راه حلی کاربردی برای خرید و فروش ماشین آلات کشاورزی در ایران

بررسی و ارائه راه حل برای خرید و فروش ماشین آلات کشاورزی

در دنیای مدرن امروز برخلاف گذشته کشاورزان از ماشین‌آلات زیادی استفاده می‌کنند. دنیای کشاورزی بدون ماشین‌آلات مربوط به آن، تصور کردنی نیست. اما یکی از چالش های بزرگ کشاورزان خربد انواع ماشین آلات مورد نیازشان است. از طرف دیگر ممکن یات برخی افراد نیز فروشنده این ماشین آلات هستند اما نمی توانند متقاضیان کالای خود را بررسی کنند. در ادامه‌ی این مطلب شما را با برخی از کاربردی‌ترین ماشین‌آلات کشاورزی آشنا خواهیم کرد و راه حلی برای رفع معضل خرید و فروش ماشین آلات کشاورزی ارائه خواهیم کرد.

تراکتور از قدیمی ترین ماشین‌آلات کشاورزی

یکی از قدیمی‌ترین ماشین‌آلات کشاورزی است که کاربردهای زیادی دارد.

از کاربردهای رایج آن می‌توان شخم زدن و آماده‌سازی خاک را بیان کرد.

بر اساس نوع فرمان، ساختمان شاسی و اجزای کششی تراکتورها انواع مختلفی دارند مانند تراکتور زنجیری، تراکتور باغی، تراکتور دستی و….

نمایی از تراکتور

در ادامه به‌اختصار برخی از آن‌ها توضیح داده می‌شود.

تراکتور زنجیری

این تراکتورها به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که بتوانند در زمین‌های نرم و باتلاقی مورداستفاده قرار گیرند. این نوع تراکتورها الهام گرفته از چرخ تانک‌ها هستند و بعد از جنگ جهانی دوم طراحی شدند. این تراکتورها در اندازه کوچک و بزرگ در دسترس هستند. از این تراکتورها در باغ‌های میوه، بیشه‌زارها، ایجاد نهر، ساخت استخر و… استفاده می‌کنند.

تراکتور باغی

این نوع تراکتورها در باغ‌ها و تاکستان‌هایی کاربرد دارند که درختان فاصله اندکی از یکدیگر دارند. اگر فاصله درختان از یکدیگر زیاد باشد هر نوع تراکتوری قابل‌استفاده است. چرخ این تراکتورها باریک  و فرمان و صندلی آن پایین است. درواقع، همان‌گونه که از نامش نیز مشخص است، از این تراکتورها برای انجام امور باغی استفاده می‌کنند.

تراکتور دستی

تراکتور دستی که بانام تیلر یا کولتیواتور نیز شناخته می‌شود برای آماده‌سازی خاک به‌ منظور کشت گیاهان زراعی استفاده می‌شود که از نوع دیزلی یا بنزینی هستند. این نوع تراکتور طراحی و تیغه‌های مختلفی دارند به‌ عنوان‌ مثال آماده‌سازی خاک برای زمین‌های کشاورزی از عملیات سخت است و باید از نوع قدرتمند این تراکتورها استفاده کرد.

کمباین، آچارفرانسه ماشین‌آلات کشاورزی

از دیگر ماشین‌آلات مهم کشاورزی، کمباین است.  وظیفه‌ی اصلی این ماشین کمک به کشاورزان برای برداشت محصول به‌ صورت مکانیزه است.

کمباین در اصطلاح به معنای ترکیب است و بدان معنا که این ماشین عملیات ترکیبی درو کردن، کوبیدن و جداسازی را انجام می‌دهد.

این ماشین به‌ گونه‌ای طراحی‌شده است که تمام عملیات را به‌ صورت کاملاً خودکار انجام می‌دهد و فقط هدایت ماشین توسط انسان صورت می‌گیرد. کمباین‌ها به دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند: کمباین‌های خودرو که به‌ صورت مستقل و مانند یک خودرو عمل می‌کنند و کمباین‌ها کششی که وابسته به تراکتور اند.

کمباین‌های خودرو بر اساس نوع کاربردشان، خود به دو دسته طبقه‌بندی می‌شوند: کمباین‌های دشت و کمباین‌های تپه‌ای.

کمباین دشت

این نوع کمباین‌ها در زمین‌های مسطح کاربرد دارد و عملکرد خوبی در زمین‌های شیب‌دار از خود نشان نمی دهند. زیرا اکسل این ماشین‌آلات ثابت است و در زمین‌های شیب‌دار جداکننده و تمیزکننده با شیب زمین کج می‌شوند و کیفیت عملیات جدا کردن کاهش می‌یابد.

کمباین تپه

این کمباین‌ها به دلیل لولایی بودن اکسلشان قابلیت تنظیم شدن با شیب تپه را دارند و بخش‌های کوبنده، جداکننده و تمیزکننده و… به‌ جز سکوی برش به‌ صورت خودکار تنظیم می‌شود. سکوی برش نیز به همراه اکسل عقب‌روی محوری می‌چرخد و خود را با شیب زمین وفق می‌دهد و در حالتی موازی با زمین قرار می‌گیرد.

کمباین تپه

 ماشین‌های علف زنی

از دیگر ماشین‌های کاربردی در کشاورزی و هم‌چنین باغبانی دستگاه علف زنی است که برای تراشیدن علف‌های هرز استفاده می‌شود.

دستگاه علف زنی داس پیشرفته‌ای است که قدرت زیادی دارد.

یک علف زن خوب باید از قدرت مناسبی برخوردار باشد، آلودگی زیادی ایجاد نکند و تیغه‌های برش باکیفیتی داشته باشد. ماشین‌های علف زنی انواع مختلفی دارند مانند علف زن موتوری و علف زن برقی.

دستگاه علف زنی

پهپاد یکی از مدرن‌ترین ماشین‌آلات کشاورزی

اگرچه تا چند سال گذشته پهپادها برای امور نظامی استفاده می‌شد اما امروزه از پهپادها در کشاورزی بهره برده می‌شود. کاربرد این پهپادها برای ایجاد نقشه‌های سه‌بعدی و دقیق از بالا از زمین‌های کشاورزی است. بدین‌وسیله برنامه‌ی الگوهای کاشت بذر به کشاورزان داده می‌شود. هم‌چنین اطلاعاتی نیز در رابطه با آبیاری و میزان نیتروژن موجود در خاک نیز قابل‌دستیابی است.

از پهپادها می‌توان برای کاشت بذر نیز بهره برد. کشاورزان اندکی از این قابلیت پهپادها مطلع هستند. این کار از طریق پرتاب غلاف‌های حاوی دانه به سمت زمین انجام می‌شود. این دانه‌ها در خاک از پیش آماده‌شده جای می‌گیرند و کاشت آن‌ها در مدت‌ زمان کوتاه‌تر و با هزینه‌ی کمتر انجام می‌شود.

پهپادها می‌توانند با عکس‌برداری از زمین‌ها کشاورزی بزرگ مشکل نظارت کشاورزان بر زمین‌هایشان را نیز برطرف کنند. این تصاویر پشت سر هم نشان داده می‌شود و کشاورز می‌تواند با مقایسه‌ی آن‌ها فرآیند دقیق رشد محصولات و تغییرات را بررسی کند.

سم‌پاشی از دیگر قابلیت‌های پهپادها است. آن‌ها می‌توانند ارتفاع خود را متناسب با سطح زمین موردنظر تغییر دهند و با ارتفاع مناسب عملیات سم‌پاشی را انجام دهند.

سم‌پاشی با این روش منجر به‌صرفه جویی در وقت می‌شود و مقدار نفوذ سم‌ها به آب‌های زیرزمینی را کاهش می‌دهد.

پهپاد یکی از مدرن‌ترین ماشین‌آلات کشاورزی

مشکلات خرید ماشین آلات کشاورزی برای کشاورزان و راه حل آن

مشکلات

مشکلاتی که بیشتر کشاورزان در بسیاری از مناطق ایران با آن ها رو‌به‌رو هستند عبارتند از:

۱- کمبود ماشین آلات و ادوات کشاورزی بویژه در فصل کاشت و برداشت
۲ – توزیع جغرافیایی نامناسب ماشین آلات کشاورزی در نقاط مختلف شهرستان
۳ – عدم تعادل بین کمبود یا فزونی ماشین آلات در مناطق مختلف شهرستان
۴ – بکارگیری ادوات و ماشین آلات مستهلک شده
۵ – شکاف زمانی بین تقاضا برای ماشین آلات کشاورزی و عرضه آن از طریق سیستم بانکی
۶ – نبود دانش فنی کافی در میان بهره برداران در خصوص بکارگیری ماشین آلات و ادوات کشاورزی
۷ – ضعف خدمات پشتیبانی (تعمیرات و نگهداری)

 راه حل ساده و کاربردی

کشاورزان همواره از این مشکلات رنج می برند و تاکنون نیز راه حلی کاربردی برای آن ها ارائه نشده است. اما در چند سال اخیر با استفاده از فناوری های اطلاعات و پیشرفت‌های به وجود آمده در ارتباطات دیجیتال سایت ها و اپلیکیشن‌هایی به بازار عرضه شده اند که می‌توانند برخی از این معضلات را حل کنند و به کشاورز کمک کنند تا با آسودگی بیشتری به کار کشاورزی بپردازد و برخی از نگرانی‌های آن حل شود. یکی از این سایت ها و اپلیکیشن های کاربردی، تموک نام دارد. نسل جدید کشاورزان آشنایی بیشتری با سایت و اپلیکیشن های به روز دارند و لازم است از آن ها در صورت نیاز استفاده کنند. حتی لزوم دسترسی به این اپلیکیشن‌ها به اندازه ای است که می بایستی نسل قدیمی‌تر زا نیز با این فناوری های آشنا کرد.

سایت و اپلیکیشن تموک به کشاورزان کمک می کند تا زمانی که درخواستی برای خرید ماشین آلات کشاورزی دارند بتوانند نیاز خود را در آن به صورت کاملا رایگان ثبت کنند. عرضه کنندگان این ماشین آلات نیز می‌توانند محصولات خود را ارائه دهند بنابراین عرضه کننده و متقاضی به راحتی می توانند در تموک یکدیگر را یافته و با هم در تماس باشند.

سخن پایانی

هرروز ماشین‌آلات کشاورزی جدیدی در حال پیشرفت و گسترش و عرضه به بازار است. استفاده از این ماشین‌آلات می‌تواند منجر به افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزی شود. کشاورزان چالش‌های زیادی در طول مراحل کار خود دارند که یکی از آن‌ها مربوط به ماشین آلات و ادوات کشاورزی است. اما گروه تموک به کمک کشاورزان آمده و برخی از چالش های آن‌ها را با راهکاری ساده برطرف کرده است.

در سایت و اپلیکیشن تموک با جدیدترین ماشین آلات کشاورزی خود را تهیه یا به فروش رسانید!

۲ دیدگاه

  1. خیلی کاربردی بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *