کشنده‌ترین مواد شیمیایی در جهان را بشناسید.

مواد شیمیایی خطرناک که جان انسان را می‌گیرد!

مواد شیمیایی زیادی هستند که سلامت انسان را به خطر می‌اندازند و باعث مرگ آن می‌شوند. بیشتر این مواد شیمیایی به دست خود بشر ساخته شده است که علیه خودش استفاده می‌کند. جای تعجب دارد که نابودی انسان‌ها به دست خودشان در حال انجام است. تابه‌حال به این موضوع فکر کرده‌اید که کشنده‌ترین و خطرناک‌ترین مواد شیمیایی در جهان چه موادی هستند و چرا ساخته ‌شده‌اند؟ مواد شیمیایی خطرناک چه ویژگی‌هایی دارند؟ با ما همراه باشید تا کشنده‌ترین‌ها را به شما معرفی کنیم.

بوتولینوم

بوتولینوم یکی از کشنده‌ترین سم‌هایی است که نه در ثانیه بلکه در کسری از ثانیه انسان را به کام مرگ می‌کشاند. این سم به‌صورت طبیعی توسط یک نوع باکتری ساخته می‌شود که در قوطی‌های کنسروی نیز تولید می‌گردد. جوشاندن قوطی‌های کنسرو و ایجاد حرارت منجر به از بین رفتن این سم می‌شود. این سم به‌صورت سنتز شده در آزمایشگاه‌ها با استفاده از کلستردیوم بوتولینوم در محیط کشت با دیالیز و رسوب اسید نیز تولید می‌شود.

بوتولینوم از سمی ترین و خطرناک ترین مواد شیمیایی خطرناک

کلورین تریفلوراید

از دیگر مواد سمی خطرناک که به دست آلمان نازی کشف شد کلورین تریفلوراید است. این ماده یک ترکیب اینترهالوژن با فرمول شیمیایی CIF3 است. این گاز بی‌رنگ، سمی، خورنده و بسیار واکنش‌پذیر بوده و در شکل مایع رنگی زرد مایل به سبز دارد. چنانچه فرد در معرض تنفس این ماده قرار بگیرد دچار مشکلات شدیدی می‌شود. سوزاندن شدید چشم‌ها و پوست در صورت در تماس بودن با این ماده برای فرد اتفاق می‌افتد که آسیب‌هایی دائمی را ایجاد می‌کند. امکان انفجار این ماده به دلیل واکنش‌پذیری بالای آن وجود دارد. خورندگی این ماده به‌اندازه‌ای زیاد است که حتی آزبست را می‌سوزاند.

هیدروژن سولفید

گاز هیدروژن سولفید از گازهای به‌شدت سمی و خطرناک است که قابلیت اشتعال‌پذیری بالایی داشته و قابل‌انفجار است. این گاز بی‌رنگ به‌راحتی در آب حل می‌شود و در غلظت‌های پایین بوی تخم‌مرغ گندیده دارد. بوی این ماده در غلظت‌های بالا شیرین است. شدت اشتعال آن با افزایش دما بیشتر و بیشتر می‌شود و می‌تواند منجر به ایجاد خسارت‌های مالی و جانی زیادی شود. علائم مسمومیت با این ماده در مدت چند دقیقه تا چند ساعت قابل‌مشاهده خواهد بود. دز غلظت‌های بالای مسمومیت، سولفید هیدروژن مانند سیانید به سیتو کروم اکسیداز موجود در میتوکندری ها وصل شده و مانع فعالیت آن می‌شود و از این طریق از متابولیسم سلولی اکسیژن جلوگیری می‌کند در نتیجه مرکز اصلی تنفس در مغز فلج شده و تنفس متوقف می‌گردد(فرد دچار خفگی می‌شود) درست مثل این است که کسی گلوی وی را با دست گرفته و فشار داده باشد و فرد جان خود را از دست می‌دهد.

ماده‌ی سمی سولفید هیدروژن با بوی تخم مرغ گندیده

آرسین

این ماده‌ی سمی معمولاً به‌صورت گاز وجود دارد و بی‌رنگ و بی‌بو است. از هوا سنگین‌تر بوده و گازی پایدار است. درجه‌ی سمیت این ماده نسبت به دیگر ترکیبات آرسنیک کاملاً متفاوت است. افراد اغلب از طریق تنفس این ماده مسموم می‌شوند. با تنفس این ماده، آرسین به هموگلوبین در گلبول‌های قرمز حمله کرده و آن‌ها را از بین می‌برد. فرد مسموم شده با این ماده شیمیایی سردرد، سرگیجه و حالت تهوع و به دنبال آن، علائم کم‌خونی همولیتیک دارند. دوز کشنده آرسین در غلظت ppm 250 گزارش شده است.

سیانید سدیم یا سیانور

سیانور یادآور مرگ برای همه است . این ماده شیمیایی شما را در مدت زمان چند ثانیه می کشد! پس مراقب باشید.

این ترکیب بویی شبیه بادام تلخ دارد و به‌خوبی در آب حل می‌شود. با حل شدن این ماده در آب رنگ آب تغییر نمی‌کند و شفاف باقی می‌ماند. تجزیه این ماده توسط آب یا اسید منجر به ایجاد گاز هیدروژن سیانید می‌شود که بسیار  سمی و اشتعال‌پذیر است. زمانی که این ماده وارد بدن می‌شود به بخش‌هایی از بدن که نسبت به اکسیژن بسیار حساس هستند حمله کرده و اجازه رسیدن اکسیژن را نمی‌دهد. سیستم عصبی، ریه و قلب از جمله عضوهایی هستند که بیشتر تحت تأثیر سیانور قرار می‌گیرند. در حقیقت قربانی از کمبود اکسیژن می‌میرد و علائم خفگی نظیر کبودی بدن پس از مرگ رؤیت می‌شود. این ماده در زمان آلمان نازی استفاده‌ی زیادی داشت و اعضای آن‌، همه از این قرص‌ها در زمان اسارت استفاده می‌کردند و به زندگی خود پایان می‌دادند. جالب است بدانید برخی مواد خوراکی دارای حاوی مقداری سیانور به‌صورت طبیعی هستند مانند بادام تلخ!

سیانور در گروه مواد شیمیایی خطرناک

سارین

از دیگر مواد شیمیایی خطرناک که به دست بشر ساخته شده است، سارین نام دارد. این ماده رنگ و بویی نداشته و در محیط به‌سرعت تبخیر می‌شود. افراد نظامی این ماده را با نام GB می‌شناسند و دولت‌ها از آن برای ساخت سلاح‌های شیمیایی عصبی استفاده می‌کنند. سمی‌ترین سلاح‌های شیمیایی در دنیا گازهای اعصاب هستند که به‌سرعت اثر می‌کنند. با در معرض قرار گرفتن این گاز کشنده، بخش‌های بدن تا آخر عمر در حالت تحریک‌شده باقی می‌ماند و اثرات آن از بین نمی‌رود. گاز سارین می‌تواند استنشاق شود یا از طریق پوست یا چشم‌ها جذب شود. استنشاق بخار سارین در عرض چند دقیقه موجب ایجاد تلفات می‌شود. دوز متوسط کشنده سارین برای افرادی که مشغول کار عادی هستند ۷۰ میلی‌گرم در یک مترمکعب در دقیقه است. علیرغم اثرات سمی این ماده و کشت شدن بسیاری از انسان‌ها با آن، هنوز در بسیاری از کشورها این ماده به‌صورت تجاری تولید می‌شود. این ماده در ۲۵ اسفندماه سال ۱۳۶۶ توسط عراق استفاده شد و تعداد زیادی از کردنشین‌های حلبچه را از بین برد.

در پایان

این مواد شیمیایی خطرناک تاکنون جان صدها هزار نفر از مردم را گرفته است. استفاده‌ی نامناسب از این مواد می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیر داشته باشد اما شاید جالب باشد که بدانید برخی از این مواد در دوزهای پایین کاربردهای پزشکی دارند و حتی می‌توانند جانی دوباره به فرد دهند. در مطالب بعدی این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *