۴ قطعه‌ی مهم در خودرو

 قطعات خودرو- معرفی ۴ قطعه مهم در خودرو

صنعت خودرو از بزرگ‌ترین صنایع دنیا است. در سال‌های اخیر رقابت خودروسازان مختلف روی عملکرد خودروهای تولیدی بیشتر شده  است. یکی از پارامترهای مهم در تعیین عملکرد، لوازم‌یدکی خودرو است. به‌گونه‌ای که برخی از کارخانه‌های خودرو ترجیح می‌دهند در کنار خودرو، لوازم‌یدکی آن را نیز تولید کنند تا خریداران بتوانند در صورت بروز هرگونه مشکلی، قطعات خراب و آسیب‌دیده را به‌راحتی تعویض نمایند.در دسترس بودن لوازم‌یدکی خودرو حتی می‌تواند در قیمت خودرو نیز تأثیرگذار باشد. خودروهایی که لوازم‌یدکی آن‌ها در بازار موجود نباشد قیمتی پایین نسبت به انواع دیگر خودرو خواهند داشت و طرفداران کمی نیز دارند و خریدوفروش آن نیز با چالش روبه‌رو خواهد شد.

لوازم مختلفی در خودرو به‌کاربرده می‌شود که قصد داریم آن‌ها را در مقالات مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

پلوس 

یکی از قطعات خودرو پلوس است. پلوس یا Axle shaft، یک شافت فولادی جامد است که از مجموعه دیفرانسیل و دنده محفظه محور به چرخ منتهی می‌گردد. این قطعه از مهم‌ترین قطعات جلوبندی در خودرو است و بدون حضور آن امکان حرکت خودرو وجود ندارد. پلوس  به دو شکل مورد استفاده قرار می‌گیرد. یا می‌تواند به‌صورت شافتی مستقیم که در هر انتهای آن شاخه‌هایی تراش داده‌شده‌اند تا هم دیفرانسیل را در یک سر خود و هم فلنج محرک را در سر دیگر خود داشته باشد. یا به شکل شافتی مستقیم که شاخه‌های آن در انتهای دیفرانسیل تراشیده شده باشند و از طرف دیگر دارای فلنج بوده تا چرخ را به محور سوار کنند، باشد که معمولاً در اتومبیل‌های سواری و وانت‌های سبک استفاده می‌شود.

پلوس خودرو

به‌طورکلی، شافت ضخیم‌ترین قطعه فولاد موجود در شاسی خودرو است.

به‌منظور مقاومت در برابر نیروی چرخش یا تحمل وزن قسمتی از خودرو پلوس سخت می‌شود تا مقاومت طبیعی فولاد را تقویت کند. هر شافت به روش خاص بر اساس هدف موردنظر سخت می‌شود.

این سخت شدن عامل تعیین‌کننده در ایجاد محوری است که تحت فشار موردنظر شکسته نشود و آسیب نبیند.

دینام

وظیفه‌ی اصلی دینام تولید کردن برق در خودرو بوده و باتری خودرو را شارژ می‌کند. این قطعه برق را به نقاط مختلف قطعات برقی هنگام روشن بودن خودرو می‌رساند. چنانچه دینام حضور نداشته باشد باتری پس از روشن شدن خودرو و برق‌رسانی به دیگر قسمت‌ها خالی می‌شود. پس می‌توان گفت تأمین انرژی الکتریکی خودرو بر عهده‌ی دینام است.

تسمه توسط تسمه دینام به موتور و میله متصل می‌گردد. چرخش آن‌ها باعث چرخش دینام شده و انرژی مکانیکی لازم برای تولید انرژی الکتریکی فراهم می‌شود. برخی از افراد تصور می‌کنند که دینام و آلترناتور یک نقش را در خودرو بازی می‌کنند اما کاملاً اشتباه است! این دو قطعه کارکرد یکسانی دارند و از طریق یک ورودی مکانیکی برق خودرو را تأمین می‌کنند اما یک تفاوت بزرگ میان آن‌ها وجود دارد یعنی دینام‌ها جریان‌های برق مستقیم ایجاد می‌کنند اما آلترناتورها جریان برق متناوب تولید می‌کنند. انواع دینام بر اساس تعداد زغال‌ها به سه دسته‌ی اصلی دسته‌بندی می‌شود: دو زغاله که در خودروهای معمولی، سه زغاله از قدیمی‌ترین دینام‌ها که تولید آن‌ها متوقف شده است و چهار زغاله که در خودروهایی با مصرف زیاد مانند اتوبوس‌های مسافربری کاربرد دارد.

دینام

سیبک فرمان 

به‌طورکلی سیبک قطعه‌ای کروی شکل است که باعث چرخیدن چند محور مجزا به‌صورت هم‌زمان می‌گردد. سیبک فرمان به طبق‌ها و چرخ‌ها متصل است و مانند پلوس از قطعات مهم جلوبندی خودرو است. با چرخیدن فرمان، سیبک این حرکت را به چرخ‌ها منتقل کرده و منجر به چرخش خودرو در جهت حرکت فرمان می‌گردد. سیبک‌ها به حرکت نرم خودرو نیز کمک می‌کنند بدین صورت که حرکت بالا و پایین سیبک در دست‌اندازها و جاده‌های ناهموار، تا حدودی ارتعاشات را گرفته و مانع از حضور آن‌ها در کابین می‌شود.

لرزش فرمان در حال حرکت یا دور زدن خودرو یکی از نشانه‌های مهم خراب شدن سیبک فرمان است.

کمپرسور کولر

یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات در خودرو به‌ویژه در فصل‌هایی که دمای هوا بالا است، کولر خودرو است.

سیستم‌های خنک‌کننده، اجزای مختلفی دارد که مهم‌ترین آن کمپرسور است.

وظیفه‌ی اصلی آن به گردش درآوردن گازهای مبرد است. گاز مبرد به دلیل داشتن دمای پایین با قرار گرفتن در محیط تبخیر شده و فضای خودرو خنک می‌شود. فرآیندی که در کمپرسور اتفاق می‌افتد مشابه کولرها است. اجزای مختلف کمپرسور عبارت است از:

  • کندانسور یا چگالنده نوعی رادیاتور است که وظیفه این قطعه در کولر به نوعی خارج کردن هوای گرم از فضای کولر و تبدیل‌شدن گاز سرد موجود است.
  • کپسول خشک‌کننده که نوعی خشک‌کننده است که به کمک ماده‌ای شیمیایی رطوبت را جذب می‌کند.
  • سویئچ که به کمک آن کولر خاموش و روشن می‌شود و با شکل‌های مختلفی در خودرو وجود دارد.
  • فن کولر برای به جریان انداختن هوا به داخل کابین
  • سیم‌کشی وظیفه انتقال اجزای مرتبط با کولر خودرو و نیز برق‌رسانی را بر عهده دارد.
  • رسیوردرایر منبع ذخیره‌ی گاز مبرد است.
کمپرسور کولر

در پایان

مطمئناً لوازم خودرو پس از مدتی فرسوده شده و  استهلاک پیدا می‌کنند و نیاز به تعویض دارد. بنابراین وجود لوازم یدک خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است.

در سایت و اپلیکیشن تموک می‌توانید انواع لوازم‌یدکی خودرو خود را بیابید و خریداری نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *