربن نسبت به انواع دیگر فولاد، در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی حساس است. برای تولید “ضدزنگ” بودن فولاد، تولیدکنندگان کروم اضافه می‌کنند – معمولاً حدود ۱۰٪ تا ۱۲٪. کروم به‌عنوان سدی در برابر محافظت از خود فولاد عمل و در نتیجه از آن در برابر رطوبت محافظت می‌کند که در غیر این صورت باعث زنگ‌زدگی می‌شود. فولاد کربن حاوی کروم نیست، بنابراین ممکن است هنگام قرار گرفتن در معرض رطوبت برای مدت طولانی زنگ‌زده شود.

خرید و فروش فولاد کربنی

شرکت‌های زیادی در سطح کشور برای خرید و فروش فولاد کربنی فعال هستند و شناسایی همه ی آن ها کار دشواری است. از متداول ترین راه ها برای جستجوی چنین شرکت هایی پرس و جو از دیگران است. اما به احتمال زیاد آن ها نمی توانند اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار دهند. یکی از روش های نوین برای دسترسی آسان و برقراری ارتباط با افراد فعال در این زمینه سایت و اپلیکیشن تموک است. با طراحی این سایت و اپلیکیشن به‌راحتی و در هر زمان و مکانی قادر خواهید بود با وارد شدن به آن‌ها و پس از دستیابی به اطلاعات کامل و مشاوره خرید و فروش خود را انجام دهید. پس تموک را همواره به یاد داشته باشید.

در پایان

تفاوت اندک در مقدار درصد کربن به‌کاررفته در فولاد به‌صورت چشمگیری بر رفتار و ویژگی‌های مکانیکی فولاد مؤثر است و در نتیجه فولاد را برای کاربردهای مختلفی مناسب می‌کند.

تموک تامین انواع مواد و کالا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *