خرید لپ‌تاپ دست‌دوم یا لپ‌تاپ استوک

خرید لپ‌تاپ دست‌دوم یا لپ‌تاپ استوک

با توجه به آن‌که قیمت خرید لپ‌تاپ بسیار بالا است و تعداد زیادی از افراد از پس هزینه‌ی خرید آن برنمی‌آیند، تمایل زیادی برای خرید لپ‌تاپ دست‌دوم و استوک به وجود آمده و یکی از سؤالات مهم در این زمینه ُآن است که خرید لپ‌تاپ دست‌دوم بهتر است یا استوک؟؟ برای پاسخ به این سؤال با ما همراه باشید.

لپ‌تاپ دست‌دوم چه فرقی با لپ‌تاپ استوک دارد؟

لپ‌تاپ دست‌دوم به معنای لپ‌تاپ کارکرده می باشد. اما لپ‌تاپ استوک یعنی که خط تولید لپ‌تاپ‌ها متوقف‌شده  و به فروش نرفته  یا لپ‌تاپ‌های که به هر عنوان  از طرف مشتری مرجوع شده است. در واقع این کالاها از حالت بسته‌بندی خارج‌ شده  و آکبند نیستند.

پس می‌توان گفت یک لپ‌تاپ استوک، یک لپ‌تاپ نو است که از بسته‌بندی خارج‌شده است و قطعات آن کاملاً نو بوده و هیچ‌گونه مشکلی ندارد.

لپ‌تاپ دست‌دوم یا لپ‌تاپ استوک

پس مهم‌ترین تفاوت میان لپ‌تاپ‌های استوک و دست‌دوم در قطعات آن و استهلاک آن‌ها است.  در لپ‌تاپ دست‌دوم قطعات مستهلک بوده و شاید در برخی موارد نیاز به تعویض آن باشد. لپ‌تاپ استوک سالم، کیفیتی مشابه یک لپ‌تاپ نو  و کارنکرده دارد اما قیمت آن به مراتب کمتر است. البته در ایران برخی واژه‌ی استوک را به‌جای دست‌دوم نیز استفاده می‌کنند و بالعکس.

لپ‌تاپ استوک

مزیت‌های لپ‌تاپ استوک

دو رده‌ی A و B برای لپ‌تاپ‌های استوک معرفی می‌شود. لپ‌تاپ‌های رده‌ی A از نظر ظاهری مشکلی ندارند و بدنه ِ آن‌ها بدون خش است. در این رده می‌توانید لپ‌تاپ‌های کارنکرده پیدا کنید که زمان زیادی را به دلایل مختلفی در فروشگاه به باقی‌مانده و به فروش نرفته است. در رده B لپ‌تاپ از نظر فنی مشکلی ندارد. اما بدنه‌ی ظاهری آن سالم نیست و ممکن است دارای خط و خش یا حتی فرورفتگی‌هایی باشد. به‌هرحال در هر دو نوع گرید قیمت بسیار نسبت به نمونه‌ی نو آن مقرون‌به‌صرفه تر است. لپ‌تاپ گرید A به‌اندازه‌ای شبیه به نوع آکبند است که برخی افراد سودجو می‌توانند آن را به‌جای نوع آکبند به فروش برسانند. بنابراین باید در خرید بسیار دقت کرد.

معایب لپ‌تاپ استوک

معمولاً تعداد محدودی لپ‌تاپ‌های استوک در بازار وجود دارد و شما قدرت انتخاب زیادی نخواهید داشت به‌عنوان‌مثال از نظر رنگ، اندازه و… علاوه بر آن، به‌روزترین مدل لپ‌تاپ‌های موجود در بازار استوک، ندارند.

لپ‌تاپ استوک

به‌هرحال با توجه به آن‌که لپ‌تاپ استوک از بسته‌بندی خارج‌شده است باید برای خرید آن نکاتی را در نظر داشته باشید. اگر فروشنده با شما آشنا باشد یا فردی را داشته باشید که در این امر متخصص باشد می‌تواند کمک قابل‌توجهی به شما بکند. در غیر این صورت باید موارد زیر را کنترل کنید:

پورت‌ها،اتصالات و OD، مانیتور و کارت گرافیک، صفحه‌کلید و موس پد، پیچ‌ها، تست هارد لپ‌تاپ، تست باتری لپ‌تاپ، تست  پردازنده، سیستم خنک‌کننده، رم و گرافیک لپ‌تاپ.

لپ‌تاپ دست‌دوم

مزیت‌های لپ‌تاپ دست‌دوم

از مهم‌ترین ویژگی‌های لپ‌تاپ دست‌دوم که با لپ‌تاپ‌های استوک نیز مشترک است، قیمت پایین آن‌ها است. حتی نوع دست‌دوم برندهای معروف نیز از قیمت بسیار پایینی برخوردار هستند. حتی ممکن است قیمتی تا ۸۰ درصد کمتر از قیمت لپ‌تاپ‌های مشابه نو را داشته باشند.

اگرچه ممکن است لپ‌تاپ‌ها کارکرده و دست‌دوم باشد و در دسته به‌روزترین لپ‌تاپ‌ها قرار نگیرند اما اغلب مشکل نرم‌افزاری پیدا نخواهید کرد و محدوده‌ی وسیعی از نرم‌افزارها با آن‌ها سازگار هستند.

اگر بخت با شما یار باشد می‌توانید لپ‌تاپ‌های به‌روز نیز پیدا کنید زیرا برخی از افراد با مواجه‌شدن با کوچک‌ترین مشکلی لپ‌تاپ خود را تعویض می‌کنند.

معایب لپ‌تاپ دست‌دوم

باید دقت داشت که گارانتی اغلب لپ‌تاپ‌های دست‌دوم به اتمام رسیده است و بنابراین تخت گارانتی نیستند. پس اگر هرگونه مشکلی برای آن پیش بیاید باید خودتان هزینه کنید. دقت کنید که این مشکلات ممکن است اساسی باشد!

لپ‌تاپ شکسته

افراد سودجو  در این بازار زیاد هستند و باید با دیدی باز و فردی متخصص برای خرید بروید. در غیر این صورت لپ‌تاپی با مشکلات فراوان به شما فروخته خواهد شد که از خرید آن پشیمان خواهید شد.

در پایان

علیرغم مزیت‌هایی که لپ‌تاپ‌های دست‌دوم و استوک دارند و مقرون‌به‌صرفه تر هستند و شما با هزینه‌ی کمتری می‌توانید لپ‌تاپ موردنظر خود را خریداری نمایید، اما باید در خرید آن‌ها دقت لازم را داشته باشید و اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارید از افراد متخصص کمک بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *