دانستنی‌ها درباره زیورآلات

دانستنی‌ها درباره زیورآلات: زیورآلات از گذشته تاکنون جزو ابزارهای مورداستفاده برای زیبایی به‌خصوص در خانم‌ها بوده است. مدل‌های مختلفی از این لوازم تزئینی وجود دارد که هرکسی با توجه به سلیقه خود از آن‌ها استفاده می‌کند. البته فرهنگ و دوران زندگی در انتخاب انواع زیورآلات نیز نقش مهمی داشته است. ازاین‌رو در این مقاله نکاتی را به شما یادآوری می‌کنیم تا استایلتان با کمک زیورآلات، جواهرات یا بدلیجات زیباتر و کامل شود بااین‌حال پیش از بررسی این نکات، توصیه می‌کنیم بااهمیت زیورآلات بیشتر آشنا شوید.

فهرست مطالب:

دانستنی‌ها درباره زیورآلات

جنس انواع زیورآلات از چیست؟

اهمیت زیورآلات در صنعت مد و فشن

ست کردن جواهرات با انواع لباس

استفاده از زیورآلات به‌صورت روزمره

نتیجه آخر

دانستنی‌ها درباره زیورآلات

استفاده از زیورآلات در زیباتر شدن استایل به قرن‌های گذشته بازمی‌گردد. استایل و لباس‌های گوناگونی در صنعت مد و فشن تولید می‌شوند و پس از مدتی از میان می‌روند، اما حضور زیورآلاتی همچون گوشواره، دستبند، گردنبند و انگشتر در صنعت مد و فشن همچنان ثابت است و طرفداران بسیاری در سراسر دنیا در میان خانم‌ها و آقایان دارند.

با توجه به مدل‌های گوناگون زیورآلات، به نظر می‌رسد هر کشوری با توجه به فرهنگ خود، زیورآلات را طراحی می‌کند. ازاین‌رو زیورآلات همچون نمادی در تاریخ و فرهنگ کشورها تلقی می‌شود. برای مثال مردمان آفریقا از جواهرات سنگین و رنگارنگ استفاده می‌کنند که این طراحی در مدل لباس و استفاده از رنگ‌ها نیز مشاهده می‌گردد.

طراحان مد و فشن و استایلیست‌ها بر این باورند که یک لباس تکراری و ساده، همراه با یک اکسسوری یا زیورآلات جذاب، استایل و لباستان را زیبا و کامل‌تر می‌کند. درواقع تأثیری که یک گوشواره، گردنبند، انگشتر یا دستبند در زیبایی استایل شما دارد، یک پیراهن فاخر و گران‌قیمت نخواهد داشت. چراکه معمولاً زیورآلات به علت طراحی و درخشان بودن، توجه بسیاری را به خود جلب می‌کند.

جنس انواع زیورآلات از چیست؟

مهم‌ترین نکته در مورد زیورآلات، جنس آن‌هاست که بر روی قیمت آن‌ها تأثیر به سزایی دارد. زیورآلات با جنس طلا و پلاتین قیمت بسیار بالایی دارند که خریدوفروش آن‌ها با فاکتور انجام می‌گیرد و قیمت هر گرم آن‌ها در بازار کاملاً مشخص است.

در زیورآلات ممکن است از سنگ‌های رنگی و ارزشمند نیز استفاده شود. برخی از سنگ‌ها جزو جواهرات محسوب می‌شوند که برای نگین زیورآلات مورداستفاده قرار می‌گیرند، مثلاً الماس یک سنگ بسیار گران‌قیمت و ارزشمند است و برخی دیگر مانند یاقوت، عقیق، فیروزه و … نیز باقیمت‌های کمتری به فروش می‌رسند.

به علت این‌که قیمت زیورآلات طلا بالاست، انواع دیگری از زیورآلات باقیمت مناسب‌تر نیز وجود دارد که از جنس‌های مختلفی مانند نقره، تیتانیوم، استیل، رادیوم و … تهیه می‌شوند. البته قیمت هرکدام از این فلزات نیز باهم متفاوت است. البته اکثر زیورآلات باقیمت مناسب‌تر، دارای جنسی از فلزات ارزان‌تر مانند آهن هستند که روکشی از فلزات ذکرشده بر روی آن‌ها کشیده شده است تا به‌مرورزمان زنگ نزنند و رنگ آن‌ها تغییر نکند.

اهمیت زیورآلات در صنعت مد و فشن

جواهرات و زیورآلات نه‌تنها در صنعت مد و فشن، بلکه در تاریخ، فرهنگ و اجتماع سراسر دنیا اهمیت بسیاری داشته است. اگر به تاریخ بشر نگاه مختصری کنید، متوجه می‌شوید که غنیمت بیشتر جنگ‌ها در سراسر دنیا، جواهرات، زیورآلات و سنگ‌های قیمتی و باارزش بوده است.

اگرچه جواهرات نمادی از طبقه اجتماعی و رفاه محسوب می‌شد اما این مسئله به فرهنگ‌ها گوناگون نیز مرتبط است. برای مثال کمتر مراسم عروسی در طول تاریخ دیده‌شده که در آن حداقل از یک حلقه ازدواج استفاده نشود. در این صورت جواهرات یا زیورآلات می‌توانند تأثیر بسزایی در اعتبار فرد یا جامعه بگذارد.

در زمان‌های گذشته، یعنی زمانی که حتی بحث صنعت مد و فشن در دنیا معنایی نداشت، زیورآلات مورد استقبال بسیاری از پادشاهان و خانواده‌های اشرافی قرار می‌گرفت. اکنون با پیشرفت صنعت مد و فشن در سراسر دنیا، طراحان توجه ویژه‌ای به زیورآلات دارند، چراکه از تأثیر آن در ظاهر اطلاع دارند.

درواقع زیورآلات به‌طور ناخودآگاه اعتمادبه‌نفس را افزایش می‌دهد، چراکه توجه بسیاری را به خود جلب می‌کند. درنهایت پوشش و ظاهرتان، هرچقدر که ساده باشد، به همراه جواهرات و زیورآلات، چشمگیر و زیبا می‌شود.

ست کردن جواهرات با انواع لباس

·       وقتی لباستان رسمی است

انواع پیراهن‌های بلند زنانه، چه ساده باشند و چه روی آن‌ها کارهایی مثل سوزن‌دوزی یا سنگ دوزی انجام‌شده باشد، لباس رسمی به‌حساب می‌آیند.برای انتخاب زیورآلات مناسب لباس رسمی می‌توانید سراغ گزینه‌های زرق‌وبرق دار مثل انواع مدل دستبند طلا یا گردنبندهایی با سنگ‌های قیمتی بروید.

·       وقتی لباستان رسمی نیست

فرض کنید قرار است به یک مهمانی تولد دوستانه بروید و با یک پیراهن زنانه کژوال یا نیمه رسمی در مهمانی شرکت کنید. در چنین شرایطی دست شما برای انتخاب زیورآلات به‌شدت باز است. فقط باید استفاده از زیورآلات پرزرق‌وبرق را کنار بگذارید، چون همخوانی با مهمانی تولد یا لباسی که پوشیده‌اید، نخواهد داشت.

·       وقتی رنگ لباس خنثی است

رنگ‌هایی مثل سفید و سیاه به‌اصطلاح رنگ‌های خنثی هستند. خنثی بودن یک‌رنگ به این معنی است که می‌توان آن را با انواع و اقسام رنگ‌های دیگر ست کرد. وقتی لباسی به رنگ خنثی می‌پوشید، هر رنگ زیورآلاتی که دلتان خواست را در کنار آن به کار ببرید.

·       وقتی لباستان رنگی است

شاید اصطلاح «چرخ رنگ‌ها» را شنیده باشید. چرخ رنگ‌ها شامل سه رنگ اصلی یا اولیه (قرمز، آبی و زرد) و رنگ‌های ثانویه یا فرعی می‌شود.

رنگ‌های ثانویه شامل مواردی می‌شود که از ترکیب رنگ‌های اصلی به وجود می‌آیند، مثل نارنجی که نتیجه ترکیب زرد و قرمز است. رنگ‌های اولیه و ثانویه که در چرخ رنگ‌ها کنار هم قرار دارند به‌عنوان رنگ‌های مشابه یا مکمل شناخته می‌شوند و در کنار هم خیلی خوب به نظر می‌رسند، البته به شرطی که ازنظر روشنی یا تیرگی در یک سطح قرار داشته باشند.

کوکو شنل، (Coco Chanel)، طراح فرانسوی، اعتقاد داشت هر زنی قبل از بیرون رفتن از خانه باید جلوی آینه بایستد و نگاهی به زیورآلاتی که از آن‌ها استفاده کرده بیندازد. بعد حداقل یکی از این زیورآلات را کم کند. شنل به‌خوبی می‌دانست شلوغ کردن ظاهر با استفاده از زیورآلات زیاد از شیک بودن استایل کم می‌کند. نگاه آخر به آینه کمک می‌کند با دقت بیشتری چیزهایی را که به ست لباستان نمی‌آید، از دایره انتخابتان خارج کنید.

استفاده از زیورآلات به‌صورت روزمره

بعضی از زیورآلات کاربردی هستند و به‌منظور زیباتر کردن استایل به کار نمی‌روند. برای مثال حلقه ازدواج در این گروه قرار دارد. علاوه بر این ساعت مچی مردانه یا زنانه نیز جزء زیورآلات روزمره محسوب می‌شود.

اگرچه بعضی از ساعت‌های مچی نیز می‌توانند در گروه اکسسوری یا زیورآلات لوکس و گران‌قیمت قرار بگیرند، اما کاربرد آن به‌گونه‌ای است که می‌توانید در هر مراسم، مهمانی یا به‌صورت روزمره از آن بهره‌مند شوید.

همچنین برخی افراد، به‌خصوص خانم‌ها عادت دارند که یک گردنبند ظریف، به همراه یک پلاک کوچک و ظریف از گردن خود آویزان کنند که از این مدل زیورآلات نیز می‌توانید به‌صورت روزمره استفاده کنید.

نتجه آخر

در این مقاله درباره راه‌های استفاده از زیورآلات و ست کردن اون با استایل صحبت شده است. شما برای استایل روزمرتون از چه زیورآلاتی استفاده می‌کنید؟ تجربیات خودتان را توی این زمینه با ما به اشتراک بزارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *