محصولات آرایشی ارگانیک یا شیمیایی

تفاوت محصولات آرایشی ارگانیک با شیمیایی؟

در زمان مادربزرگ‌های ما محصولات آرایشی چندانی وجود نداشت. هر آنچه نیز برای محافظت و یا زیبایی استفاده می شد کاملاً طبیعی و برگرفته از طبیعت بود. پس ‌از آن و با قدرت گرفتن صنعت محصولات آرایشی و علاقه زیاد افراد به این محصولات رفته‌رفته مواد شیمیایی وارد کارخانه‌ها شدند. زیرا حجم مواد طبیعی و هم‌چنین تنوع آن‌ها به‌اندازه‌ای نبود که نیاز بازار را برطرف کند. به‌هرحال مواد شیمیایی در برخی از محصولات منجر به آسیب رساندن به‌سلامت افراد می‌شود. در سال‌های اخیر موج جدیدی در محصولات آرایشی به نام محصولات آرایشی ارگانیک ایجادشده است. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی این محصولات آرایشی پرداخته و تفاوت آن‌ها را با انواع شیمیایی آن بیان کنیم.

محصولات آرایشی ارگانیک

به‌طورکلی ارگانیک در معنای لغوی به معنای محصولی است که در فرآیند تولید آن از کودهای شیمیایی استفاده نشده است. بنابراین ترکیباتی که در آزمایشگاه‌های شیمی سنتز می‌شود یا از مشتقات نفت به دست می‌آیند در گروه مواد ارگانیک قرار نمی‌گیرند. به‌طورکلی مواد ارگانیک به دلیل شرایط خاص تولیدشان از قیمت بالایی برخوردار اند.

محصولات آرایشی ارگانیک

معمولاً بر روی بسته‌بندی محصولات تولید شده از مواد ارگانیک، طبیعی بودن آن ذکر می‌شود. البته ذکر این نکته حائز اهمیت است که در بسیاری از محصولات آرایشی ارگانیک بخشی از مواد آن ممکن است ارگانیک باشد و بخش دیگرش نیز از مواد شیمیایی یعنی ترکیبی از مواد ارگانیک و شیمیایی. به‌عنوان‌مثال اگر بروی بسته‌بندی ۱۰۰ درصد ارگانیک چاپ شده باشد یعنی این محصول به‌طور کامل از مواد ارگانیک تهیه‌شده است و اگر عدد ۳۰ درصد آورده شده باشد نشان‌دهنده‌ی آن است که تنها ۳۰ درصد از مواد به‌کاررفته در آن ارگانیک است و مابقی غیر ارگانیک هستند. اما به‌طورکلی در بیشتر محصولاتی که واژه‌ی «ارگانیک» بر روی آن‌ها نقش بسته، حداقل ۹۵٪ ترکیبات آن منشأ ارگانیک و طبیعی دارند.

تفاوت محصولات آرایشی ارگانیک با شیمیایی

قیمت مواد اولیه‌ای که به‌صورت ارگانیک تهیه می‌شوند بالا است و متعاقباً نیز محصول آرایشی نهایی نیز قیمت بالاتری نسبت به انواع معمول در بازار دارد. لازم است بیان شود که مواد ارگانیک با مواد طبیعی متفاوت هستند و نباید این دو عبارت را با یکدیگر اشتباه گرفت. به‌هرحال، تفاوت بین محصولات آرایشی ارگانیک و شیمیایی کلاسیک تا حد زیادی در ترکیب آن‌ها نهفته است که عبارت‌اند از:

  • در فاز آبی، محصولات آرایشی شیمیایی از آب ساده استفاده می‌کنند. اما در محصولات آرایشی ارگانیک، هیدروسول (آب گل) مورد استفاده است تا ویژگی‌های بیشتری به محصول نهایی بدهند.
  • رایحه‌هایی که به محصولات آرایشی شیمیایی اضافه می‌شوند اغلب مصنوعی هستند، درحالی‌که نوع ارگانیک از رایحه‌های طبیعی (روغن‌های ضروری و غیره) استفاده می‌کنند.
  • با محصولات آرایشی شیمیایی، مواد مجاز توسط استاندارد اروپایی شماره ۱۲۲۳/۲۰۰۹ کنترل می‌شوند. در این استاندارد، موادی با اثرات مضر نیز وجود دارد، اما در نوع ارگانیک به‌هیچ‌وجه از آن‌ها استفاده نمی‌کنند.

علاوه بر این، لوازم‌آرایشی شیمیایی همیشه به تأثیرات محیطی خود اهمیت نمی‌دهند. آن‌ها تمایل دارند از روش‌های تولیدی استفاده کنند که بسیار آلاینده است.

محصولات آرایشی شیمیایی

نکاتی درباره محصولات آرایشی ارگانیک

به‌طورکلی استفاده از محصولات آرایشی بیش‌ازحد معمول طراوت و شادابی پوست را از بین می‌برد و ممکن است منجر به ایجاد جوش و آکنه گردد. محصولات آرایشی ارگانیک نیز از این قاعده مستثنا نیستند و نباید تصور کرد به دلیل ارگانیک بودن می‌توان همواره آن‌ها را بروی پوست نگه داشت. از دیگر مواردی که باید در ارتباط با محصولات ارگانیک موردتوجه قرار داد، مدت‌زمان مجاز یا تاریخ‌مصرفی آن‌ها است. در این محصولات اغلب از مواد نگهدارنده شیمیایی استفاده نمی‌شود و بنابراین زمان استفاده از آن‌ها نسبت به نوع شیمیایی محدودتر بوده و ماندگاری کمتری دارند. پس بهتر است در هر مرتبه خرید تعداد اندکی از آن‌ها خریداری شوند.

در این محصولات از امولسیون‌های شیمیایی کاربردی نداشته و مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. این امر منجر به ته‌نشین شدن ترکیبات سنگین می‌گردد. پس حتماً پیش از استفاده از این محصولات آن‌ها باید به‌خوبی باید تکان داده شوند. هم‌چنین می‌بایستی دور از نور و رطوبت نگهداری شوند. از جمله برندهای ایرانی که محصولات آرایشی ارگانیک تولید می‌کنند عبارت‌اند از:

 برند سینره

شرکت دانش‌بنیان طبیعت زنده محصولات خود را با نام سینره به بازار عرضه می‌کند. محصولات این برند کیفیت بالایی داشته و معمولاً از اروپا تهیه می‌شود. فرمولاسیون پیشرفته به دست آمده در آزمایشگاه‌های ایران، سوئیس و فرانسه و استفاده از گیاهان با طراوت، محصولاتی بسیار مفید را به بازار عرضه کرده است.

برند شون

برند شون یک برند موفق درزمینه‌ی تولید محصولات آرایشی و بهداشتی ارگانیک است. شعار این کمپانی این است که “زیبایی طبیعی و ماندگار، زیبایی بر خواسته از طبیعت است”. محصولات این برند به‌صورت محصول مشترک بین دو کشور ایران و آلمان هستند، که فرمولاسیون و مواد اولیه‌ی محصولات، با شرکت کریس اند کارل آلمان می‌باشد.

محصولات آرایشی ارگانیک برند شون

در پایان

امروزه بازار پر از محصولات آرایشی به‌ویژه محصولات تولیدشده از مواد شیمیایی است. به‌هرحال به دلیل اهمیت سلامت فردی بهتر است محصولات ارگانیک را انتخاب و مورد استفاده قرار دهید. هرچند هزینه‌ی آن‌ها در مقایسه با محصولات شیمیایی بیشتر است اما می‌تواند تضمین‌کننده‌ی سلامتی شما باشد. سایت و اپلیکیشن تموک فضایی را فراهم آورده است تا بتوانید به خرید و فروش عمده انواع محصولات آرایشی ارگانیک بپردازید. پس تموک را به یاد داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *